TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 213.297
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 5.091
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 63
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 4.219
Köşe Yazısı Okuma Sayısı: 149

41.ÇAN..

Efendim, anımsarsanız; bu yazımı çok önceden yayınlamıştım ve bu gün ülke çapında yaşadığımız olaylar sonucu, bir kez daha yayınlamak ihtiyacı duydum… Müsaadenizle bugün sizlerle, ortaokul fizik öğretmernim sevgili İlhan DOĞAN..

41.ÇAN..

Efendim, anımsarsanız; bu yazımı çok önceden yayınlamıştım ve bu gün ülke çapında yaşadığımız olaylar sonucu, bir kez daha yayınlamak ihtiyacı duydum…

Müsaadenizle bugün sizlerle, ortaokul fizik öğretmernim sevgili İlhan DOĞAN hocamın bir anlatısını paylaşmak istiyorum:

İlhan hocam pek alkol kullanmaz. Ancak; ara sıra da olsa bazı dostlarıyla şöyle bir yarenlik etmek üzere mey’haneye gittiği de olmuyor değildir!

Bir gün bir arkadaşı kendisini davet eder ve mütevazı bir mey’haneye giderler ve bir masaya otururlar.. Kısa bir süre sonra , müsaade isteyerek, yanlarına biri oturur.. Bu kişi tır şofördür ve Avrupa’yı neredeyse avucunun içi gibi bilmektedir.

Bir ara söz ölümden açılınca; tır şoförü, kendisine şöyle bir hikâye anlatır:

“ Hocam, biliyorsunuz İsviçre krallık ile idare edilen ve neredeyse Trakya kadar bir ülkedir.. Dolayısıyla; ülke içersinde olup bitenler çabuk duyulur.. Bizler nasıl, bir vatandaşımız öldüğünde bu ölümü camiden Selâ okuyarak, çevremize duyuruyorsak, İsviçre’de de; bu ölümler kiliselerde çan çalınarak, etrafa duyurulur.. Ancak; çanların vurulma sayısı ölen kişi hakkında bir bilgiyi de iletir halka!. Örneğin: 1-10 arası çalındığında, ölen; sıradan bir vatandaştır!. 10-20 arası çalındığında, ölen; varsıl ve eşraftan biridir!. 20-30 arası çalındığında, ölen; bir milletvekilidir!. 30-39 arası çalındığında, ölen; bir bakandır!. 40 vuruş ile çalındığında ise; ölen kraldır!.

Bir gün; kiliselerin çanları çalmaya başlar.. 10 kez çalınır, halk sıradan bir vatandaş olduğu yorumunu yapar.. Ama; çanlar çalmaya devam eder ve 20 kez çalındığında; halk eşraftan birinin öldüğünü düşünür.. Çanlar çalmaya devam eder! 30.uncu vuruş sonrası halk bir milletvekilinin öldüğünü anlar.. Ancak; çan sesleri durmak bilmez! 39. Vuruşu da duyan halk bir bakanın öldüğünü anlar ve tedirgin bir hal alır.. Halk bu tedirginliği yaşarken, 40. Vuruş duyulur..Kralın öldüğünü anlayan halk sokaklara dökülür.. Ne var ki; halkın sokaklara döküldüğü bu ortamda bir çan sesi yani; 41. Çan sesi duyulur.. Halk şaşkındır! Çünkü: çanlar bu güne kadar asla 41 kez çalınmamıştır!.. Halk çok önemli bir şeyin olduğu sezgisiyle sağa sola koşuşturmaya ve neler olup, bittiğini; 41. Çanın nedenini öğrenmeye çalışırken, bir açıklama yapılır: “Ülkemizde adalet öldü!”

Evet, adalet her ulus için kraldan da üstün bir değerdir.. Halkımız, AKP iktidarının bu gidişine biraz daha seyirci kalırsa; ülkemizin dört bir yanında 41. Çanın seslerini duyması kaçınılmazdır.. Allah bu ülkeye 41. Çanın çalındığı günleri göstermesin..

Şimdii! Eğer bir gün ülkemizde bu 41.çan veya çanlar çalınırsa, kimler için çalınacak?. Bu cümleyi yazdıktan sonra aklıma “Çanlar kimin için çalıyor” kitabı geldi..Gençlik yıllarında okuduğum bir kitabın adı bu..

Çanlar Kimin İçin Çalıyor  (ForWhomtheBellTolls), 1940 yılında Amerikalı yazar Ernest Hemingway tarafından yazılmış savaş romanıdır.

Hemingway kitabında, İspanyol İç Savaşı sırasında dağlarda faşistlere karşı savaşan gerilla güçleri arasında bulunan Amerikalı bir İspanyol profesörü olan Robert Jordan’ın gözünden savaşın anlamsızlığını sorgular. Robert Jordan, patlayıcı konusundaki uzmanlığı dolayısıyla; Segovia şehrine yapılacak bir saldırıyı desteklemek için bir köprüyü havaya uçurmakla görevlidir. Romandaki tüm karakterler bu görevin ölümlerine sebep olacağını düşünmekte ve ölüm sebeplerini sorgulamaktadırlar.

Kitabın adı, şair John Donne‘ın bir katedralde başrahip olduğu dönemdeki vaazlarından birinden alıntıdır. Vaazların metinleri sonradan yayınlanmıştır. Peki; JohnnDonne bir dizesinde ne diyor? Aşağıdaki paragrafı alın ve içselleştirin..

“Ada değildir insan. Bütün hiç değildir, bir başına; anakaranın bir parçasıdır, bir damladır okyanusta..Ve bir toprak tanesini alıp götürse deniz, küçülür Avrupa,  sanki yiten bir burunmuş, Dostlarının ya da senin bir yurtluğunmuş gibi, Ölünce bir insan eksilirim ben,  Çünkü insanoğlunun bir parçasıyım;  işte bundandır ki sorup durma çanların kimin için çaldığını; senin için çalıyor.”  John Donne

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL