HESABIM
Üye Ol

Ah.. açamadık bu Eskiköy kapısını!

         Adnan KARAKAYA   akarakaya@kesanpostasi.com       Ülkede yaşanan kriz komşu Bulgaristan ve Yunanistan vatandaşlarına ve Edirne esnafına yaradı. Hafta içi bile kafileler halinde gelen komşularımız cumartesi, pazar günleri Edirne ilini adeta istila ediyorlar. Yeni açılan Erasta çarsısında Yunanistan vatandaşları, Margi alışveriş merkezinde Bulgaristan vatandaşları yüzünden neredeyse Edirne’liler alış veriş yapamaz hale...

Yazar: Adnan KARAKAYA - Yazının Tarihi: 8 Kasım 2018 - Okunma Sayısı:652 defa okundu.

         Adnan KARAKAYA 

 akarakaya@kesanpostasi.com

 

 

 

Ülkede yaşanan kriz komşu Bulgaristan ve Yunanistan vatandaşlarına ve Edirne esnafına yaradı.
Hafta içi bile kafileler halinde gelen komşularımız cumartesi, pazar günleri Edirne ilini adeta istila ediyorlar. Yeni açılan Erasta çarsısında Yunanistan vatandaşları, Margi alışveriş merkezinde Bulgaristan vatandaşları yüzünden neredeyse Edirne’liler alış veriş yapamaz hale geldiler.
Ah.. açamadık bu Eskiköy kapısını!
İlçelerde ise işler hiçte böyle değil. Buğday, Ayçiçeği, Kavun-karpuz, sebze ve çeltik harmanı bitmesine rağmen piyasa kan ağlıyor. İşyerlerinin %90’ı ya siftah yapamıyor yada çay kahve parasını çıkarıyor. Bu krizden marketler bile etkileniyor. Edirne öyle mi? değil. Çünkü Selimiye Edirne esnafı için büyük bir gelir kaynağı. Buna birde dolar ile euronun yükselişi eklenince esnaf bayram yapıyor.

Evet açamadık bu Eskiköy kapısını. Eğer kapımız açılsaydı bizde ilçe olarak krizi lehimize çevirirdik. Edirne esnafı ile pastayı biraz olsun paylaşırdık. Keşan ilçesi bu pastanın %25’lik dilimini alıyor. Uzunköprü ise kocaman bir hiç.
Bizim Keşan ve Edirne gibi sınır kapılarımız yok ki! Bırakın sınır kapısını Tren seferleri çalışsaydı inanan bu bile bize yeterdi. Yunanistan’a Bulgaristan’a biz giderken bize onlar gelmeye başladı. Nedeni ise çok basit. Biz onlara ucuz diye gidiyorduk, şimdi onlar ucuz diye bize geliyorlar.
Bir arkadaşım bana “Bulgaristan’a bundan 10 yıl evvel gittiğimde 100 tl. verip 120 leva alıyordum. Sabah, öğlen, akşam yemeğini 12 leva gibi bir para ile geçiştiriyordum. Bugün yine aynı menüyü 12 leva’ya yedim O zaman 10 tl. para ödüyordum. Bugün ise 40 tl. gibi ödüyorum” evet bunu anlamak için koca koca okullar bitirip Prof. olmaya gerek yok. Hesap ortada. Bulgaristan vatandaşı ise 4 leva ödediği bir alışverişe bugün 1 leva ödüyor.
Yunanistan’a bu Euro artışından önce gittiğimde iki kişi balık lokantasına gittik. Bayağıda yiyip içtik. Hesap 100 euro gelmişti. Hesap yaptık 400 tl. tutuyordu. Bunu Erikli’de, Gelibolunda yesek hemen hemen aynı parayı buluyordu. Peki bugün aynı restauranta gitsek 100 euroluk bir yemek yesek 640 t. Hesap ödeyeceğiz. Türkiye’de ise aynı ürünleri aynı paraya yine yiyebilirsiniz. Tabi bugün için. Çünkü işletmeler kendilerinden inanılmaz tavizler veriyorlar. Yılbaşından sonra alkol’de yapılacak olan %24 zam işletmeleri bayağı zora sokacak.
Ah.. açamadık bu Eskiköy kapısını!
UTSO başkanı sevgili ağabeyim İbrahim Akalın tüm gençliğini bu kapı açılsın diye verdi. Ak Parti hükümeti zamanına kadar biz bu kapı için hiçbir ilerleme gösteremedik. Ak Parti hükümetinin 10. Yılında kapı için gerekli tüm izinleri çıkartan Akalın bir arpa boyu yol alınmadığını görünce kendi isteğinle oda başkanlığından ayrılmıştı. Şimdi UTSO yönetimi gündemi bırakmamak çin yine bu kapımız için bir şeyler yapıyor.
Düşünsenize bu kapımız açılsaydı Komşumuz Yunanistan’ın ilçemize yakın tüm ilçe, köy ve beldeleri biz kapacaktık. Bulgaristan vatandaşlarına da bu kapı yolu azaltıyor. Edirne’ye girmeden bizim kapımızdan geçip İzmir yoluna girebilecekler. Kısacası Uzunköprü kazanacaktı. Hiçbir şey geçmiş değil, Yunanistan ile ciddi ilişkiler yine kurulursa bu kapımız neden açılmasın? Bugün Uzunköprü’ye traktör satın almak için gelenler tüm ihtiyaçlarını da almak için gelmezler mi?
Ah.. açamadık bu Eskiköy kapısını! Açamadık………

Bir Yorum Yazın

Arşiv

Reklam Alanı