Bölgeden Kültür Sanat Manşet

1000’in üzerinde doğal taş çeşidinin sergileneceği İstanbul Natural Stone’a,47 ülkeden binlerce alıcı geliyor

1000’in üzerinde doğal taş çeşidinin sergileneceği İstanbul Natural Stone’a,47 ülkeden binlerce alıcı geliyor

 

 

Özgür Güvenç

İstanbul(Anayurt)- Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkeleri başta olmak üzere inşaat sektöründe yaşanan canlılık son iki yılda uluslararası inşaat ve doğal taş firmalarını Türkiye’ye yöneltti. Zengin doğal taş
rezervleriyle çok uluslu kuruluşların dikkatini çeken ve iştahını kabartan Türkiye’de sektör, 18-21 Ekim 2012 tarihleri arasında Natural Stone 9.Uluslararası Mermer, Doğal Taş Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı’nda CNR EXPO İstanbul’da bir araya geliyor. Doğal taş dünyasının devlerinin yer aldığı fuarda  temsilcilikler dahil 761  firma; İtalya, Fransa, Brezilya ve Rusya gibi 47 ülkeden gelecek alıcılarla fuarda pazarlık edecek.

 

Dünya doğal taş rezervlerinin 1/3’üne sahip Türkiye’de sektör, ihracat fuarı kimliği ile öne çıkan Natural Stone Fuarı’nda ulusal ve uluslararası firmalarla buluşuyor. Dünyanın alanında en büyük ve en önemli fuarı olma hedefine kilitlenen organizasyon, CNR Holding kuruluşu CNR Ekspo Fuarcılık tarafından T.C. Ekonomi Bakanlığı, İMİB(İstanbul Maden İhracatçıları Birliği), EUROROC(Uluslararası Doğal Taş Endüstrisi Avrupa Federasyonu), İç Mimarlar Odası ve KOSGEB desteğinde düzenleniyor.

  

35 bin ziyaretçi bekleniyor

Natural Stone Fuarı blok sergileme sahası ile birlikte toplam 80 bin metrekare alanda yapılıyor. Fuara 5 bini yabancı olmak üzere bu yıl toplam 35 bin ziyaretçi bekleniyor.

 


T.C. Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda fuara 35 ülkeden alım heyeti getiriliyor. İtalya, Almanya, Fransa, Bulgaristan, Çin, İran, Tunus, Libya, Cezayir, Fas, Kazakistan, Azerbaycan, Rusya ve ABD, Natural Stone’a alım heyeti gönderen ülkeler arasında yer alıyor.  Özellikle Rusya, Türki Cumhuriyetler, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Irak, Ürdün ve İsrail’den gelecek 25’er kişilik alıcı grupları, fuarda önceden organize edilen birebir görüşmelerde bulunacaklar. Organizasyona toplamda 47 ülkeden binlerce alıcı gelecek.

 

Sektörün lider markaları bu fuarda

Natural Stone’a Türkiye başta olmak üzere İtalya, Yunanistan, İran, Hindistan ve Çin’den firmalar katılıyor. Bir önceki fuara katılarak çok önemli iş bağlantıları kuran İtalyan Edilgraniti bu yıl da fuardaki yerini aldı. İran Natural Stone’a 9 firmayla milli katılım gösterirken fuarın makine bölümünde Çin ve İtalyan firmalar da stand açacaklar. Fimar, Sirmersan, Başaranlar, Portsan, Alacakaya, Dimer, Çekiçler, Eyüpoğlu, İlci, Sayakçı, Reisoğlu,  Alimoğlu, Dem-Mer, Alfa Marble, Leonardo Granit, Yüce Marble, TMG ve Hürok gibi sektörün öncü firmaları da fuarın diğer önemli katılımcıları arasında yer alıyor.

 

‘Artıktan Artıya’

Bu yıl Natural Stone’da Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü tarafından “Taş Üstünde Taş Üzerine Sohbet” konulu seminer gerçekleştirilecek. İMİB ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi iş birliğinde ‘Artıktan Artıya’ temalı yarışmada dereceye giren projeler de fuar alanında sergilenecek. Fuar ziyaretçilerinin doğal taşlardan tasarım yapma fırsatı da bulacağı organizasyonda mimari projelerde doğal taş kullanımı ile ilgili sohbet toplantıları da gerçekleştirilecek. Etkinliklerde ünlü mimar Gökhan Avcıoğlu da konuşmacı olacak.

Natural Stone Fuarı’nın ürün gruplarını granit, mermer, arduvaz taşlar, bloklar (taş, mermer, granit) iç ve dış cephe kaplamaları, plaka ürünler, plaka zemin ve kaplama, traverten, bilgisayar destekli, teknolojiler, blok kesme makineleri, aşındırıcılar, ambalajlama sistemleri, elektrikli el aletleri, elmaslar, hidrolik sistemler, iş makineleri, jeneratörler,  mermer makineleri, onix, otomatik ekipmanlar, öğütme makineleri, yapıştırıcılar ve taş ocağı ekipmanları oluşturuyor.

Natural Stone, 18-20 Ekim tarihleri arasında 10.00-19.00, 21 Ekim’de ise 10.00-18.00 saatleri aralığında CNR EXPO İstanbul’da ziyaret edilebilecek.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL