TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 204.637
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 11.472
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 236
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 38.814
Bölgeden Köşe Yazısı Okuma Sayısı: 322

23 NİSAN KUTLU OLSUN

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı… İçinde çocuk olan her cümle ne kadar da güzel geliyor kulağa… Atatürk’ te çocukları çok severdi. “Çocuklar geleceğimizin güvencesi, yaşama sevincimizdir. Bugünün çocuğunu,..

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı… İçinde çocuk olan her cümle ne kadar da güzel geliyor kulağa… Atatürk’ te çocukları çok severdi. “Çocuklar geleceğimizin güvencesi, yaşama sevincimizdir. Bugünün çocuğunu, yarının büyüğü olarak yetiştirmek hepimizin insanlık görevidir,” gibi sözleriyle çocuklara olan sevgisini dile getirerek, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılış tarihi olan 23 Nisan’ı yurdumuzun geleceği olan çocuklara hediye etmiştir. 23 Nisan 1929’dan  beri kutlanan bu önemli gün, uluslar arası yaygınlık kazanarak tüm dünyada şenliklerle kutlanmaya başlamıştır.

Şimdi Atamızın emanetine sahip çıkmaya çalışan yetişkinler olsak da, bir zamanlar bizde çocukluk döneminden geçtik ve bu anlamlı bayramı okullarımızda düzenlenen törenlerle kutladık. Elimizi havaya  kaldırıp iki yana salladığımız bayraklar, kırmızı beyaz balonlar, katıldığımız etkinliğe göre giydiğimiz kostümlerimizle yüzümüzde güller açar, etrafa neşemizden doğan ışıltılar saçardık. Hiç unutmuyorum, ya ilkokul üç ya da beşim… Günlerden 23 Nisan ve yine o güne özel hazırlanan bayram töreni… Ve ben boynuma astığım trompetimle, kırmızı beyaz bando kıyafetleri içinde, bando takımının en önünde olmaktan o kadar gururluydum ki, anlatamam. Hocamızın öğrettiği marşları çalarak bütün İstinye’yi alkışlar eşliğinde turlamıştık. O melodiler bugün dahi aklımda… Çocuklara armağan edilen bu anlamlı günün en güzel yanlarından birisi de, tören bitsede bizim günümüze Dolmabahçe’de ki lunapark, rengârenk meyveli macunlarıyla ağzımızı sulandıran macuncu dedenin etrafına toplandığımız o anlar, Emirgân korusunda yapılan eğlenceli piknikler, vapur gezileri, pespembe pamuk şekerler, arkadaşlarımızla mahallede oynadığımız oyunlar eşlik etmeye devam ederdi. En güzel çocukluk dönemlerinden birini yaşayan şanslı kişi olarak hepsi hâlâ dün gibi hafızamda.

Peki ya şimdiki çocuklar? Maalesef, aklımıza gelmeyen bir olayı yaşadığımız şu günlerde ne bayram kaldı ne de tören… Pandemi tüm hayatımızı kısıtladığı gibi çocuklarımızın değil bayramlarını, özgürlüklerinide aldı ellerinden. Belki de bu zor zamanlarda kendilerine sunulan kısıtlı imkânlarla çalışmaya devam edip, kurmaya çalıştıkları geleceklerini… Ama yinede, her yeni güne nefes alarak başladığımız için şükrettiğimiz şu günlerde, inanıyorum ki umut yanıbaşımızda. Bu günler geçecek ve çocuklarımız yine bir arada törenlerle bayramlarını kutlayacak, gelecek yine çocuklarımızın olacak…

(23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK ve ÇOCUK BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN)

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL