AFFET BİZİ NAİM. DÜNYAYI KALDIRDIN ,VEFASIZLIĞIMIZI KALDIRAMADIN

Okuma Sayısı:45
           Bülent Türker- 

Hollanda/Keşan Postası

  bturker@kesanpostasi.com

 

Naim Süleymanoğlu ile1987 yılında Türkiye ye ilk geldiği günlerde tanışmıştık. Yıllar sonra ona yapılan vefasızlığı görünce üzülmüştüm.İnsanların neden hep öldükten sonra değeri anlaşılır. Bizim kültürümüzde mi geleneğimizde mi var vefasızlık?

5 yıl önce beni sürekli meşgul eden bu konu ile ilgili güzel bir VEFA projesi  hazırladım. Hollanda da yaşayan Türk  toplumuna faydalı olan Türk ve Hollandalılara, bir çok dalda başarı sağlayan  sporcu, iş adamı, iş kadını, politikacı,  basın mensubu  hayırsever ve gönüllüler vardı. Onların inanılmaz başarılarını burada yaşayan insanlarımız bilmiyor ve tanımıyordu.

ALTIN LALE  adı altında yaptığım bir organizasyonla ,  Hollanda da yaşayan bu seçkin kişilere  ödül vermeyi planladım.Seçilen 11 kişilik jüri 12 dalda  örnek kişilerin seçimini  yaparken  Türkiye den de son 50 yıla damgasını vurmuş başarılı bir kişiyi  de her yıl ödüllendirecekti.

İlk yıl juri Türkiye den bir çok aday arasında ibenim önerimle Naim Süleymanoğlu ‘u seçti.

Hollanda daki Türk toplumunun büyük bir kısmı da  Naim Süleymanoğlu’nun getirilmesini  istedi.

İstanbul’da  Naim Süleymanoğlu ile buluştum. Ödülü memnuniyetle kabul etti. 2 gün için geldiği Hollanda da 15 gün benim evimde mıisafir ettim. Otelde kalmayı istemedi ve evimde kaldı. Aramızda kalıcı bir dostluk oluştu. Sonradan da dostluklarımız pekişerek devam etti.

Naim seni Türkiye’de iken tanıdım.Hollanda ya seve seve geldim. Artık burası  benim evim demişti. İstanbulda bir çok kez buluştuk. Geçen yıl Erzurum’a Palandökene kayağa gidecektik. Biletleri yaktık.

Bu yılda Ocak ayında Bulgaristan’a beni kayağa davet etmişti.Gidemedik.

11 Haziran 2013 günü Hollanda’nın Rotterdam şehrinde Radyo ve TV Deniz de  Naim Süleymanoğlu ile 1,5 saate yakın TV de canlı programında Naim in hayatını birlikte yazmaya karar vermiştik.

Hollanda dan ayrılırken bana  bu kitabı şimdi çıkartmıyoruz , ben  öldükten sonra çıkartacaksın demişti. Naim bana o ziyaretinde kızlarından  ve bir çok sırlarından bahsetmişti. Kendime kızdığım ve üzüldüğüm konu da şuydu. Japonya da ki kızını bulup  ona getirmememdi. Naim önce kabul etti sonra kalsın dedi.

Japonya’daki kızını Hollanda ya getirecektim veya orda bulacaktık.Çünkü kızını gormeyi çok istiyordu. Naim 2004 yılında Belediye başkan adaylığı ve 2007 de de Milletvekil adaylığını koydu kaybedince üzülmedi.  Onu asıl üzen ülkesinde Halter Federasyonluğu Başkanlığı  yapılmaması, belki on kez  hakettiği halde bir Devlet Üstün Hizmet Madalyası verilmemesi idi.

Naim 2000 yılında en genç yaşta, Atina’da Dünya Halter Federasyonu As Başkanı  olurken, 4 yıl sonra hem de İstanbul da yapılan seçimlerde kendi insanlarımızın ayak oyunları ile  Dünya Halter Federasyonuna ikinci kez seçilememişti. Türkiye de hiç bir makama getirilmemesi  vefasızlığı onu çok üzmüştü. Bu konuda onun çok içerlediğini dost ortamlarında anlatıyordu.

O sadece Türkiye ye madalyalar kazandırmadı. Bulgaristanda ve  tüm Dünyadaki  Türklerin ve yabancılarında

sevgilisi oldu.

Sağlığında bir sokağa  bir spor salonuna bir caddeye ismini veremedik. Öldükten sonra sokaklara, caddelere, parklara spor salonlarına ismini  vermeye başladık. Ama bence neye yarar, çok geç.

Hastalığını bile bizden saklayan  Naim kimseye yük olmak istemedi. 50 gün hastanede kaldı  50 yaşında

aramızdan ayrıldı.Siyasilerde bile  cenazesinde  vefa yoktu. Akşam üstü öldü ertesi gün öğlede defnedildi.

Affet bizi arkadaşım DÜNYAYI KALDIRDIN ama VEFASIZLIĞIMIZI kaldıramadın.

Not: Arkadaşı olarak  Aralık ayında Kırkalerli Vİze ilçesinde  ve Hollanda Rotterdam şehrinde  50 fotoğraftan

oluşan  Fotoğraf sergisini açtım. Ocak sonunda da Naim Süleymanoğlunun kitabını  Hollanda da sizlere

sunacağım.

Nur içinde yat. Mekanın cennet olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Next Post

‘BEYAZ DİŞ ÜLKESİ’ ADLI OYUN 6 OCAK'TA SERGİLENECEK.

Seyyah Tiyatrosu tarafından  6 Ocak 2018 Cumartesi günü […]