HESABIM
Üye Ol

AKP’NİN GÜNDEMİNDE ÇİFTÇİ YOK, HİÇTE OLMADI

AKP’NİN GÜNDEMİNDE ÇİFTÇİ YOK, HİÇTE OLMADI

Türkiye tarımı AKP’li yıllarla birlikte belirgin bir biçimde kan kaybetmektedir. Hele son yıllarda uygulanan niteliksiz tarım politika, tarımımızın adeta çöküşünü hızlandırmıştır. Üretimi desteklemeyen tam tersine üretimi dışlayan ve ihtiyacı ithalatla çözmeye yönelik politikalar ve uygulamalar, çiftçilerle adeta dalga geçilmesine neden olmuştur. AKP iktidarı artık Türkiye’de üretimi desteklemeyi vazgeçti, sadece ithalatı düşünüyor. İthalat kararnamelerini de nedense hep...

Haberin Tarihi: 13 Haziran 2018 - Okunma Sayısı:607 defa okundu.

Türkiye tarımı AKP’li yıllarla birlikte belirgin bir biçimde kan kaybetmektedir. Hele son yıllarda uygulanan niteliksiz tarım politika, tarımımızın adeta çöküşünü hızlandırmıştır.
Üretimi desteklemeyen tam tersine üretimi dışlayan ve ihtiyacı ithalatla çözmeye yönelik politikalar ve uygulamalar, çiftçilerle adeta dalga geçilmesine neden olmuştur.


AKP iktidarı artık Türkiye’de üretimi desteklemeyi vazgeçti, sadece ithalatı düşünüyor. İthalat kararnamelerini de nedense hep önemli günlerde, çiftçinin paraya ve morale ihtiyacı olduğu zamanlarda yapıyor. 


Birkaç somut örnek ile çiftçimizin düşürüldüğü durumu açıklayalım.
Bundan yaklaşık 1 yıl önce Ramazan Bayramının 3.gününde yani çiftçi bayram yaparken, hatta bazı bölgelerdeki çiftçiler buğday hasadı yaparken AKP hükümeti kırmızı et, mısır ve buğday’ın gümrük vergilerini sıfıra düşürdü.
2017 biterken yani yılbaşı günü çiftçilere “iyi yıllar” demesi gereken AKP hükümeti arpa ve pirinçteki gümrük vergilerini sıfırladı. Kaldı ki Türkiye bir dönemler ciddi bir arpa üreticisiydi. Şimdi arpa’da net ithalatçı bir konuma geldik.
Buna benzer bir durum geçtiğimiz 5 Haziran 2018 günü gerçekleşti. 5 Haziran tarihli Resmi gazetenin mükerrer sayısında ayçiçeği ve hamyağ’ın gümrük vergisi oranları yarı yarıya düşürüldü. Bu ne zaman yapıldı. Birçok bölgede önemli bir yağ bitkisi olan kanola hasadının başlayacağı günlerde ve ayçiçeği hasadının yaklaştığı günlerde yani çiftçinin para kazanacağı günlerde çiftçinin eline az para geçmesi için yapıldı.
Türkiye yağlı tohumlu bitkilerde net ithalatçıdır. Yılda 4 milyar $’ı aşan bir döviz ödeyerek başta Rusya ve Ukrayna’dan ayçiçeği, kanola ve bunların hamyağlarını ithal etmektedir.
Türkiye akılcı ve tutarlı tarım politikaları uygularsa soyadan, arpaya, buğdaydan, kırmızı ete, tütünden, nohuta, mercimekten, canlı hayvana kadar her şeyi üretebilir, hiçbir şeyi ithal etmez. Bu günler çok yakındadır.

Bir Yorum Yazın

Arşiv

Reklam Alanı