Manşet Okuma Sayısı: 49

10.Uluslararası Keşan Satranç Turnuvası başladı…

                                                     10.Uluslararası Keşan Kültür ve Turizm Festivali Uluslar arası Satranç Turnuvası 28 Temmuz 2012 Cumartesi günü Köşk Düğün Salonu’nda başladı.                     Saat 16.30’da başlayan turnuvanın açılış törenine Keşan Kaymakamı Ahmet..

10.Uluslararası Keşan Satranç Turnuvası başladı…

                       

                             10.Uluslararası Keşan Kültür ve Turizm Festivali Uluslar arası Satranç Turnuvası 28 Temmuz 2012 Cumartesi günü Köşk Düğün Salonu’nda başladı.

                    Saat 16.30’da başlayan turnuvanın açılış törenine Keşan Kaymakamı Ahmet Narinoğlu, Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan ile Keşan Belediye Meclis Üyesi Nurettin Sosyal , CHP Keşan İlçe Başkanı Ufuk Kanışkan, Keşan Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Ayşegül Arslan Aydın ile turnuvaya katılan satranççılar ve aileleri katıldılar.

                    Sunuculuğunu Keşan Belediye Basın ve Halkla İlişkiler Sorumlusu Erdoğan Demir’in yaptığı tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

                    Ardından turnuvanın açılış konuşmasını yapan Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan öncelikle açılış törenine katılan herkese hoş geldiniz dedikten sonra şunları söyledi. “ Satranç sporunun nasıl bir spor olduğunu sizlere ben anlatacak değilim. İçinizde aldığım bilgilere göre 4 adet Grand Master, 14 İnternational Master, 4 adette Fide Masterın olduğunu biliyorum. Bu sporun aynı güçlerle oynanan hilesi olmayan sadece kişinin sabrı ve zekasıyla yönlendirilen bir spor olduğunu biliyorum. Bu yıl bu turnuvanıon 10.sunu gerçekleştiriyoruz. Son 3 yıldır Satranç Federasyonumuza teşekkür ediyorum bize destek çıktılar ve turnuvayı bizlerle beraber sahiplendiler. Kendilerine bu nedenle teşekkür ediyorum. Her geçen yıl turnuvaya katılım sayısı da bizleri gerçekten memnun edecek sayıda şu anda iki kategoride gerçekleşen turnuvamıza yaklaşık 300 başvurunun yapıldığını öğrendim. Tabi son kayıtların sayısı ve katılımcı sayısı kaç olacaktır onu bilemiyorum. Bütün yarışmacılara başarılar dilerim. Turnuvanın zevkli maçlara sahne olmasını diliyorum. Umarım seneye de daha çok artan sayıyla sizleri burada yeniden ağırlamayı umuyorum”

                    Özcan’dan sonra söz alan Keşan Kaymakamı Ahmet Narinoğlu’da, öncelikle Keşan Belediyesi’ne teşekkür ederek, “Gerçekten böylesine anlamlı bir sporu hele her yaşta yapılabilecek bir sporu ev sahipliği yaparak 10 yıldır emek vererek  gayret sarfetmesi ve bu turnuvanın uluslar arası hüviyete dönüşmesi Keşan için çok önemlidir. Hem gençlerimize çok modern bir spor hizmetidir. Hem de Keşan’ın tanıtımında çok önemli bir çabadır. Belediyemizi tebrik ediyorum. Belediye başkanımıza ve ekibine teşekkür ediyorum. Sevgili gençler biz okul çağında satranç öğrenemedik ama üniversite çağlarında bunu öğrendik. Şunu gördük ki gelişmiş dünyada çocuklarımız okula adım attıklarında satranç öğreniyor. Nedeni de bunu bir beyin sporu olması, çünkü yavrularımız gelişirken hem ruhen hem de bedenen gelişiyor. Biz bedenen gelişmesine önem veriyoruz ama ruhsal yönden gelişmesi de zeka yönünden gelişmesine neden önem vermeyelim. Onun için satranç çok önemli bir sağlık disiplinidir zeka disiplinidir. Keşan’da da böyle güzel bir sporun yapılıyor olması hepimizi sevindiriyor. Ben tekrar bu organizasyonu gerçekleştiren belediyemize ve Satranç Federasyonumuza teşekkür ediyorum. Ama esas teşekkürü turnuvaya katılanlara ve ailelerine teşekkür ediyorum. Keşan’ımıza hoş geldiniz diyorum. Keşan’da hoşça vakit geçirmenizi ve Keşan’ı tanımanızı istiyoruz. Turnuvaya katılanlara başarılar diliyorum “dedi.

                    Konuşmaların ardından saat 17.00’de turnuva Keşan Kaymakamı Ahmet Narinoğlu ve Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan’ın ilk hamleleri ile start aldı.

                    Turnuvaya toplam Türkiye, Gürcistan, Türkmenistan, Ürdün, Kazakistan, Azerbeycan,Irak ve Yunanistan’dan olmak üzere toplam 205 sporcunun katıldığı, bunlardan 124’ün yabancı sporcu olduğu açıklandı.

                    Öte yandan yarışmaya 2 Grand Master, 8 İnternational Master, 3 Fide Master ve 1 Conditide Master olmak üzere ünvanlı toplam 14 satranççının da katıldığı vurgulandı.

                    Turnuva 2 Ağustos 2012 Perşembe gününe kadar 9 tur devam edecek. Turnuva 16 Yaş üzerinden oluşan A Kategorisi ve 6-16 yaş grubundan oluşan  B Kategorisi üzerinden yapılacak. Turnuvada ödül töreni 2 Ağustos 2012 Perşembe günü saat 16.ç00’da gerçekleşecek.

                    Turnuvada 3 adet görme özürlü satranççı olduğu ayurıca turnuvaya katılan en küçük satranççının 6 yaşında olan Seha Çalışkan en yaşlı satranççının da 68 yaşındaki Eyüp Türkücü olduğu da komite tarafından açıklandı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL