Bölgeden Kültür Sanat Manşet Okuma Sayısı: 13

Altın Portakal’da Şiirli Günler Mart’ta

    İlk basımı 2012 yılında yapılan şiir kitapları arasından yapılacak değerlendirme sonunda 17. Altın Portakal Şiir Ödülü’ne değer görgülen şair seçilcek. Özgür Güvenç İstanbul(Anayurt-Keşan Postası)- Türkiye’nin en önemli edebiyat..

Altın Portakal’da Şiirli Günler Mart’ta

 

 

  • İlk basımı 2012 yılında yapılan şiir kitapları arasından yapılacak değerlendirme sonunda 17. Altın Portakal Şiir Ödülü’ne değer görgülen şair seçilcek.

Özgür Güvenç

İstanbul(Anayurt-Keşan Postası)- Türkiye’nin en önemli edebiyat ödülleri arasındaki yer alan, her yılın Mart ayında Türk şiirinin nabzını tutan  Altın Portakal Şiir Ödülü ve Sempozyumu 16’ıncı kez Antalya’da  yapılacak.

Jüri Başkanı Doğan Hızlan m. temizyürek

16. Altın Portakal Şiir Ödülü Sempozyumu 23 Mart 2013 Cumartesi günü AKM Perge Salonu’nda gerçekleşecek. Sempozyumda, “Yalangezen” adlı eseriyle geçtiğimiz yıl Altın Portakal Şiir Ödülü’ne değer görülen Mahmut Temizyürek’in şiiri konuşulacak.

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Kültür Sanat Vakfı (Aksav) işbirliğiyle düzenlenen  Altın Portakal Şiir Ödülü etkinliklerinde,  Türk ve dünya şiiri çeşitli yönleriyle ele alınırken 21, 22 ve 23 Mart 2013 günlerinde kentin farklı merkezlerinde Türkiye’nin önde gelen şair, yazar ve eleştirmenleri şiir severlerle bir araya gelecekler.

 

Şiir Sempozyuma ilgi çok büyük

Mahmut Temizyürek şiiri sempozyumda  Ahmet Telli, Asuman Susam, Akif Kurtuluş, Ali Özgür Özkarcı, Aydın Afacan, Aydın Çubukçu, Can Türker, Celal Soycan, Cevat Çapan, Doğan Hızlan, Haydar Ergülen, İsmail Mert Başat, Kemal Varol, Latife Tekin, Mehmet Kazım Kumpasoğlu, Mehmet Said Aydın, Mustafa Bayram Mısır, Necmiye Alpay, Orhan Koçak, Ömer Erdem, Selim Temo, Serdar Aydın, Sezai Sarıoğlu, Şehmus Ay, Utku Özmakas, Tuğrul Keskin gibi edebiyat dünyasının bilinen isimleri yer alacak ve bildiriler sunacaklar.

mahmut temizyürek ödülünü alırken

Doğan Hızlan bu yıl da  başkan

Doğan Hızlan, 2013 yılının Altın Portakallı şairini belirleyecek jüriye  başkanlık ederken, Jürinin diğer üyeleri Cevat Çapan, Ahmet İnam, Hüseyin Ferhad ve Mahmut Temizyürek olacak.  Jüri, ilk basımı 2012 yılında yapılmış şiir kitapları arasından yapacağı değerlendirme sonunda 17. Altın Portakal Şiir Ödülü’ne değer görgülen şairi belirleyecek.

 

Ödüle değer görülen şaire ödülü, 23 Mart Cumartesi günü gerçekleşecek sempozyum programı içinde Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı&AKSAV Şeref Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Akaydın tarafından sunulacak.

 

Onur konuğu Talat Sait Halman

talat s. halman

Türkiye’nin ilk kültür bakanı, değerli edebiyat adamı Talat Sait Halman, Altın Portakal Şiir Ödülü ve Sempozyumu’nun bu yılki onur konuğu olarak belirlendi.  Yayımlanmış eserleri ve çevirileriyle Türk ve dünya şirini ülke içinde okurla buluşturma yanında, ülkemiz edebiyatının yurt dışında tanınmasına büyük katkı sunan Halman’a onur plaketi yine Başkan Akaydın tarafından sunulacak.

 

Antalya’da  şiir konuşuluyor

Her yıl Mart ayında Türk şiirinin nabzını tutan Altın Portakal Şiir Ödülü ve Sempozyumlarına başlangıçtan bu yana 200’ün üzerinde şair, yazar, eleştirmen ve kültür,sanat insanının katıldığı belirtildi.

Bugüne dek  Altın Portakal Şiir Ödülü çerçevesinde 16 şaire ödül verildi; 15 sempozyuma imza atıldı. Sempozyumlara sunulan bildirilerden oluşan 15 kitap Altın Portakal yayınları arasında yayımlanıp, Türk şiirine armağan edildi. Ödüllü şairlerin şiirlerinin değerlendirildiği 15 kitapta 253 ayrı bildiri yer aldı.

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL