Köşe Yazısı

Adımını At

Şeref ALDANMAZ  saldanmaz@kesanpostasi.com   Değerli Okuyucular, www.kesanpostasi.com sitesinde bu ilk yazımda sizlerle birlikte olmanın mutluluğunu yaşıyorum. İşte sizlere ilk yazımı sunuyorum. Malum, bahar geldi. Hava yavaş yavaş ısınıyor. Bu dönemde..

Adımını At

Şeref Aldnanmaz

Şeref ALDANMAZ

 saldanmaz@kesanpostasi.com

 

Değerli Okuyucular, www.kesanpostasi.com sitesinde bu ilk yazımda sizlerle birlikte olmanın mutluluğunu yaşıyorum.

İşte sizlere ilk yazımı sunuyorum.

Malum, bahar geldi. Hava yavaş yavaş ısınıyor. Bu dönemde insanlar bahar rehaveti ile bahar yorgunluğunu da hisseder. Bu yorgunluk sadece yetişkinleri değil çocukları da etkiler. Şu sıralar sınavlarıyla boğuşan yavrularımızın üzerine bir de bahar havasının rehaveti çökünce stresleri daha da artar. Stresten ve rehavetten kurtulmanın en iyi yolu ise spordur.

Spor yapmanın temel şartı karar vermektir. Karar verdikten sonra ne kadar koştuğunuzun ya da yürüdüğünüzün bir önemi kalmaz. Önemli olan sporu bir iş olarak görmek yerine onu ailece hoş vakit geçirecek bir aktiviteye dönüştürebilmektir. Bu aile etkinliğinde de en önemli rolü babalar oynayacaktır. Anne ister çalışsın ister ev hanımı olsun tüm gününü işlerine vermekte ve bu işler aile fertleri yatana kadar devam etmektedir. Baba tüm gününü işte geçirmiş olsa da dinlenecek vakit bulmada anneden daha şanslı. O yüzden aktiviteleri tetikleyecek olan babalardır. Bir saat yürümek, ailece parklara gitmek, mahallelerde bulunan spor aletlerini kullanmak tüm aile için hem rahatlatıcı olacak hem de ham vücutlar daha aktif hale gelecektir. Günün stresi de yerini huzura bırakacaktır.

İlk hafta tüm aile için zor geçen bir süreç. Vücutlar alışana kadar zaman zaman ağrılar olacaktır ama gün geçtikçe rahatlayan bünyeyle birlikte kendinize olan güveniniz de artacak daha pozitif düşüncelere sahip olacaksınız. Sadece biraz sabır…

Teknoloji çağı dediğimiz bu dönemde, çocuklar dâhil tüm aile bireyleri ellerinde telefon ve tabletleriyle günlerini sandalye ve koltuklarda iletişimden uzak durarak geçirirken siz bir değişiklik yapın ve ailece sokağa çıkıp spor yapın. Göreceksiniz ki çok geçmeden hem yavrunuz hem de siz daha mutlu hissedeceksiniz. İletişim engelleri de ortadan kalkacak. Evdeki, işteki, okuldaki zaman daha verimli olacak.

Karar verin. Sokağa çıkın. Spor yapın. Atatürk’ün dediği gibi “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.”

Sağlıcakla, sporla kalın.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL