2019 yılını değerlendiren Şen kapanan TMO’nun çiftçiye yansımalarına da değindi

kesanpostasi
Okuma Sayısı:210

Keşan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şen, 2019 yılında yapılan tarım faaliyetlerinden elde edilen verim ve kalite hakkında değerlendirmelerde bulunurken, TMO Keşan Ajans Amirliği’nin kapanması nedeniyle çiftçinin buğday ürününü tüccara götürmek zorunda kaldığını söyledi.

Şen, çiftçinin, geriden kalan yıllardaki tarımsal faaliyetlerden elde ettikleri ürünlerin düşük fiyata alınmasıyla ilgili memnuniyetsizliğini bazı ortamlarda dile getirdiğini ifade ederek, “2019 yılında verim açısından sıkıntı yaşamadık. Mevsim normalleri, mevsim getirisi, buğday, ayçiçeği, çeltiğe verim anlamında iyiydi. En büyük tesellimiz verimin iyi olması oldu. Fiyat açısından ise birkaç yıldır çiftçi fiyatlardan memnun değil. Girdi maliyetler hep yüksek, gün geçtikçe istikrar olmuyor. Bugün alınan mazot ve gübrenin fiyatı ertesi gün değişiyor, bu da ekonomik göstergenin belirtisi. Çiftçiyi 2019 yılında sevindiren tek şey bölge ve verim potansiyeli açısından çok iyi olmasıydı.” dedi.

“Çiftçi buğdayını tüccara getirmek zorunda kaldı”

Sözlerinin devamında, TMO Keşan Ajans Amirliği’nin geçtiğimiz alım sezonunda kapalı olmasıyla ilgili açıklamalarda bulunan Hasan Şen“Bu süreçte çiftçi buğdayını tüccara getirmek zorunda kaldı, fiyat aşağı düştü, ürün satılmak zorunda kaldı. Bu süreci Keşan çiftçisi yaşadı. Devlet ayçiçeğinde fiyat açıkladı ama Tarım Kredi Kooperatifinde potansiyel belliydi. Çiftçi mecburen Trakya Birliğe yüklenmek zorunda kaldı. Bu politikada Trakya Birliği zor durumda bıraktı. Trakya Birlik’te üyesini korumak, ürününü almak zorundaydı. Çiftçi bu açıdan sıkıntılar çekti.” diye konuştu.

“Yağışlar olmadığı için sıkıntılarımız var.”

Sözlerinin son bölümünde, yaşanan kuraklık nedeniyle 2020 yılının, 2019 yılına göre daha kötü geçebileceğini belirten Şen, şunları söyledi; “Yağışlar olmadığı için sıkıntılarımız var. Çiftçi ne yapacağını bilemiyor. Her bölgede yağış oldu, bizim bölgemizde olmadı. Yağışlar olmazsa çiftçi üretim yapamaz, yapma şansı da yok. Çiftçinin ilk olarak kafası rahat olması lazım, çiftçimiz çalışarak, üreterek ülke ekonomisine katkı sağlayacaktır. 2020, 2019 yılına göre biraz daha kötü olabilir. Bunun nedeni de hala yağışların olmaması. Fazla karamsar olmamak gerekiyor ama ektiğimiz ürün bazında buğday şu anda bölgemizde sıkıntılı. Meteorolojinin verdiği tahminler Keşan’da tutmuyor. Çiftçi tarlaya gitmeyi istemiyor. Bu zamana kadar hava tahminlerinden yanıldık, inşallah hava da tahmincileri yanıltır ve inşallah yüzümüz güler. Yağmazsa işimiz gerçekten çok zor. Baraj seviyelerin düşük olduğu görülüyor, bu demek oluyor ki sadece kurak çiftçiliği yapan insanları etkilemeyecek. Çeltik ekmek için arazi kiralayan insanlarımız da bu sıkıntıyı yaşayacak.” şeklinde konuştu.

Haber: İlker GÜREL-Gündem Saros

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Next Post

Karayolu Taşıma Yönetmeliği’ndeki ertelemeler hakkında bilgi verildi

10 Ocak 2020 tarihli 31004 sayılı Resmi Gazete’de […]