Güncel Manşet Okuma Sayısı: 36

Alabak, “Buğdayda destekleme fiyatları heme açıklanmalıdır”

BUĞDAYDA DESTEKLEME ALIM FİYATI DERHAL AÇIKLANMALIDIR.            Bölgemizde buğday hasadı başladı ve üretici ürününü hangi fiyattan satacağını bilememektedir. TMO buğday alımları ile ilgili bir fiyat açıklamış değil. Borç batağında olan..

Alabak, “Buğdayda destekleme fiyatları heme açıklanmalıdır”

BUĞDAYDA DESTEKLEME ALIM FİYATI DERHAL AÇIKLANMALIDIR.

 

         Bölgemizde buğday hasadı başladı ve üretici ürününü hangi fiyattan satacağını bilememektedir. TMO buğday alımları ile ilgili bir fiyat açıklamış değil. Borç batağında olan üretici ürününü bir an önce paraya çevirmek için tüccarın kapısını çalmaktadır. Tüccar ise bir hafta önce verdiği fiyatı bir hafta sonra 100 TL düşürerek üretici ile adeta alay etmektedir. Buna da serbest piyasa ekonomisi denmektedir.

     cetinalabak

    Geçen yıl ayçiçeğinde yaşanan oyunlar bu yıl buğdayda sahneye konmaktadır. Oysa buğday üretimi için maliyetler bellidir.  Devlet, destek akçalarını ortadan kaldırdığı için alım desteğini unutmuştur. Alım yapmadığı gibi üreticinin tüccarın elinde oyuncak olmasına seyirci kalmaktadır.

Buğdayda üretim fazlası olması halinde ithalatın yapılıp yapılmadığı açıklanmalıdır. Ülkemizin ihtiyacı olan 22 milyon ton ürünün ne kadarının yerli üretim olduğu açıklanmalıdır. Kaldı ki buğday gibi stratejik bir ürünü üretim fazlası ülkemiz için kayıp değildir.  

         Çiftçimizin alın teri heba edilemez. TMO derhal destekleme alım fiyatını açıklamalıdır. Üretici TMO’ ya yada tüccara ürününü kaç liradan satacağını bilmelidir. Üreticinin sözde alım salonlarına hapsedilerek  “ne yapalım piyasada oluşan fiyattır” söyleminin ardına kimse gizlenemez.

İşçi Partisi üretim ekonomisini teşvik edeceği gibi üreticimizin ürününe destek alımlarını tekrar hayata geçirecektir. Her dalda uzun vadeli üretim planlaması yapılacaktır. Her ürün için hasatından önce destekleme alım fiyatı açıklanacak ve üretici piyasanın insafına mahkum edilmeyecektir.  Tarımsal ürünler hem girdi bazında ve hem de ürünlerin alım aşamasında desteklemeye tabi tutulacaktır.  

        

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL