Güncel Okuma Sayısı: 9

Dibek’ten , 5 Aralık Kadın Hakları Günü açıklaması

CHP Kırklareli Milletvekili Turgut t Dibek, 5 Aralık Kadın Hakları Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. Dibek’in açıklaması şöyle; 80 yıllık bir gururu yaşıyoruz. Türk Kadınına seçme ve seçilme hakkı..

Dibek’ten , 5 Aralık Kadın Hakları Günü açıklaması

CHP Kırklareli Milletvekili Turgut t Dibek, 5 Aralık Kadın Hakları Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı.

turgutdibek1-300x188

Dibek’in açıklaması şöyle;

80 yıllık bir gururu yaşıyoruz. Türk Kadınına seçme ve seçilme hakkı verilişinin 80’inci yılını kutlamanın heyecanını yaşamaktayız. Kurtuluş Savaşı sonrasında Cumhuriyetimizin ve CHP’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, savaşın kazanılmasında büyük payı olan Türk kadınına dünyanın birçok gelişmiş ülkesinden önce seçme ve seçilme hakkının tanınmasını sağlamıştır. İşte, Türk Kadınının seçme ve seçilme hakkına kavuştuğu tarih olan 5 Aralık, 1934 yılından bu yana “Kadın Hakları Günü” olarak kutlanmaktadır.

 

Kadınların içinde bulundukları fiili eşitsizlik, bir yandan haklarının verilmemesi, diğer yandan da ana gereksinimlerinin hak olarak kabul edilmemesi nedeniyle beslenerek büyüyor. Kadın cinayetleri, aile içi şiddet, namus cinayetleri, bekaret kontrolü uygulamalarından dolayı meydana gelen intihar vakaları, işyerinde, sokakta yaşanan cinsel taciz olayları… Sonuçta henüz mevcut durum itibariyle “kadının insan hakları” üzerinde “insan haklarından” farklı olarak ayrı bir vurgulama yapmanın gerekliliği devam ediyor.

     

“Kadının insan hakları” bir azınlık grubuna ait özel alanla kısıtlı kalan bir sorun değil, toplumsal kalkınma sürecinin temel taşlarından biridir. Ailede demokrasi olmadan toplumda da demokrasi olmayacaktır.

 

Türkiye’nin bir kadın politikası oluşturulmadan kadın eşitsizliğinin önüne geçilmesi mümkün değildir. Biz CHP olarak her noktada pozitif ayrımcılığı savunmaya devam ediyoruz. Bizim bir kadın politikamız var. CHP tüzüğüne koyduğumuz yüzde 33 cinsiyet kotamız ile kadınlarımızın siyasette söz sahibi olmalarını güvence altına alan partiyiz.

 

Tüm dünyada kadın haklarının artırılmasını, kadının toplum içindeki hak ettiği erkek ile eşit düzeye her alanda ulaşmasını ve özgürlüğünü kazanması temennilerimle, tüm kadınlarımızın Kadın Hakları Günü’nü kutlar, sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL