Manşet

Açar, “Yağışlar, hububat ekimleri için iyi oldu”

Açar, “Yağışlar, hububat ekimleri için iyi oldu”

Uzman Tarım Danışmanı  Lütfü Açar, son yağışların hububat ekilişlerine etkisi konusunda değerlendirmede bulundu. “  yağışların hububat ekimleri için son derece olumlu olduğunu” kaydetti.

“Kanola ekimi ile başlayan ekim sezonu, hububat ekimleriyle birlikte güz dönemi ekilişleri  tamamlandı”

lütfü-acar2016-2017 yılı üretim sezonunda özellikle, eylül ayı başı itibariyle yağlık gruplardan kanola ekimiyle sürecin başladığının altını çizerek, sözlerine başlayan Açar“Kanola ve hububat ekimleriyle birlikte ekiliş sezon tamamlanmıştır. Bu üretim sezonunun geçmiş yıllara göre, farklı bir durumu söz konusu olmuştur. Meteorolojik kayıtlara bakıldığında, geçmişe oranla kurak bir dönemin geçirildiğini görmekteyiz. Mevcut yağışlar geçmiş Eylül , Ekim ve Kasım aylarına göre çok az seviyede olduğunu görmekteyiz.” dedi.

“Kanola ekilişinde de düşüşler  yaşandı”

Açar, sözlerine şöyle devam etti: “Kurak bir dönem geçirilmesinden ötürü kanola ekilişlerinde de düşüşler yaşanmıştır. Üstelik ekilişi yapılan kanola ekilişlerinde de bozulmalar olmuştur. Bütün bu olumsuzluklar karşılığında Ekim ve Kasım aylarında kısmen düşen yağışlar neticesinde hububat ekilişleri tamamlanmıştır. Neticede   bölgemizdeki uzman kuruluşların belirtikleri tarihlere göre ekilişler, Ekim ve Kasım ayları içerisinde yapılmıştır.”

“Yağışlar, hububat ekilişler açısından son derece iyi olmuştur”

Mevsim itibariyle, bugünlerde düşen yağışların hububat ekimlerine yansımaları hakkında da, bilgi veren Lütfü Açar“Yağışlar, hububat ürünleri açısından son derece iyi olmuştur. Ayrıca, önümüzdeki günlerde soğuk hava dalgasının geleceği dile getiriliyor. Ancak, şuana kadar ürünlere zarar verecek soğuklar yaşanmadı. Yaşanmamasını da diliyorum. Kaldı ki bugünlerde düşen yağışlar ile çıkan ve de çıkış zorluğu çeken bitkilerde çıkarak gelişmelerine ortam oluşmuştur. Neticede bu yağışlar ile bitkilerin kışa güçlü bir şekilde girişleri sağlanmış olacaktır” şeklinde konuştu.

“Üreticimizin iklime müdahale durumu yok ancak, değişen iklim şartlarına göre girdileri doğru kullanımına müdahale etme şansına sahiptir”

Üretimde kullanılan girdilerin miktarının ve kalitesinin son derece önemli olduğunu vurgulayan Açar, sözlerini şöyle tamamladı: “Üreticimizin iklime müdahale durumu yok ancak, değişen iklim şartlarına göre girdilerin miktarına ve kalitesine müdahil olma şansı vardır. Ekim zamanı itibariyle, doğru iş yapıldı ise, verimi de o kadar olumlu etkiler. Sezonun üreticilere hayırlı olmasını diliyorum.”

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL