Güncel Manşet

5 litre atık yağ getirene 1 litre ayçiçek yağı

5 litre atık yağ getirene 1 litre ayçiçek yağı

 

 

Keşan Belediyesi’nin Evlerden Bitkisel Atık Yağ Toplama Projesi ile hem doğayı koruyan hem de ev ekonomisine katkı sağlayan projesi sürüyor.

IMG_0514

13 Mart 2013 Çarşamba günü Keşan Belediyesi’ne gelen  duyarlı vatandaş Ahmet Efeoğlu, Keşan Belediyesi’nin atık yağ kampanyasını yerel gazetelerde öğrendiğini, zaten evlerinde çıkan yağları atmayarak biriktirdiklerini anlattı.

Efeoğlu, kampanyanın duyurulmasından sonra evlerinde çıkan atık yağları daha özenli biriktirdiklerini ve daha sonra Keşan Belediyesi’ne getirmeye başladığını aktardı.

Yağların toplam ağırlığı 5 lt.’yi bulunca Keşan Belediyesi Anons Odası’na gelen ve 1 lt. hediye ayçiçeği yağını teslim alan Efeoğlu,  “Toplanan yağların geri dönüşümünün sağlanıyor olması hem doğa hem de insan sağlığı açısından çok önemli. Eğer bu yağları toplamazsak toprağa ve suya karışacak. Ve doğrudan yiyeceklerimize ve yaşam alanlarımıza zarar verecek. Bunu önlemek için herkesin üzerine sorumluluklar düşüyor. ” dedi.

Keşan Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü yetkilileri, halkı atık yağlar konusunda bilinçlendirmek istedikleri için böyle bir kampanya düzenlediklerini, evlerdeki kullanım ömrü bitmiş yağların ayrı kaplarda toplanmasını istediklerini dile getirdi ve şöyle konuştu: “Uzun süre kullanılan yağlar, belli bir süreden sonra kanserojen maddeler üretmeye başlıyor. Yemek yağlarını çok uzun süre kullanmamalıyız. Bitkisel atık yağları lavabolara dökmemeliyiz. Eğer dökersek kanalizasyon sisteminde tıkanmalara ve tahribatlara neden olabilir.”

Yetkililer, bugüne kadar 25 lt. atık yağın vatandaşlar tarafından Keşan Belediyesi’ne teslim edildiğini, Eski İtfaiye Binası’nda oluşturulan nokta ve Keşan Belediyesi Anons Birimi’nde yağların toplanmasının sürdüğü kaydedildi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL