Güncel Manşet Siyaset

ÖDP İlçe Başkanı Karagöz, AK Parti belediyeyi ancak rüyasında görür

ÖDP İlçe Başkanı Karagöz, AK Parti belediyeyi ancak rüyasında görür

ÖDP Keşan İlçe Başkanı Hasan Karagöz, dün yaptığı açıklamada, AK Parti Edirne Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu’nun Edirne’de bir toplantı sırasında sessizliği sağlayamaması üzerine danışmanına söylediği “Sen de mi Edirneli oldun!” sözlerine ilişkin değerlendirmede bulundu. Keşan ve Türkiye gündemiyle ilgili görüşlerini de aktaran Karagöz, Müezzinoğlu’nun sözlerinin, Edirne’yi küçümseme ve ötekileştirme anlamı taşıdığını kaydetti.

 “AKP,TOPLUMU HER ZAMAN OLDUĞU

GİBİ ÖTEKİLEŞTİRMEYE ÇALIŞIYOR”

AK Parti Edirne Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu’nun “Sen de mi Edirneli oldun” göndermesini ÖDP olarak yadırgamadıklarını belirten Hasan Karagöz, “AKP zihniyeti söz konusu olduğunda bu sözü söylediğinde yadırgamayız. AKP toplumu her zaman olduğu gibi ötekileştirmeye çalışıyor. AKP toplumu birbirine düşürmeye çalışıyor. AKP sürekli olarak Alevileri, Kürtleri, Çerkezleri, Romanları, Solcuları ötekileştirmeye çalışıyor. Bu bir aşağılama ifadesidir. Karslı, Vanlı, Edirneli olmak çok önemli değildir; önemli olan insan olabilmektir. Toplumu kardeşçe yaşatabilmektir asıl olan. Şehir şovenizmine girmemek lazım.” dedi.

“MÜEZZİNOĞLU EDİRNE

HALKINDAN ÖZÜR DİLEMELİ”

Hükümetin komşularla sıfır sorun politikası sonrası sıfır komşuyla baş başa kalındığına işaret eden Karagöz, “AKP en son da ABD Başkanı Obama’nın beyzbol sopası oldu. Ortadoğu’da AKP Obama’nın sopasıdır. Onların beyzbol sopası varsa bu ülkenin de kızılcık sopası vardır. Ve bu sopa Obama’ya mı yoksa AKP’ye mi inecektir hep birlikte göreceğiz. Edirneli biri olarak Müezzinoğlu’ndan <Edirneli misin?> sözünün ardında hangi niyetin yattığının açıklamasını istiyoruz. Müezzinoğlu Edirne’lileri ötekileştirmekle kalmıyor, bu sözleriyle aynı zamanda küçümsüyor da. Müezzinoğlu Edirne halkından özür dilemeli. Eğer bu özür gelmezse Edirne’deki AKP örgütlerinin şapkalarını önlerine koyup durumlarını düşünmeleri gerekli.” şeklinde konuştu.

“AŞEVİ MANTIĞI GARİBANLAR

İÇİN ONUR KIRICIDIR”

Ramazan Ayı’nın sona ermesiyle birlikte AK Parti’nin sokak şovlarının da sona ereceğine işaret eden Hasan Karagöz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sokak iftarları ve aşevleri mantığı AKP’nin ürettiği bir mantıktır. Bu mantık ısrarla savunuluyor. Ramazan Ayı bitmeden önce AKP yöneticilerinden şunu istiyorum; madem bu sokak iftarlarını ve aşevi mantığını savunuyorlar o zaman eşlerini ve yetişkin çocuklarını protokolden uzak tutup ellerine birer tencere vererek yemek almaya göndermeliler. Bunu da eşlerine veya çocuklarına söz geçirebiliyorlarsa yapmalılar. Aşevinden veya sokak iftarlarından yemek almayı onur kırıcı olarak görmüyorlarsa diyecek bir sözüm yok. Yoksa aksi durumda iftar verenler ağa, alanlar da maraba konumundan öte gidemiyorlar. Aşevi mantığı garibanlar için onur kırıcıdır. Yetkililer Ramazan’da aç kalmayı öğrenme mantığından ziyade kimsenin aç kalmaması için mücadele etmeyi öğrenmeliler. Din siyasallaştırıldığında ve dini esaslara göre devlet yönetilmeye çalışıldığında doğru bir politika izlenmiyor.”

Türkiye’nin kendi sorunlarına çözüm üretmezken Suriye’nin iç işlerine karıştığını aktaran Karagöz, şunları kaydetti: “Suriye’nin devlet başkanından ötürü iyi yönetilmediğini düşünüp bu ülkeyle ipleri koparırken diktatör ve cani olarak nitelenen Sudan Devlet Başkanı’nı ülkemizde ağırlayabiliyoruz.” 

“AKP KEŞAN BELEDİYESİ’Nİ

RÜYALARDA GÖRÜR”

Karagöz, açıklamasının devamında AK Parti’nin Keşan Belediyesi’ni almaları halinde yoğun bir şekilde hizmet ve yatırım geleceğine dair iddialarıyla ilgili görüş bildirdi.

Belediyenin alınması konusunda bir çok söylemde bulunulduğunu ancak konu hakkında en desteksiz atan siyasi partinin AK Parti olduğunu bildiren Hasan Karagöz, “Bu iddialar <Atma be Memet din kardeşiyiz.> noktasına kadar vardı. Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz. Eğer gerçekten hizmet yağdırıyorlarsa Beyendik’i köy konumundan çıkarıp şehir görüntüsüne kavuştursunlar. İki dönemdir bu belediye AK Parti’de. Yenimuhacir geçen dönem onlardaydı. Ona keza Paşayiğit’te de AK Partili bir belediye var. Paşayiğit köy görünümünden öte geçememişken iktidar partisine mensup belediye ısrarında bulunarak insanları aptal yerine koymasınlar. Keşan’ı vizyon bir yerleşim yeri yapma iddiasındaysalar bunu yapmak için kararlı ve ciddi bir planlama yapmaları lazım. Güzel bir şehir meydanı oluşturmak için projeleri olması lazım. Ancak böyle bir şey yok. Keşan’ın vizyon kent olması için istihdam sorununu çözecekler mi? İşsizlik %17’lere dayanmış durumda. Vizyon kent palavrasına kimse inanmaz. AK Parti’nin Keşan’da belediyeye alması ancak rüyalarda olur. Ancak aç tavuk kendini buğday ambarında görürmüş. AKP Keşan’da belediyeyi ancak İstanbul’un arka bahçesi olduğumuz zaman belki alabilirler. TOKİ’ler bunun için yapılıyor olabilir. Tramvay hatları ve zenginlerin yatlarına marinalar sonrası belki AKP Keşan’da belediyeyi alabilir. Şu an rüyalarda görmekten öte gidemezler.” şeklinde konuştu.

“AKP BELEDİYEYİ ALMASI DURUMUNDA

YAPACAKLARINI ŞİMDİDEN ANLATMALI”

Karagöz, AK Parti’nin belediyeyi aldıkları takdirde yapacakları şeylerle ilgili şimdiden somut ve havada olmayan projeler üretip bunları açıklamaları gerektiğini anlattı.

Hasan Karagöz, sözlerini şöyle sürdürdü: “AKP belediyeyi alırsa asgari ücretin altında çalışanlara ayda 20 ton suyu bedava verebilecek mi? Yaşlılar, emekliler, engelliler ve öğrencileri ücretsiz taşımacılıktan faydalandırabilecekler mi? Biz iktidara gelirsek ÖDP olarak bunları yapacağız. Onlar da somut bir şeyler söylemeli. Beyendik Belediye Başkanı’nın TOKİ konutlarının bulunduğu alanda iş yaptığını sanarak tepinmesi belediyecilik hizmeti değil ki! O, özellikle söylüyorum köyüne bakmalı. Meriç Küplü’deki belediyenin belediyecilik anlamında yaptıklarına bakmalı. Keşan’ı almak istiyorlarsa daha önlerinde vakit var. Paşayiğit ve Beyendik’te bunu göstersinler. Belki o zaman rüyalar gerçek olur.”

MİLLETVEKİLİNİN KAÇIRILMASI…

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’ün kaçırılmasını kınadıklarını dile getiren ve bu durumu sözün bittiği nokta olarak niteleyen Hasan Karagöz, “Bu kaçırma olayı AKP’nin ülkeyi nereye götürdüğünün bir ifadesidir. Kaçırılan vekil hiç bir ön koşul gösterilmeden, aracı sokulmadan serbest bırakılmalı. Bu durumun, ülke için de Kürt muhalefet hareketi için de olumlu bir sonuç doğuracak yanı yoktur.” dedi.

 

  

 

 

 

 

 

 

  

 

   MEDYA KEŞAN GAZETESİ                                                                                                                                                                                                                                                                                                        

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL