Kültür Sanat Manşet

Altın Portakal Festivali hız kesmeden sürüyor

Altın Portakal Festivali hız kesmeden sürüyor

 Yeliz Palak-(Antalya)- 49. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde 3’üncü gün etkinlikleri, sergi açılışları, özel gösterimler, seminerler ve yarışmacı filmlerin galaları ile hız kesmeden devam etti. Festivalin gala yemeğinde İlyas Salman’a yaşam boyu onur ödülü verildi.
 İlyas Salman’dan türküler

Porto Bello Hotel’de düzenlenen gala yemeğinde usta oyuncu İlyas Salman’a, Yaşam Boyu Onur Ödülü’nü Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın verdi. Festival yönetimine teşekkür eden İlyas Salman, ödülünü aldıktan sonra kızı ile beraber konuklara türküler söyledi.  Yeşilçam yıldızları, Türkiye’den ve yurt dışından festival konukları ve gazetecilerin katıldığı yemekte Sinemada Başarı Ödülü alan Bruce Beresford, Altın Portakal’ın “Çok güzel” olduğunu belirterek Türk sinemasını Avusturalya’da takip ettiğini söyledi ve özellikle son dönemde gerçekleştirilen yapımlardan etkilendiğini vurguladı.  

 “Bu bir mübadele filmi değil”

Festivalin Ulusal Uzun Metraj kategorisinde yarışan filmlerden, yönetmenliğini Dilek Keser ve Ulaş Güneş Karcagil’in birlikte yaptığı ‘Evdeki Yabancılar’ın galası, AKM Aspendos Salonu’unda gerçekleştirildi. Gösterimden sonra aralarında oyuncular Melpo Zarokosta, Fatih Al, Romy Vasiliadis, Cem Bender, Ferit Aktuğ ve Gökçe Sezer’in de yer aldığı film ekibinin katılımıyla söyleşiye geçildi. Antalya Kültür Merkezi (AKM) önündeki söyleşi çadırında izleyicilerin ve basın mensuplarının sorularını yanıtlayan filmin yönetmenlerinden Ulaş Günce Karcagil, aslında bir ‘mübadele filmi’ yapmadıklarını, içinde mübadeleyi barındırmasına rağmen filmi, bir ‘kasaba filmi’ ya da ‘küçük hayatların hikayesi’ olarak nitelendirilebileceğini söyledi. Herhangi bir mesaj kaygısı taşımadıklarını belirten Karcagil, “Hayatın döngüsel yapısı içinde filmdeki kahramanların hayatlarına sessizce dahil olduk ve yine sessizce çıktık, o kadar” diye konuştu.    Filmin Yunan kadın başrol oyuncusu Melpo Zarokosta, yönetmenlere ve yapımcıya kendisine filmde oynama imkanı verdikleri için teşekkür etti. Zarokosta, “Senaryoyu okuduğumda çok etkilendim. Neden ben böyle birşey yazamadım diye çok kıskandım. Benim ailem Yunanistan’dan Avusturalya’ya göçmüş, o yüzden mübadele ya da mübadillerin hayatıyla ilgili çok bilgim yoktu. Ancak arkadaşlarımdan dinledim ve çok etkilendim” dedi.  

 Hiam Abbass’ın “Miras”ı

Festivalin uluslararası yarışma filmlerden “Miras”ın galası da AKM Aspendos Salonu’nda yapıldı. Yönetmenliğini sinemaseverlerin ‘Limon Ağacı’ filmindeki rolü ile tanıdığı ünlü Filistinli oyuncu Hiam Abbass’ın yaptığı filmin galasının ardından geleneksel söyleşi gerçekleştirildi. Söyleşiye katılan Hiam Abbass ve Türk ortak yapımcı Faruk Özerten, izleyicilerin ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.  “Miras” filmiyle ilk yönetmenlik denemesini hayata geçiren Hiam Abbass, bir soru üzerine “Sadece oyuncu olarak başkalarının hikayelerini değil, kendi hikayelerimi anlatabilmek için yönetmenliği seçtim” dedi. Konuşmasında “Benim için daha oyuncu ve yönetmen olarak yapılacak çok şey var” diyen başarılı kadın sinemacı, yönetmenliğin zorluğuna dikkat çekti. Abbass, oyuncunun sadece kendi karakterlerine konsantre olduğunu ancak yönetmenin, en küçük rolleri bile düşünmesi gereken bir orkestra şefi olduğunu söyledi. Film, savaş ortamında kızlarının düğünü için bir araya gelen Filistinli bir ailenin fertleri arasında ortaya çıkan bazı anlaşmazlıkların babalarının komaya girmesi ile iyice sertleşmesini ve bu gerilim çevresinde gelişen hikayeleri konu ediyor.  

 “Aşık Veysel herkesi birbirine bağlıyor”

 

Festivalin ulusal yarışma filmlerden, yönetmenliğini Hüseyin Tabak’ın yaptığı “Güzelliğin On Para’ Etmez”in galası da film ekibinin katılımıyla AKM Aspendos Salonu’unda yapıldı. Başrollerde Abdülkadir Tuncer, Nazmi Kırık, Lale Yavaş, Yüşa Durak ve Mustafa Tekeli’nin rol aldığı filmin gösteriminden sonra söyleşiye geçildi. İzleyiciler ve basın mensuplarının sorularını yanıtlayan yönetmen Hüseyin Tabak “Altın Portakal Film Festivali’ne, bizi ta Avusturya’dan getirdiği için teşekkür ederim” dedi. Yönetmen Hüseyin Tabak, babası terör örgütüne üyelikten ceza evinde kalmış ve sonrasında polisten gördükleri baskı yüzünden ailesi ile Türkiye’yi terk etmek zorunda kalan 12 yaşındaki Veysel’in Avusturya’da başladığı yeni yaşamı, bu yaşamın getirdiği zorluklarla başa çıkma öyküsünü anlatan filme, Aşık Veysel’in aynı adlı türküsünden yola çıkarak “Güzelliğin On Par’ Etmez” adını verdiklerini belirtti. Filmin aslında “Kürt meselesini” anlatmadığını, zaten amaçlarının da bu olmadığını ifade eden Tabak, “Sadece 12 yaşında bir çocuğun gözünden bu meselenin annesine, babasına, ağabeyine, o yaştaki çocuğun çevresine ve hayatına bire bir etkisini anlatmaya çalıştım. Aşık Veysel tüm bu karakterleri birbirine bağlıyor” dedi.  

 Şiddetin renkleri

Fotoğraf sanatçısı Hülya Anbarlı ve ressam Sevil Kılınç’ın çalışmalarından oluşan “Şiddetin Renkleri” adlı sergi Muratpaşa Belediyesi Sergi Alanı’nda açıldı. Ressam Sevil Kılınç’ın konukları karşıladığı sergide, Hülya Anbarlı’ya ait bir video art, Sevil Kılınç’a ait 12 tablo ve kadın bedenini temsilen 3 farklı enstalasyon yer alıyor.   

Cumhuriyet Dönemi’nden 40 Sinema Dergisi

“Cumhuriyet Dönemi’nden 40 Sinema Dergisi” başlıklı sergi, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve AKSAV Şeref Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Akaydın’ın katılımıyla Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde açıldı. Sinema yazarı Ege Dalgıç’ın, kişisel koleksiyonundan seçerek hayata geçirdiği sergide, 1930’lardan 2000’e kadar çıkan sinema dergilerinden 40 tanesinin kapakları yer alıyor.   

Sergi maratonu

 Antalya Kültür Merkezi (AKM) üç farklı sergiye evsahipliği yapıyor. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve AKSAV Şeref Kurulu Üyesi Mustafa Akaydın, İlyas Salman ve Necip Sarıcı’nın katılımlarıyla 

 Ata’nın şapkası Antalya’da

Aralarında Mustafa Kemal Atatürk, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Bülent Ecevit Türkan Şoray, Filiz Akın ve Hülya Koçyiğit gibi devlet adamı ve sinema oyuncularının şapkalarının bulunduğu sergi, “Modernleşmenin baş tacı: Şapka ve Sinema” başlığı altında AKM’de açıldı. Antalyalılardan büyük ilgi gören sergide Türkiye’nin ilk ve tek şapka müzesi olan Kastamonu Şapka Müzesi’nden getirilen şapkalar, sahiplerinin şapkalı fotoğrafları eşliğinde sergileniyor.

Altın Portakal nasıl doğdu?

Festival’de bu yıl Yaşam Boyun Onur Ödülü’ne layık görülen Necip Sarıcı’nın, “Altın Portakal’ın doğuşu” isimli fotograf sergisinde, 49 yıl önce düzenlenen ilk festivalden bugüne kadar çektiği 400 fotograftan 160’ı yer alıyor. 

Sedat Simavi karikatür sergisi

Gazeteci, yazar, karikatürist ve sinemacı Sedat Simavi’nin 20 karikatüründen oluşan sergide, Simavi’nin şimdiye kadar bilinmeyen yönlerine değinildi. Serginin oluşumunu gerçekleştiren Necip Sarıcı, serginin açılışında “Simavi’yi herkes gazeteci-yazar kimliğiyle bilirdi. Burada onun sinemacı ve karikatürist kimliğini ortaya serdik” diye konuştu. 

  Kırk Diken’in hikayesi

Festival kapsamında düzenlenen yazar söyleşilerinden ilki, Muratpaşa Belediyesi Kültür Salonu’nda yazar Judy Light Akyıldız ile gerçekleştirdi. Akyıldız dinleyicilere “Kırk Diken” isimli kitabının hikayesini anlattı. Eşi Türk olan ve evlendikten sonra kayınvalidesi Adalet Hanım’dan çok etkilenen yazar, onun hayatına dair hikayeleri kaleme aldığını belirterek“Hayat hikayesini yazmamı istediğinde 91 yaşındaydı. Yedi yıllık bir araştırma ve 3 senelik bir yazma döneminden sonra tamamlandı. Hikayesi çok güzeldi. Vizyon sahibi geleceğe inanan ve ülkesini seven biriydi” dedi.  

 Sultan’dan sinema dersleri

49. Uluslararası Altın Portakal Film Festivali’nde, “Ustalardan Sinema Dersleri” programı kapsamında Türk sinemasının sultanı Türkan Şoray ile bir söyleşi gerçekleştirildi. Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen söyleşide Şoray’a Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve AKSAV Şeref Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Akaydın eşlik etti. Öğrencilerin büyük ilgi gösterdiği etkinlikte salonda yer kalmadı. Salona girdiğinde alkışların dakikalarca dinmemesi üzerine Türkan Şoray gözyaşlarını tutamadı. Söyleşide deneyimlerini ve anılarını öğrencilerle paylaşan Şoray, gençlerin ilgisinden dolayı çok mutlu olduğunu belirterek, “Gençlerle bu iletişimi kurmak bir mucize. Enerjileri ve hayata bakışı beni daha çok sinema yapmaya itiyor. Türk Sineması’na verdiğim yıllara helal olsun” dedi. Şoray söyleşinin ardından Antalya’dan ayrıldı.  

48. yılın ardınan

Kepez Erdem Bayazıt Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen “48. Altın Portakal’ın Ardından” adlı fotoğraf sergisinin açılışını AKSAV Başkan Vekili Arif Turgut yaptı. Sergide geçtiğimiz yıl festivalde çekilen fotoğraflar yer alıyor. Aynı gün gerçekleştirilen bir başka sergi açılışı da Altın Portakal Afiş Yarışması’nınkiydi. Serginin açılışını AKSAV Başkan Vekili Akif Turgut, Suna Yıldızoğlu, Engin Çağlar ve Cihat Tamer birlikte gerçekleştirdi. Türkiye Mizah Zirvesi Karikatür Sergisi ise Özdilekpark Alışveriş Merkezi’nde açıldı. Sergide ağırlıklı olarak festivalin bu yıl “Mizah, Demokrasi ve Muhalefet” olarak belirlenen temasına uygun olarak siyasi karikatürler yer alıyor.

 

 

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL