TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 355.226
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 27.197
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 221
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 20.458
Ekonomi Haberleri Turizm

AB Projesi “Çapraz Trakya Bağlantısı”nın Toplantısı yapıldı

Haber-Kamera : Batuhan KAPUCU- Edirne ve Haskovo bölgelerindeki yaşam kalitesinin iyileştirilmesine yol açacak olan turistlerin aktivitelerini ve genel olarak değişimini önemli ölçüde artıracak bir bilgi sistemi oluşturulmasının amaçlandığı AB Projesi..

Haber-Kamera : Batuhan KAPUCU-

Edirne ve Haskovo bölgelerindeki yaşam kalitesinin iyileştirilmesine yol açacak olan turistlerin aktivitelerini ve genel olarak değişimini önemli ölçüde artıracak bir bilgi sistemi oluşturulmasının amaçlandığı AB Projesi “Çapraz Trakya Bağlantısı”nın ikinci faaliyeti olan Ortak Uzman Ağı Toplantısı, 1 Temmuz 2021 Perşembe günü yapıldı.

Saat 14.40’da Keşan TSO Meclis Salonu’nda başlayan toplantıya Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kadir Mutaf, Proje Yöneticisi Tahir Demirel ve projenin Haskovo ve Keşan kanadındaki uzman ortakları katıldı.

Toplantının açış konuşmasını yaparak bilgilendirmede bulunan Demirel, proje ortaklarını Keşan TSO’da ağırlamaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek şunları söyledi.

Interreg-IPA Bulgaristan – Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programının ikinci teklif çağrısı kapsamında başlanmış olan CB005.2.21.063 sayılı ve  “Cross-Thrace Connection”/ “Çapraz Trakya Bağlantısı” isimli projemiz, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Liderliğinde, Bulgaristan – Bölgesel Tarih Müzesi – Haskovo  ve Bulgaristan “Bölgesel İşbirliği ve Kalkınma İttifakı” Derneği partnerliğinde yürütülmektedir.

Projemizin ikinci faaliyeti olan;Ortak Uzman Ağı (JEN) Toplantısı’na, Bulgaristan-Türkiye Sınırötesi Bölgesi’ndeki paydaş kurumlarımızın temsilcileri, Haskovo ve Keşan’dan 10 uzman ve proje ekipleninin katılımı ile gerçekleşmektir.  Toplantıların süresi iki gündür.  Toplantı katılımcıları, Bulgaristan-Türkiye Sınırötesi Bölgesi’nde turizmin gelişimine yönelik raporlar sunacak olan 10 araştırmacıdır. Topalantılarda elde edilecek Raporlar bir Ortak Bilgi Kitabında bir araya getirilecek ve basılacaktır. Bu  Uzman Ağı, Bulgaristan-Türkiye Sınırötesi Bölgesi’nde, uzmanlar ve kullanıcılar arasında ilişki kurulmasını teşvik etmeyi, sürdürülebilir turizmin gelişimi, yeni bilgi ve iyi uygulamalara ilişkin beklentileri karşılamaya hazır hale getirmeyi amaçlamaktadır.

JEN toplantıları4 ayrı çalışma toplantısından oluşmakta olup, toplantılarda Haskovo ve Edirne bölgelerindeki kültürel ve tarihi eserlerin kullanımı

ve tanıtımı için fırsatlar, uygun turistik gelişme olanakları vb. tartışılacaktır. Toplantılardan ikisi Keshan’da yapılacak olup,  Keşan Ticaret ve Sanayi Odası’ndan 5 uzman, Bulgaristan – Bölgesel Tarih Müzesi – Haskovo  ve Bulgaristan “Bölgesel İşbirliği ve Kalkınma İttifakı” Derneği ‘nden toplam 5 temsilci yer alacaktır.

JEN toplantıları ile; Haskovo ve Edirne bölgelerinde tarihi miras değerlerinin korunması ve kullanımıyla ilgili sorunlar ve fırsatlar incelenerek analiz edilecektir. Bulgaristan-Türkiye Sınırötesi Bölgesi’nde, Turistik potansiyelin geliştirilmesi, tarihi mirasın korunması ve kullanılması için fırsatlar üzerine yönelik, analiz ve çalışmalar detaylandırılacaktır. Sonuçlar sektörle ilişkili paydaşlara dağıtılacaktır.

Mutaf: “Bu projelerin bölgemize değer katacağına inanıyoruz”

Daha sonra söz alan Kadir Mutaf, uzun yıllardan beri Bulgaristan ile bu tip projelerde ortaklık yaptıklarının altını çizerek, “Bu projeler sonucunda bölgemizde ve Bulgaristan tarafında çok olumlu çalışmalar olduğunu gördük. Bu projelerin karşılıklı olarak bölgemize değer katacağına inanıyoruz. Bu tip işbirliklerine umarız uzun yıllar devam edebiliriz.”

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL