Güncel Manşet

Aden Koleji’nin misafiri Litvanyalı öğrencilerden Keşan Belediyesine ziyaret

Aden Koleji’nin misafiri Litvanyalı öğrencilerden Keşan Belediyesine ziyaret

ADEN KOLEJİ’NİN ÖĞRENCİ DEĞİŞİM PROJESİ KAPSAMINDA KEŞAN’A

GELEN LİTVANYA’LI ÖĞRENCİLERİ KEŞAN BELEDİYESİ’Nİ ZİYARET ETTİ

 

  (Videolu Haber)-

ADEN Koleji’nin Öğrenci Değişim Projesi kapsamında Keşan’a gelen Litvanya’lı öğrencileri, 26 Mart 2013 Salı Günü Keşan Belediyesi’ni ziyaret etti.

IMG_1175 IMG_1181

Saat 10.10 sıralarında belediyeye gelen Litvanya’lı öğrenciler ve öğretmenleri ile ADEN Koleji’nin öğrencileri ve idarecileri, burada Keşan Belediye Başkan Vekili İlhan Boz ile Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Ayşegül Arslan Aydın tarafından karşılandı.

IMG_1187 IMG_1196

Meclis Salonu’na alınan ADEN Koleji idareci ve öğrencileri ile Litvanya’lı öğrencilere, Keşan Belediyesi’ni ve Keşan’ı tanıtan materyaller hediye edildi.

IMG_1201

Litvanya’lı öğrencilerin öğretmenleri de Keşan Belediye Başkan Vekili İlhan Boz’a Litvanya ve kendi okul ve şehirlerine ilişkin hediyeler verdi.

 

Ziyarette konuşan İlhan Boz şunları söyledi: “Keşan’da koleje ihtiyaç vardı ADEN de bu anlamda açılınca bir eksiklik tamamlandı. Keşan’a gelen Litvanya’lı öğrencilerimize çok teşekkür ediyoruz. Kültürel farklılıklarımız olabilir ancak bunlar bir zenginliktir. Kültürel kaynaşma açısından yaptığınız ziyaret çok önemli. Hem Türkiye’ye hem de Keşan’a yeniden ziyaretlerinizi bekliyoruz. Öğrencilerimiz Dünya barışı için çalışmalarını eksik etmesinler.”

 

ADEN Koleji Anaokulu ve Ortaokulu Müdürü Elvan Ekinci ise ziyarette yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Bu projenin hayata geçmesinde emeği olan herkese teşekkür ediyoruz. Projeyi hayata geçirirken farklı kültürleri yaşayan öğrencilerin bir arada bulunması nedeniyle tedirginliklerimiz oldu. Ancak tedirginliklerimizin yersiz olduğunu gördük. Litvanyalı öğrenciler, ilçemizden ayrılacakları için çok üzgünler. Keşanlı öğrencilerimiz de onlardan ayrılacakları için üzgünler. Bu projede amacımız farklı kültürleri kaynaştırmak ve dil gelişimini sağlamaktı. Projemizi sadece okulda yapmadık ve tüm Keşan’a yaydık. Hem aileler hem çocuklarımız hem de bizler çok memnunuz. Tekrar Türkiye’ye gelmelerini isteriz.”

 

İlkokul Müdürü Mehmet Engin de şöyle konuştu: “Farklı kültürlerin bir araya gelerek kaynaşması bizim için çok önemli. Litvanyalı öğrenciler burada kuracakları dostluklar uzun yıllar sonra yeniden hayat bulabilir. Buraya gelen ve ileride başarılı olan öğrenciler devlet görevlerine geldiklerinde Türkiye ile iyi ilişkiler kurulmasında çok faydalı olacaktır. ADEN Koleji olarak bu tür etkinliklerimize çok sık devam ediyoruz. Bizi izlemeye devam edilmesini istiyoruz. Litvanyalı öğrenciler ile Türk öğrenciler ilk karşılaştıklarında gözleri ışıl ışıl parlıyordu. Şimdi ise ayrılığın hüznü hakim. Keşan Belediyesi’ne bize gösterdikleri sıcak ilgi nedeniyle çok teşekkür ediyoruz. Projede katkısı olan herkese teşekkür ediyoruz.”

 

Litvanya’lı öğrencilerin öğretmenleri de Keşan ve ADEN Koleji ziyareti nedeniyle şunları söyledi: “Bizleri Keşan Belediyesi’ne davet ettiğiniz çok teşekkür ederiz. Bizim için Keşan’ı ve ADEN Koleji’ni ziyaret etmek çok önemli bir şeref. Projemizin adı arkadaştı. Başlatılan arkadaşlıklar bizim için çok önemli. Bizim için Keşan yabancı bir yer değil evimiz gibiydi. Keşan’daki son günümüz. Keşan’daki öğrencilerin bir an önce Litvanya’ya gelmelerini çok istiyoruz. Projemiz sadece öğrenciler arasındaki arkadaşlığı ifade etmiyor. Keşan’la da arkadaş olduk.”

 

Litvanya’lı öğrenciler de Keşan’da olmaktan ötürü mutlu olduklarını, Keşan’ın kendi ülkelerindeki şehirlere nazaran çok büyük bir yerleşim yeri olduğunu aktardı.

 

ADEN Koleji öğrencileri ise Litvanya’lı öğrencileri Keşan’da ağırlamaktan ötürü sevinçli olduklarını, onların da kültürlerini tanımak için sabırsızlandıklarını ayrılık vaktinin gelmesi nedeniyle üzüntülü olduklarını dile getirdi.

IMG_1219 IMG_1224

Ziyaret, fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Ziyaretle ilgili görüntüleri aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz…

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL