TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 355.226
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 27.197
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 221
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 20.458
Köşe Yazısı

2021 yılının büyük ikramiyesi bana çıktı desem inanır mısınız?

Sevgili okurlarım bugünkü yazımda tam 46 yıl önceye döneceğim ve ilkokul günlerimden sizlere bahsedeceğim müsaadenizle. Ben ilkokulu 2 okulda okudum. Neden derseniz onu da şöyle cevaplayayım. İlkokula Zafer İlkokulu’nda başladım…

2021 yılının büyük ikramiyesi bana çıktı desem inanır mısınız?

Sevgili okurlarım bugünkü yazımda tam 46 yıl önceye döneceğim ve ilkokul günlerimden sizlere bahsedeceğim müsaadenizle.

Ben ilkokulu 2 okulda okudum. Neden derseniz onu da şöyle cevaplayayım.

İlkokula Zafer İlkokulu’nda başladım. O zaman ilkokul 5 yıldı. 4’e kadar Zafer İlkokulu’nda okudum. Burada öğretmenimiz Şükran Öngel idi.Ben 5.sınıfta okul değiştirdim. Onun nedeni de o günleri bilen ve benim yaşıtım olan bir çok arkadaşım da bilir.

4.sınıfı bitirdiğimde şu söylemleri duymaya başladık.  Zafer İlkokulu’ndan mezun olanlar Atatürk Ortaokulu’na değil Cumhuriyet Ortaokulu’na gidebilecekler, Atatürk Ortaokulu’na kayıt yaptıramayacaklar denildi.

Evimiz Atatürk Ortaokulu’na daha yakın, Cumhuriyet Ortaokulu’na uzaktı. Babam beni Zafer İlkokulu’ndan alıp 5.sınıf öncesi İnönü İlköğretim Okulu’na kaydımı yaptırdı ve böylece ortaokulu Atatürk Ortaokulu’nda okumaya hak kazanmıştım. Gerçi 4 yıl beraber olduğum arkadaşlardan ayrılmak beni çok üzmüştü.

Atatürk Ortaokulu’na gittiğim ilk günde bir baktım Zafer İlkokulu’ndaki arkadaşlarımın neredeyse hepsi karşımda, biz bu muhabbeti açınca başladık gülmeye.

Onlar Zafer İlkokulu’ndan mezun olmuşlardı ama Cumhuriyet Ortaokulu’nda değil Atatürk Ortaokulu’nda okuyacaklardı. Yani ben boşuna 1 yıl arkadaşlarımdan ayrı kalmıştım.

İnönü İlköğretim Okulu’nda da gala dostluklarımızın devam ettiği bir çok arkadaşım var.

Zafer İlkokulu’nda Keşan’da olan birçok arkadaşımızla da hala görüşüyorum. Ama iş nedeniyle veya babalarının işleri nedeniyle Keşan’dan ayrılan bir çok arkadaşımızla da maalesef görüşme imkanımız olmadı.

Keşan’da ve Erikli’de oturan ilkokul öğretmenim olan ve bizlere evlatları gibi değer veren Şükran Öngel hocamızın, 1975 yılında tam tam 46 yıl önce İlkokul arkadaşlarımızla çekildiğimiz bir fotoğrafı bana ulaştırmasıyla yüreğim pır pır etmeye başladı.

Bu fotoğrafla bir kez daha o yıllar gözümün önünden bir film şeridi gibi geçti.

Bu nedenle Şükran öğretmenime ne kadar teşekkür etsem azdır. Sağol öğretmenim. Ellerinden öperim.

İşte yazımızın hikayesi de bu fotoğraf ile başlayacak.

3 Ocak 2020 Pazar akşamı bu fotoğrafta bulunan ve o dönemde babası,  Keşan Lisesi Müdürü Orhan Yorgancı ve annesi de öğretmen olan Alev Yorgancı olan ve 4.sınıfta anne babası ile Almanya’ya giden ve şimdilerde İstanbul’da  yaşayan Korhan Yorgancı arkadaşıma tam 46 yıl sonra Facebook’tan ulaştım. Korhan’a yazdım telefon numaramı verdim.

4 Ocak Pazartesi sabahı saat 08.15’te telefonum çaldı. Telefonun ucunda tam 46 yıldan bu yana telefonla veya yüz yüze görüşemediğim arkadaşım ve aşağıda  yayınladığımız fotoğrafta boynunda atkısı olan ve kafasını geriye çevirmiş olan arkadaşım Korhan Yorgancı vardı.

Hal hatır sorduk, ben telefonda mutluluktan ağlamamak için kendimi zor tuttum. Çok heyecanlanmıştım. Tam 46 yıl sonra bir arkadaşıma kavuşmuştum.

Ona bu fotoğraftan bahsettim ve kendisine iş yerime gidince bu fotoğrafı kendisine göndereceğimi söyleyince arkadaşımda çok mutlu olduğunu belirtti.

4 Ocak Pazartesi günü yani yeni yılın ilk mesai günündeki ilk işim hemen arkadaşıma bu fotoğrafı göndermek oldu.Ona da “Seni tam çıkaramadım ama galiba boynunda atkı olan ve geriye bakan sensin “dedim.

O da bana “Fotoğrafı bir inceleyeyim sana döneceğim” dedi. Ben bu fotoğrafımda kendimi işaretlemiştim. Yukarıda sizlerin de gördüğü gibi işaretli olan fotoğraf sizlerin yıllardan beri ama gazetecilikten, ama spor kulüp yöneticiliğinden ama  Keşan Belediyesi’nden tanıdığınız kardeşiniz, ağabeyiniz arkadaşınız Erdoğan Demir. Yani benim sevgili okurlarım.

 

 

Korhan arkadaşım bir süre sonra bana dönerek “Arkadaşım fotoğrafı inceledim. Boynunda atkısı olan ve geriye bakan çocuk benim” dedi.

Sonra kendisiyle sınıf arkadaşlarımızdan bahsetmeye başladık. O ne yapıyor bu ne yapıyor diye. Tanıdıklarımızdan birbirimize bilgi verdik.

Korhan kendisinin Master Şef aşçı olduğunu bir çok yerde çalıştığını ve hala çalışmaya devam ettiğini belirterek “Şu pandemi süreci biter bitmez Keşan’a gelip seninle, oradaki arkadaşlarımızla ve Şükran öğretmenimle buluşuruz” deyince ben de “Tabi ki her zaman beklerim bir arkadaşıma kavuşmak beni çok mutlu etti” dedim.

Yani anlayacağınız sevgili okurlarım, “2021 yılının büyük ikramiyesi bana çıktı desem yeridir. Benim için 46 yıl görüşemediğim bir arkadaşıma kavuşmak ona ulaşmak bana büyük ikramiye gibi geldi.”

Bu arada bu yazım burada sona ererken bu fotoğrafta olan ve kendilerini tanıyan okul arkadaşlarımıza da bir açık çağrıda bulunuyorum. “Lütfen bir grup oluşturalım ve burada yarım asıra yaklaşan dostluklarımıza geç de olsa kavuşalım ve şu kısa ömrümüzde, artık pek bugünlerde yaşanmayan arkadaşlığı, dostluğu doyasıya yaşayalım. 

İlkokulda ne kadar kavga da etsek atışsak da öğretmenimizin de bize kattığı dostluk ve arkadaşlığı anlatması ile bizlerde her zaman dost olduk arkadaş olduk.

Ben bu fotoğrafın çekildiği 1975 yılından 46 yıl sonra Korhan gibi bütün arkadaşlarıma ulaşarak defalarca büyük ikramiyeyi kazanmak istiyorum.

Yani anlayacağınız sevgili okurlar, dostluk arkadaşlık paradan da,  büyük ikramiyeden de değerlidir.

Arkadaşlarım siz de lütfen bu büyük ikramiye sevincini yaşamak istiyorsanız, birbirimize ulaşalım ve kavuşalım.

Buradan Şükran Öngel hocamıza bir kez daha teşekkür ediyor ve tüm arkadaşlarım adına ellerinden öpüyorum. İyi ki bizim öğretmenimiz olmuşsun ne mutlu bize.

Buradan yine Alev Yorgancı ve Orhan Yorgancı öğretmenlerime de selam ediyor ve ellerinden öpüyorum.

Kalın sağlıcakla bu yazıyı bile yazarken gözlerim mi doldu mu ne?

 

İLANIN DETAYLARI İÇİN FOTOĞRAFIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL