Güncel Manşet

57. Alay, Keşan’da 27. Alay ve Keşanlılar tarafından coşkuyla karşılandı

57. Alay, Keşan’da 27. Alay ve Keşanlılar tarafından coşkuyla karşılandı

57. Alay, Keşan’da 27. Alay ve Keşanlılar tarafından coşkuyla karşılandı

 (VİDEOLU HABER)

14 Mart 2013 Çarşamba günü Tekirdağ’dan Çanakkale’ye gitmek üzere yola çıkan 57. Alay Yürüyüşçüleri 15 Mart 2013 Cuma günü Keşan’a vardı.

IMG_0631 IMG_0636

Saat 17.00 sıralarında Keşan’a varan 57. Alay burada Mehmet Gemici Cennet Bahçesi önünde bu yıl ilk kez Keşan’dan Çanakkale yürüyüşüne 27.Alayı temsilen katılacak olan Keşan Doğa Çevre Kültür Derneği (DOÇEK) Yürüyüşçüleri tarafından karşılandı.

IMG_0656 IMG_0661

57. Alay ve 27.Alay Yürüyüşçüleri daha sonra hep birlikte Mehmet Gemici Cennet Bahçesi’nden Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdüler.

IMG_0674 IMG_0679

Burada Keşan Kaymakamı Bekir Dınkırcı, Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan, Keşan İlçe Emniyet Müdürü Ahmet Yıldız, Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Cemil Kılavuz, Belediye Meclis üyeleri İlhan Boz ve Yılmaz Karataşoğlu ile bir grup Keşanlı tarafından karşılandılar.

IMG_0697 (1) IMG_0703IMG_0708

Cumhuriyet Meydanı’nda Keşanlılar’a ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e seslenen 57 Alay Yürüyüş Komitesi Başkanı Hikmet Selim Yıldız şu duygusal konuşmayı yaptı: “Komutanım! Biz buradayız. 57. Alay 98 yıl sonra burada komutanım. Senin <Nereye asker!> dediğin, <Süngü takın!> dediğin, savaşın kaderini belirleyen ve Çanakkale Zaferi’nin kazanma anı olan günlerdeyiz. Askerlerin burada komutanım!. 98 yıl sonra bu ruhla, bu bedenlerle seninle birlikteysek Atam, bu işin burada bitmediğinin işaretidir. Atam bugün Keşan’da 27. Alay’la birlikteyiz. Keşan liyakat nişanını aldığı gün durumun sonunu görmüştü Atam. Atam Anıtkabir’de rahat uyu. Bu Gençler ve yürekli insanlar varken kurduğun Cumhuriyet ilelebet yaşayacaktır. Tekirdağ, Çorlu, Hayrabolu, Hatta Çorlu Belediye Başkan Yardımcısı Kemaleddin Avcı burada, Malkara, Kapaklı, Muratlı burada. Namık Kemal Üniversitesi öğrencileri ve DOÇEK’de burada.”

Bu konuşmanın ardından 57. ve 27. Alay’ların önderleri Hikmet Selim Yıldız ve Hakan Eşme; Keşan Kaymakamı Bekir Dınkırcı, Keşan Belediye Başkanı Op. Dr. Mehmet Özcan, Keşan ilçe Emniyet Müdürü Ahmet Yıldız, Belediye Meclisi üyeleri, Keşan Şehit ve Gazi Aileleri Yardımlaşma Derneği Yönetimi’yle kucaklaştı.

Kucaklaşmadan sonra Keşan Kaymakamı Bekir Dınkırcı ve Keşan Belediye Başkanı Op. Dr. Mehmet Özcan, 27. Alay ve 57. Alay önderlerine çiçek takdim etti.

Çiçek takdiminin ardından konuşan Dınkırcı, şunları söyledi: “Bizleri yüreklendiren, onurlandıran, tarihimizdeki özlediğimiz duyguları bir kez daha canlandıran 57. Alay ve 27. Alay’ın tüm katılımcılarına yürekten teşekkür ediyoruz. Büyük Atatürk’ün dediği gibi <Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işleri yapacak cesaret bulacak.> sözü hepimize rehber oldu. Gerçekten 57. Alay’ın ruhunu algılarsak Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve milleti Türkiye Cumhuriyeti ilelebet yaşayacaktır. Bize düşen tek görev 57. Alay’ın ruhunu anlamak. Geçmişte Çanakkale’ye gidenler ülkelerine çok iyi sahip çıktılar. Biz bugün bu konuşmaları yapabilelim diye, cennet vatan uğruna şehitlik mertebesine ulaştılar. Şehitler inanışımıza ölü de değildi. Ne mutlu o insanlara. Sayısal üstünlük hiç önemli değildir. Bunu tarihimizde Atalarımız göstermiştir.”

Keşan’da programın düzenlenmesinde emeği geçen başta Keşan Belediye Başkanlığı olmak üzere görev alan herkese teşekkür eden Bekir Dınkırcı, şöyle devam etti: “Bizler devletine ve milletine bağlı insanlarız. Tek bir şeye ihtiyacımız var. O da birbirimizin kıymetini bilmek. Bu millete hizmet eden ebediyete intikal eden tüm şehit ve gazilerimizi minnetle anıyor, hayatta olan gazilerimize uzun ömürler diliyoruz.”

Törende son konuşmayı etkinliğin Keşan ayağının düzenlenmesinin mimarı olan Keşan Belediye Başkanı Op. Dr. Mehmet Özcan yaptı.

57 ve 27. Alay’ın komutanları ve askerlerine teşekkürlerini sunarak konuşmasına başlayan Özcan, “Bizler bu bayrak altında rahat yaşıyorsak, geçmişte ödenen bedellerin sonucudur bu. Geçmişimiz geleceğe yansıtmazsak, geleceğimizi karartmış oluruz. Sizlerle gurur duyuyorum. Bundan 98 yıl önce olanları içinizde hissederek yollarda yürüdünüz. Ülkemin bütün insanları sizlerin içinde olduğu ruh ve hisler içinde. Geleceğimiz birlikteliğimizle daha parlak olacaktır. Bu organizasyonun içinde olan herkese destek vermek zorundayız. 57. Alay ve 27 Alay’la gurur duyuyoruz. Şehitler düşmeye başladığı anda bizler filizlenmeye başladık. Bütün şehitlerimiz nur içinde yatsın. Ülkemiz ilelebet var olsun. Bunun için hep çalışmamız, çok çalışmamız lazım.” dedi.

IMG_5883 IMG_5886

Konuşmaların ardından Keşan Belediyesi’nin misafiri olan 57. Alay Yürüyüşçülerine Keşan Köşk Düğün Salonu’nda akşam yemeği verildi.

57. Alay ve 27. Alay yürüyüşçüler, 16 Mart 2013 Cumartesi günü hep birlikte saat 09.00’da Tekel Meydanı’nda düzenlenecek törenin ardından Çanakkale’ye gitmek üzere Keşan’dan ayrılacaklar.

Haberle ilgili görüntüleri aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL