Dünya Güncel

8 YILDIR YURT DIŞINDAKİ DÜNYADA TEK ÇANAKKALE MÜZESİ ROTTERDAM HOLLANDA

Bülent Türker  kimdir? Bülent Türker Kırklar’elinin Vize ilçesinde doğmuş bir bakkalın  oğlu. Gençliği zorluklar içinde geçmiş Lise yi Edirne Ticaret Lisesinde  yüksek okuluda Ankarada Ticari İlimler Akademisi’nde  okuyan eski milli..

8 YILDIR YURT DIŞINDAKİ DÜNYADA TEK ÇANAKKALE MÜZESİ ROTTERDAM HOLLANDA
Bülent Türker  kimdir?
Bülent Türker Kırklar’elinin Vize ilçesinde doğmuş bir bakkalın  oğlu. Gençliği zorluklar içinde geçmiş Lise yi Edirne Ticaret Lisesinde  yüksek okuluda Ankarada Ticari İlimler Akademisi’nde  okuyan eski milli sporculardan. Koşmak için geldiği Hollanda da  birinci olup   çay kahve yapmak temizlikçi olarak girdiği bankacılık hayatına müdür olarak 3 değişik bankalarda  görev yapan hayatı dolu dolu yaşamasını seven Hollanda yaşamında başarılar gecmişi olan  Çılgın Türk. Bu ismi Rahmetli Tayfun Talipoğlu ve Fatma Girik  Hollanda daki evlerinde  görüp tanıdıktan sonra kendisine verdikleri bir ünvan. Dünyada  en çok engelli kardeşlerimize araba gönderen  30 yıldan beri 7.500 den fazla insanımıza akülü ve aküsüz arabalar gönderen Türkiye’mize 6 ambulans 33 dializ makinası ve bir çok tıbbıi malzemeler bağışlayan  ilginç  bir vatandaşımız.
2000 li yıllarda yaptığı yardımlardan dolayı Erasmus Üniversitesinde bir kız öğrencinin hayatını tez hazırlayarak  okulda en yüksek puanı alması ve okul tarafından hayatı belediyeye oradan da bakanlığa bakanlıktan da  kraliçeye sunularak  Hollanda tarihinde en genç yaşta KRALİYET ŞOVALYELİK ÜNVANINI alan Türk olarak 2001 yılında adını Hollanda da altın harflerle yazdıran. 2002 yılında sporsor olduğu Azra Akın’ı İngiltere ye Dünya güzellik yarışmasına götürerek Dünya güzeli olmasına büyük katkı sağlayan, 1994 , 199 ve 2005 yıllarında  yaptığı ambulans  , engelli arabası ve maddi desteklerinden dolayı TSK Mehmetçik Vakfından 3 tane Altın madalya ve beraat alan  tek kişi.
Ayrıca 2005 yılında Hollanda da Halk oylaması ile  40 yılın EN İYİ KALPLİ İNSANI seçilerek  bör çok maddi ve manevi ödüller kazanmıştır. Bülent Türker in 9 kitabı olup  son kitabı kaçırıldığı günden beri beraber olduğu en iyi arkadaşı  Naim Süleymanoğlu’dur. Bülent Türker yalnız yaşamakta olup Buğra adlı  bir oğlu bulanmaktadır.
Hala maraton koşmakta olup  kendini sokak hayvanları ve yardımlara adamış bir Trakyalı gurbetçidir. 1994 yılında doğduğu ilçede doğduğu sokağa BÜLENT TÜRKER  Caddesi adı verilerek kendisi onore edilmiştir.
Annesi Zehra Türker  1937 doğumlu 86 yaşında olup  o zamanki şartlarda ilk okulu bitirmiştir. Atatürk lsevdalısı olup  her gün kitap okumaktadır. Annesi ile birlikte 2019 yılı Mayıs ayında 5 yıldır yurt dışında gönüllü olarak hizmet ettikleri müzelerinden dolayı Türk Dünyası Dünya Kültür ödülüne layık görülmüşler ve Ankara’da  ödüllerini
almışlardır. Annesi Zehra Türker de  2019 yılı Nisan ayında Hollanda Kraliçesinden kraliyet madalyası alarak ödüllendirilmiştir. Hollanda da anne oğul olarak Kraliçeden Kraliyet madalyası alan Tek Türklerdir.
Türker, sitemizin de Hollanda temsilcisi ve aynı zamanda Köşe Yazarıdır.
Büyük önder Mustafa Kemal atatür ve Çanakkale muharebeleri gibi ulusal konulara duyarlılığınızla tanınıyorsunuz. Çanakkale  savaşlarıyla ilgili bir müze  kurma fikri nereden aklına geldi.  İlham kaynağınız nedir.?
1990 lı yıllarda bankada çalışırken Rotterdam Hollanda da  babam bana dedemin  köstekli saatini hediye etmişti. 3 erkek kardeşiz. Bülent , Levend ve Lemi. Sen çok girişkensin sana sadece bunu vereceğim demişti.  Bende köstekli saatlere meraklı idim. Bir gün gurbetçilerden biri bana senin gibi  eski toplayan bir Hollandalı var  senden bahsettik seninle tanışmak istiyor deyince gittim. Bir kocaman depo ve binlerce Çanakkale malzemesi, tüfek, kılıç, giyim ne istersiniz. Şaşırdım. Hollanda  Çanakkale savaşlarına girmedi sen bu kadar malzemeyi nerden buldun deyince. Ben 1970 ile 1990 yılları arasında Ayvalık’a tatile gittim. Dönüşte hep Çanakkale’ye uğrarım. Oradaki SALAK TÜRKLERDEN  bunları 1 sigara bir çikolata verip hep aldım demesi,  beni Atatürk ve Çanakkale kolleksiyoneri yaptı. Şu anda Hollanda da bir müzem var Türkiye de de en az 3 müze kuracak kadar malzemem mevcut. O söz beni  Çanakkale sevdalısı yaptı. Sigara ve içki paralarımı Çanakkale ürünlerine vereceğim dedim ve öyle yaptım.
3 Müzeyi tanıtır mısınız? Kaç obje var, neler var? Hangi temalarda unsurlar var?
Mart 2015 te Hollanda da müze kurmaya karar verdim. Türkiye de bir çok makamlara 1 yıllık bir bina bulun Hollanda da  muhteşem bir müze yapayım 100. yılda bunu Tüm Avrupa’daki Türklere bu objeleri göstereyim insanlar görsünler dedim. Ama hiç destek alamadım. Şubat ayında  çalışmaya başlayarak Hollanda da ki mülkü bana ait olan 309 m2 evimin her yerini Atatürk va Çanakkale müzesi olarak yaptım .25 yıldır yurt dışından satın aldığım yüzlerce  ürünü  kendi imkanlarımla sergiledim.  Muhteşem bir müze oldu.  18 Mart 2015 te bir törenle açtık. Tek üzüldüğüm açılışa Ne konsolosumuzun ne Büyükelçimizim  katılması idi. Oysa bu Dünyada tekti. Ama yüzlerce vatandaşımız geldi. Baştan 3 ay olarak açtığımız müze bu gün 8 ci senesi.Her gün açık. Sabah 7 den akşam gece 22 ye kadar insanlar park ücretsiz , giriş ücrtesiz , çay kahve ücretsiz olarak  gönüllü hizmet veriyoruz. En çok da  86 yaşındaki annem yoruluyor. Çünkü çocuklara çay kahve meşrubat savaş zamanındaki gibi şekersiz üzüm hoşafı,  tayın ekmeği ikram ediyoruz. Sonrada  simit ve çay ikram ediyoruz. 30 bin dolayında insan ziyaret etti. 7 bin bayrak ve 10 bin dolayında Atatürk posteri dağıttık. Çanakkale savaşında kullanılarn  tek bayrak,  sancak kuranı, yemek kapları, kılıçlar, İngiliz komutanını tabancasından günün yüzlerce resimleri, süngülerden ilaç kutularına kadar her şey var müzede. Müzede 250 parça eşya sergileniyor
Müzeyi kimler ziyaret ediyor?Yerel yöneticiler , politikacılar ilgi gösteryor mu?
Müze herkese açık, Almanya,Fransa ,Bleçika hatta Amerikatan gelen oldu . Çok şaşırdım.  En çokta okullar ve çocuklar.  Türkiye’den gelen bir çok insanlar  ziyarete geliyorlar.  Mahallede kahraman oldum. Türkiye’den ünlülerden, Fatma Girik, Ediz Hun, Nukhet Duru, Tayfun Talipoğlu,  Osman Pamukoğlu, Cemil İpekçi, Sanatçı Baha,  Naim Süleymanoğlu  bir çok belediye başkanı ve milletvekili zayeret etti. Yeni gelen Rotterdam Başkansolosumuzda şu an çok büyük destek veriyor.
5 Atatürkün  silahı hakkında kısa bilgi ve düşünceleriniz?
Atatürk sevdam herkez tarafından biliniyordu. Bursa olay gazetesinde İngilterede 2012 Eylül ayında Atatür’kün silahı İngiltere’nin en büyük  müzayede salonunda satılacağına arkadaşım Tamer Çolakoğlu bildirdi. Bin bir zorlukla  ihaleye katılma formunu doldurdum. Ben Türkiye’den  İş bankası, Kültür Bakanlığı Dış işleri Bakanlığı alır bende onlara destek veririm diye  gittim. 81 kişi katıldı ihaleye ve ben üzülerek söyleyeyim ki tek Türk idim. Çoğu ihaleye gireni  ikna ederek   vergiler dahil bu günkü para ile 50 bin euroya 800 milyon Tl ye satın aldım. Çok mutluyum. Hala orda kasada Türkiye ye getirmek için uğraşıyorum. Bu silahı Türkiye’deki şehitlerimiz için aldım. Hatta Türkiye’deki evimi satarak aldım.
6  Müzeyi büyütmeyi düşünüyor musunuz? Eser kabul ediyor musunuz?
Müzeyi seneye ATATÜRK EVİ olarak  düzenleme çalışmalım başladı. Atatürk’e ait 100 tane  orjinal gazete dergi ve malzemeyi  hazırlayıp Cumhuriyetimizin 100 yılında  Atatürk 100 yıl müzesi olarak devam ettirmek istiyorum. Müzeye bazen insanlara ellerindekileri getiriyorlar. Mutlu oluyorum.  Yurt dışında malzeme bulmak daha
kolay.  Yurt dışında Atatürk ile ilgili  her türlü gazete dergi, fotoğraf ve ürünü satın alıyorum. Muhteşem bir müze olarak 100 yılda halkımıza sunacağm. Yurt dışında Hollandalılar da çok meraklı ve Ataürk sevdaları büyük. Evimin arka  sokağı  Atatürk Sokağı. Yurt dışındaki Türkler daha çok duyarlı bu konulara. Devlet özellikle Yurt dışı birimi böyle konulara özen göstermeli.
7 Anayurt sevginiz sizi ayakta tutuyor. İyilik sever kişiliğinizi biliyoruz.  Neler hissediyorsunuz?
Türkiye yi seviyorum. Türkiye bizim anavatanımızı. Her yıl 305 kez gidiyorum. Hala koşuyorum. 40 yıl önce koşucu olarak geldiğim Hollanda ya hala dünyanın değişik yerlerinde koşuyorum.  27 Mart İstanbul maratonu, 10 Nisan Rotterdam Maratonu , 17 Nisan izmir ve  8 Mayıs Edirne uluslararası  maratonlarında kaydımı yaptırdım. İnşallah bunlarda koşacağım.  Çok sağlıklıyım. Çanakkale kolleksiyonuma başlarken sigara paramı  Çanakkale ürünlerine vereceğim sözüm  hala geçerli ve  binlerce malzemem var. Sağlığımda muhteşem. Türkiye’miz  çok güzel . 3 tarafı denizlere kaplı her an 4 mevsimi yaşıyoruz. Yabancılar bizden daha çok seviyor. Ülkemize sahip çıkmalıyız. Ben hayatı dolu dolu  yaşamayı seven biriyim. Rotterdam maratonu, Çanakkale maratonu ve 27 Aralık Atatürk koşularını ölene kadar koşacağım diye bir sözüm var. En büyük isteğim yıllar sonra  Atatürk koşusunu koşarken 80 ,90 yaşlarında Anıtkabir’in orda ölmek.  Belki garip ama benim Atatürk sevdam bir başka. Dünyada 100 yılda bir lider gelmiş o da bize gelmiş.  Sonsuza kadar Atatürk diyorum. Son olarak da Hollanda da Altın  Lale organizesinin kurucusu ve sahibiyim. Oğlum Buğra Türker ile her yıl yapıyoruz. Uluslararası bir organize . Bu yıl 7 cisi yapılacak. 29 ekim Cumhuriyet Bayramı ile birlikte   kutlanıyor. Yurt dışında dünyada en güzel bayramı Hollanda daki Türkler kutluyor.  Çok büyük bir organize. Çok güzel bir gönüllü ekibimiz var.  Her yıl Türkiye’den bir ünlüye Altın Lale ödünü veriyoruz. Ayrıca Hollanda da da 12 dalda başarılı insanlarımızı ödüllendiriyoruz. Ben sokak havyanalrıın ve özellikle ormandaki sahipsiz canları çok seviyorum. Her zaman onlara desteğim sonsuz. Onlarla huzur buluyorum. 60 tan fazla ülke gezdim. Hedefim  bunu 100 yaymak . Hayatı veriyorum. Dolu dolu yaşıyorum. Beni tanımak isteyenler  bulentturkerhollanda  instgram hesabımdan takip edebilirler.
Erdoğan Demir’e ayrı bir teşekkür
Hollanda da ki Atatürk ve Çanakkale Müzesi’nin Türkiye’de tanınmasında en büyük payı olan ve bana yaptığı haberlerle büyük destek veren Keşanlı Gazeteci dostum ve Hollanda Temsilciliği ve köşe yazarlığını yaptığım Keşan Postası’nın Genel Yayın Yönetmeni Erdoğan Demir’e de ayrıca teşekkürlerimi iletiyorum.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL