Köşe Yazısı Okuma Sayısı: 2.626

ADALET AĞAOĞLU

“Hep sakin ve güleryüzlüydü. Sokakta oynayan çocukların hatırını sormadan eve girmez, arada sırada hepimize gofret dağıtırdı,” diye bahsetmişti can dostum bir keresinde. Ve tabii ki sevgili Adalet Ağaoğlu ile ilgili..

ADALET AĞAOĞLU

“Hep sakin ve güleryüzlüydü. Sokakta oynayan çocukların hatırını sormadan eve girmez, arada sırada hepimize gofret dağıtırdı,” diye bahsetmişti can dostum bir keresinde. Ve tabii ki sevgili Adalet Ağaoğlu ile ilgili anlattığı bir sürü anısından da söz etmişti. Çünkü o, bir zamanlar böylesine değerli bir kalem ustasının kapı komşusunun küçük oğluydu ve gerçekten de çok şanslıydı.

 

Şanslı olduğunu yıllar sonra genç bir adam olduğunda yüreğindeki kelimelerin kendi kaleminden kağıda dökülmesi ile daha da fark etmiş, yol göstericisi sevgili Adalet Ağaoğlu’nu  kalbinin bir köşesinde ayrıcalıklı bir yere koymuştu. Bizlerde değerli kalem ustasının eserlerine sahip olup, onları okumaktan büyük bir haz duyduk her seferinde.
Gelin şimdi hep birlikte bu usta kalemi yakından tanıyalım. 23 Ekim 1929’da kumaş tüccarı hafız Mustafa Sümer’in Nallıhan da dünyaya gelen ikinci ama tek kız çocuğuydu, Adalet Ağaoğlu. Edebiyata olan ilgisi Ankara kız Lisesi’nde okurken şiiri olan düşkünlüğü ile başlamıştı.

 

Ardından oyun yazarlığına yönelmiş, ilk kez 1946 yılında Ulus gazetesinde tiyatro eleştirileri yayınlayarak yazarlığa adım atmıştı. 1951-1970 Yılları arasında Ankara radyosunda görev yapan usta kalem, radyoya başladığı ilk yıl “Aşk Şarkısı” adlı oyununu yazdı. Üstüne sonra da içlerinde kartaltepetin de bulunduğu dört arkadaşı ile birlikte Ankara’nın ilk özel tiyatrosu olan “Meydan Sahnesi” ni  kurup, “Meydan Dergisi” ni  çıkardı. Aynı zamanda görgüsünü artırmak ve kendisini daha da geliştirmek üzere Paris’e doğru bir yolculuk yaptı. 1953’te Sevim Uzungören’le birlikte yazdığı “Bir Piyes Yazalım” adlı tiyatro oyununu Ankara’da sahneye koydu.

Adalet Ağaoğlu ilk kitabını yazana kadar sürdürdü oyun yazarlığını. Yazarlığa adım atması “Çatıdaki Çatlak” oyununun yasaklanması ile gerçekleşmişti. İlk romanı “Ölmeye Yatmak“ 1973 yılında yayımlandı. Ardından Bir Düğün Gecesi ve Hayır adlı romanlarıyla üçleme oluşturmuş, bu üçleme ile birçok ödül almaya hak kazanmıştı. İkinci romanı Fikrimin İnce Gülü, askeri kuvvetleri tahkir ve tezyif suçlamasıyla dördüncü basımında piyasadan toplatıldı. Fakat iki yıl süren davanın sonunda aklanmıştı, Adalet Ağaoğlu. 1991 yılında “Çok Uzak Fazla Yakın” ile oyun yazarlığına geri dönüş yaptı.

Kendisi ile ilgili yazıları bir araya getiren eşi Haşim Ağaoğlu tarafından hazırlanan “Herkes Kendi Kitabının İçini Tanır” adlı eser adalet Ağaoğlu’nun yazarlığının 55. yıl anısına basıldı. 1986 yılında Büyükdere sahilinde sağlıklı yaşam yürüyüşü yaparken kaldırıma çıkan arabanın kendisine çarpmasıyla geçirdiği talihsiz trafik kazasının ardından iki yıl hastanede yattıktan sonra Can Yücel’in söylediği “Sen Türkiye’nin En Güzel Kazasısın”  sözü, Feridun Andaç‘ın Adalet Ağaoğlu ile yaptığı nehir tarzı söyleşi kitabının adı olmuştu.  Bir çok roman, hikaye, deneme, günlük, anı ve tiyatro oyunu yazan Adalet Ağaoğlu, 2018’de eşi Haşim Ağaoğlu’nun ölümünden sonra yazmayı bıraktığını açıkladı. 14 Temmuz 2020’de tedavi gördüğü hastanede 91 yaşında hayata veda etti.
Her bir değerimizin vefatıyla sanat ağacımızın yaprakları bir bir dökülüyor dallarından. Bense bir gün o ağacın çıplak kalmasından korkuyorum. Aydın kişiliği, özgün ve öncü eserleriyle ülkemize bulunduğu katkılarından dolayı Boğaziçi Üniversitesi tarafından kendisine fahri doktora ünvanı verilen Sayın Adalet Ağaoğlu‘nu saygıyla anıyor ve Allah’tan rahmet diliyorum.
Röportaj sırasında “Ölümden Korkuyor musunuz?” sorusuna şöyle cevap vermişti usta kalem.
“ Bugünlerde insanın ister istemez yattığı zaman tek düşündüğü şey ölmek oluyor. ‘Geç bile kaldın Adalet, bu ne zaman gelecek‘ diyorum. ‘Gelmedi’ diyorum. Vallahi durmadan bunu düşünüyorum. Bu o kadar büyük bir bulmaca ki bütün mesele, şu kadarını söyleyebilirim: ‘Adalet öleceksen acı çekmeden öl.’ ‘ Yaşamak iyi ama acı çekerek yaşamak başka. Yıpranarak başka.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL