Güncel Manşet Son Dakika Okuma Sayısı: 45

57. ALAY TEKİRDAĞ’DAN ÇANAKKALE’YE ATALARINA YÜRÜYOR

  “DÖNMEYİ DÜŞÜNMEDİLER ÇÜNKÜ DÖNDÜKLERİNDE VATANLARI OLMAYACAKTI.” “TARİHİMİZİ TARİHE TAŞIYORUZ” “DOKUZ AY SAVAŞ 104 YIL BARIŞ” 27. 57. Alayları Yaşatma Araştırma Gönüllüleri Derneği Başkanı Hikmet Yılmaz bu yıl 10.kez gerçekleştirecekleri..

57. ALAY TEKİRDAĞ’DAN ÇANAKKALE’YE ATALARINA YÜRÜYOR

 

“DÖNMEYİ DÜŞÜNMEDİLER ÇÜNKÜ DÖNDÜKLERİNDE VATANLARI OLMAYACAKTI.”

“TARİHİMİZİ TARİHE TAŞIYORUZ”

“DOKUZ AY SAVAŞ 104 YIL BARIŞ”

27. 57. Alayları Yaşatma Araştırma Gönüllüleri Derneği Başkanı Hikmet Yılmaz bu yıl 10.kez gerçekleştirecekleri Çanakkaler Yürüyüşü ile ilgili bir basın açıklaması yaptı.

Açıklama şöyle;

Bu yıl 10.sunu gerçekleştireceğimiz geleneksel ( 57+15 tarih sevdalısı) 57.Alay yürüyüş programı çerçevesinde 13 Mart cuma sabahı 09:00’ da valilik önünden Tekirdağ ve çevre ilçelerinin de katılımıyla uğurlama törenlerinin ardından Valilik binasının önünden hareket edilecek.

Hükümet caddesinden eski sanayi yol kavşağına kadar Protokolle birlikte yürüyerek gerçek yol güzergâhına geçilecek, 6 gün sürecek olan yürüyüşümüzün ilk konaklama yeri İNECİK Mahallesi olacaktır.

14 Mart sabah saat 09:00 İnecik, ten yola çıkılacak akşam saat 19:00’da MALKARA’da konaklanılacak.

15 Mart Sabah saat 9.00 da Malkara,dan yola çıkılacak, saat 18. 30 da Keşan girişinde ki Mehmet Gemici Parkında Keşan’ın 27. Alayı ve Uzunköprü 15 Hava bölüğü yürüyüşçüleri ile bütünleşeceğiz. Protokol la birlikte 19.00 Keşan tören alanında olacağız.

Trakya Alayları olarak o geceyi Keşan’da geçireceğiz.

16 Mart Sabah saat 09:00 da Evreşe güzergahına yola koyulacağız 16 Mart akşamı saat 19:00 da Evreşe,de konaklayacağız.

17 Mart Sabah 09:00 da Evreşe’den yola çıkacağız Akşam saat 19 da Gelibolu’da konaklayacağız.

18 Mart sabah saat 09.00’da 2. Kolordu Şehitliğindeki törenlere katılacağız.

Gelibolu’dan Eceabat’a yolculuğumuz devam edecek. Saat 14:00’ te  devlet törenlerinin yapıldığı Şehitler Abidesinde  57. Alay yürüyüşü son bulacaktır.

57.Alay şehitliğine giderek atalarımızla yüreklerimizi yad edeceğiz.Altı  gün süren tarihe yolculuğumuz onurlu duruşumuzla son bulacaktır.

BİZ NİÇİN YÜRÜYORUZ

“BİZ BU YÜRÜYÜŞÜ; TOPRAKLARIMIZI İŞGALE GELEN EMPERYALİST GÜÇLERE TARİHSEL BİR DERS VEREN ATALARIMIZIN UNUTULMADIKLARINI HATIRLATMAK, KEFENSİZ BEDENLERİNE KEFEN OLMAK İÇİN YÜRÜYORUZ.”

YÜRÜYÜŞÜMÜZÜN AMAÇLARI

57 ALAY MÜZESİNİN KURULMASI

Tekirdağ markalar kenti olmaya devam ederken  de bir altın liyakat madalyası da 57. Alayımız dan . “57. Alay Müzesi” Kurulacak olan kent müzemizin en önemli bir bölümünü teşkil etmelidir, biz 57. Alay yürüyüş komitesi olarak bu talebimizi yeniliyor müzenin oluşumunda gerek duyulacak.

57. ALAY YERLEŞKESİ

Bilindiği gibi Mustafa Kemal Tekirdağ’daki toplanma ve eğitim yeri olarak seçtiği Yar Kışla’ da ki binaların restorasyonu yeniden tarihsel sürece uygun bir tarzda yapılmasını talep ediyoruz.

57.ALAY SANCAK ANITI

Kentin en önemli görselliği olan meydanlarından birine 57. Alayın “SANCAK ANITININ” yapılmasını talep ediyoruz. Dilekçesini büyük şehir kuruluna sunduk.

GELİBOLU YARIMADASINDA BARIŞ ANITI

Kuzey ve Güney cephelerinin de sağda, solda her yağmurlar sonrası toprağın üzerine çıkan insan kemiklerinin toplanılarak ortak bir  27. Alay Barış anıtının yapılması. 19 Mayısta çift taraflı yapılan taarruzda 10 binlerce genç fidanların 24 mayısta topluca gömüldükleri yerde KANLISIRTTA veya bugün ziyaretçilerin tuvalet  ve otopark olarak kullandıkları utanç tablosundan kurtulmuş oluruz.

57.ALAY GERÇEK YERİNE:

  1. Alay şehitleri ve siperleri “Bu kadar zaman otopark oldum yeter.” Diye feryat ediyorlar. Daha fazla kulak tıkayamayız; mermilerin havada çarpıştığı, siperlerde göğüs göğse çarpışmaların yaşandığı yer şimdi, çöp konteynırlarının, tuvaletlerin, tonlarca ağırlıkta otobüslerin altında ezilmektedir. Amacımız bu siperlerin onarılması ve 27. Alay şehitlik anıtının yapılması çalışmalarını en kısa zamanda başlatmaktadır.

10. YILINDA YOLLARDAYIZ VE ONURLUYUZ

Çanakkale destanında önemli bir görevi yerine getiren 57. Alayın bugünkü torunları olarak ne kadar övünsek azdır… Atalarımızın emaneti bu sancağı sonuna kadar yere düşürmemeye ant içtik. 9. yılını geride bıraktığımız yürüyüşümüze ilgi günden güne artmaktadır, yüzleri geçen katılım talepleriyle çığ gibi büyümekteyiz.

Ancak 57. Alayımızı sembolik olarak 57 kişi sayısını sabit tutarak katılım taleplerini sonraki yıllara aktararak sıraya koymaktayız.

Bizi onurlandıran yoğun ilgiden dolayı mutluyuz…

KAYIP KEMİKLER ANITI:

Her yağmurda sel sularına kapılan “Çanakkale kemiklerinin” yıllardır gazetelere manşet olmasından öteye adım atılmamıştır. Biz 57. Alay yürüyüşçüleri olarak Mustafa Kemal’in bir Anzak anneye mektubundan da yola çıkarak “Onlar Mehmet’le koyun koyuna yatıyor merak etmeyiniz, huzur içinde olunuz.” dediği gibi, bu anıtın SEDDÜLBAHİR de  yapılmasını istiyoruz. Bu yıl 10 sunu gerçekleştireceğimiz bu yürüyüş aynı zamanda bir barış yürüyüşüdür. Yürüyüş komitesi başkanımız bu yılda yine bir şehit kemiğiyle yürüyerek projemizi canlı tutacaktır.

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL