Güncel Manşet

9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Gününde Sigarayı Bırakın

9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Gününde Sigarayı Bırakın

 

Bütçenize ve Sağlığınıza Katkı Sağlayın

 

Türkiye son beş yılda sigara ve tütün mamulleri ile mücadelede önemli bir yol kat etti. 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü çeşitli etkinliklerle ülkemizde de kutlanacak. Türkiye Sigarayla Savaş Derneği’nin bu sonuca ulaşılmasında önemli katkıları bulunuyor. 22 Nisan 1999 yılında sigarayla mücadeleyi aralıksız sürdürmek amacı ile kurulan dernek, ilk ve halen çalışmalarını sürdüren tek sivil toplum kuruluşudur. 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Gününde sigara içen vatandaşları bırakmaya davet eden Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Genel Başkanı Dr. Mustafa Aydın, “Ülkemizde insanlarımızın genel sağlığının, özelliklede çocuklarımızın sağlığının korunması amacıyla, Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen ve şu anda yayında olan sigara aleyhtarı kısa filmlerini destekliyoruz. Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan bu proje, sigara içen ve sigaraya başlamamış olan kişiler üzerinde tetikleyici bir etki yaratmaktadır” dedi.

image001

Dr. Mustafa Aydın, “Ölümcül sigara salgınından kökten kurtulmak için, ciddi bir mücadeleye öncülük ederek, ilk adımı ülkemizde başlattık. Toplumumuz da sigara konusunda büyük hassasiyet gösteriyor. Ülkemiz otobüslerinde hatta uçakta bile sigara içilen bir yerdi. Şimdi ise derneğimizin de katkılarıyla hazırlanan sigara ile ilgili yasal düzenlemeler oldukça önemli değişiklikler getirdi. İnsanlarımız da sigara konusunda daha hassas sigara içenler bile bırakmanın yollarını arıyor. Artık kapalı alanlarda sigara içilmiyor. İçilen yerlerde de hemen bildirimler geliyor. Bu bağımlılığın getirdiği kısa ve uzun vadedeki sonuçlar ortada. Devlette bu yönde üstüne düşeni yapıyor ve yapmaya da devam edecek. Hazırlanan kamu spotları da insanları bilinçlendirme yönünde önemli bir adım. Her ne kadar bağımlılık yaşı 10-11 e kadar inmiş olsa da yeni nesil sigaraya ve zararlarına karşı daha bilinçli. Bunlar derneğimizin de katkılarıyla olan önemli gelişmelerdir” diyerek açıklamalarını sürdürdü.

 

“9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü” çerçevesinde Türkiye’nin sigarayı bırakma konusundaki mücadelesinden bahseden Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Genel Başkanı Dr. Mustafa Aydın, “7.11.1996 tarihinde kabul edilen 4207 sayılı kanun büyük ölçüde uygulanmaktadır. Yasanın yürürlüğe girmesinden sonra ülkemizdeki pazar; 2010 yılında bir önceki yıla göre yüzde 13,2 daralarak 4,7 milyar pakete geriledi. 2011 yılında ise yüzde 2,3’lük azalışla 4,6 milyar pakete geriledi. Tabii ki yasağı delmek isteyenler, uymayanlar az miktarda da olsa oluyor. Ancak zaman içinde halkımızın, toplumun yasağa uyumu ve adaptasyonu memnuniyet verici düzeydedir. Ülkemizde sigara içen sayısı 28 milyon iken bugün 21 milyona geriledi. Bu çok önemli bir rakamdır. En kısa sürede bunun 15 milyona düşeceğini düşünüyoruz” dedi.

 

Sigara Zamları Bizi Sevindiriyor

 

Yasal düzenlemelerle birlikte toplum bilincinin de arttığını belirten Dr. Mustafa Aydın, “toplumun ve başta gençlerin sigaranın zararlarına ve bağımlılığın getirdiği kısa ve uzun vadedeki sonuçlarına karşı bilinçlendirilmesinin çok önemli olduğunu söyledi. “Türkiye’de son yıllarda tüketimdeki düşüş göze çarpmaktadır. Özellikle 2001’den bu yana yapılan düzenli vergi zamları, bir yandan tüketimin azalmasında katkı yapmakta, diğer yandan da Hazine’nin kasasını doldurmaktadır. Zamlar nedeni ile kişilerin bütçesinde oluşan zararlar da sigarayı bıraktıran sebeplerden birdir. Bu nedenle sigaraya gelen zamların olumsuzluğu bütçeye, faydası sağlıklı bir yaşamadır. Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK) verilerine göre sigara pazarı totalde küçülüyor ancak ciro anlamında büyüyor.  Yani, toplam pazar özellikle 2010’dan itibaren ciddi bir daralma içine girmiş olmasına karşın perakende satış hâsılatı artıyor. Örneğin 2010’da pazar yüzde 13,2 oranında daralmasına karşın sigara satış hâsılatı, 24 milyar 41 milyon 960 bin TL oldu. Oysa 2009 yılında yani binde 3 küçüldüğü yıl, satış hâsılatı 20 milyar TL olarak gerçekleşti. Yeni zamlarla devletin 2013 yılında sigaradan sağlayacağı gelir 17-18 milyar TL düzeyine ulaşmış olacak. Söz konusu zam uygulanırsa Türkiye, komşu birçok ülkeyi geride bırakarak sigaraya en fazla vergi uygulayan 4. ülke konumuna gelecek. Bu noktada dikkat etmemiz gereken en önemli konu kaçak sigara pazarının önüne geçmek olmalıdır” dedi.

 

Sigara İçenle İçmeyen Aynı Sağlık Primini Ödüyor

 

Diğer bir konunun da sigaraya bağlı hastalıkların devletin sağlık harcamalarında önemli bir yer tutması olduğunu belirten Dr. Mustafa Aydın, “Bakanlıklar harekete geçti. Sigaraya, paket başına 1,5 TL sağlık vergisi konulması tartışılıyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün Sosyal Güvenlik Kurumu ile birlikte hazırladığı rapora göre, Türkiye’de devletin yaptığı sağlık harcamalarının yüzde 9’u sigara kaynaklı. SGK, Nisan 2010 ile Mart 2011 arasında sigara kaynaklı hastalıkların tedavisi için 2,8 milyar TL ödeme yaptı. Bu tablo, sağlık harcamalarının sürekli artmasının da etkisiyle sigara üzerinden sağlık vergisi alınmasını gündeme getirdi.  Bu konuda henüz yasal bir düzenleme yapılmadı ancak hükümetin gündeminde olduğu biliniyor. Sigara İçenler içmeyenlerle aynı sağlık primini ödüyor. Bu büyük haksızlıktır. Sigara içenlerin hastalanma oranı ve tedavi masrafları daha yüksektir. Sigara kullananlardan daha fazla prim alınmalı, bu kişilerin risk yüzdesi daha fazladır. İçmeyenlere büyük haksızlık yapıldığını düşünüyoruz” dedi.

 

Ölümü Kabullenmeyelim

 

Sigaranın sağlık üzerindeki kötü etkilerinin araştırmalarla kanıtlandığını söyleyen Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Genel Başkanı Dr. Mustafa Aydın, 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Gününün bir başlangıç olmasını ve kişilerin bugünden itibaren sigarayı bırakmasını öneriyor.  Aydın, “sigara tiryakisi erkeklerin %40’ı henüz emeklilik yaşına gelmeden hayatını kaybetmektedir. Bu oran sigara kullanmayanlarda %18’dir. Sigara kullanan kadınlarda ise rahim kanseri riski çoğalmaktadır, hamile kadınların sigara içmesi ise sakat ve ölü doğumlarla sonuçlanmaktadır. Her yıl 6 milyon insan sigaradan ölmektedir. Bunlardan 5 milyon kadarı ya halen sigara içen veya sigara içmeyi bırakmış olanlardır. 600 000 kadarı ise, hiç sigara içmediği halde, sigara içilen ortamlarda bulunmalarından dolayı ölenlerdir. Sigara, 20. yüzyılda 100 milyon insanın ölümüne neden olmuştur. Eğer sigaradan kaynaklanan ölümler aynı hızda devam ederse, 21. yüzyılda bir milyardan fazla insan sigaranın yol açtığı hastalıklardan dolayı ölecektir. Önlem alınmadığı takdirde, 2030 yılına kadar sigaradan kaynaklı ölümlerin miktarı her yıl 8 milyona çıkacaktır” diyerek sigara içenleri uyardı.

 

“Sigaranın Karanlık Yüzü”

Sigarayı bırakma konusunda büyük mücadele veren ve Türkiye’nin genelinde çalışmalar yürüten Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Genel Başkanı Dr. Mustafa Aydın ve Dernek Üyeleri, 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü etkinliği olarak önemli bir konferansa ev sahipliği yapacaklar. “Sigaranın Karanlık Yüzü” başlığıyla düzenlenen Konferans 11 Şubat 2013 tarihinde saat 10.00’da İstanbul Aydın Üniversitesi Florya Kampüsünde gerçekleşecek.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL