“ANA” DOLU 12 ŞUBAT’TA KEŞAN’DA SERGİLENECEK

kesanpostasi

 

Anadolu’da turne geleneğini yaşatmaya çalışan birkaç tiyatrodan biri olan “Çığa Sanat”ın 2019-2020 Kültür Sanat sezonu oyunu olan “ANA” DOLU’ yu 12 Şubat 2020 Çarşamba günü saat 20.00’de Ahmet Yenice Ortaokulu Sevim Yenice Konferans Salonu’nda değerli Keşanlı tiyatro severlerle buluşturacağız.

Anadolu kadınının sembolleşen isimlerinden Fatma Seher Erden (nâmı diğer Kara Fatma) rolünü canlandıran Nazlı Çığa’nın kaleme aldığı, Hakan Örge’nin yönetmenliğini üstlendiği oyun, Balkan Savaşları’yla başlayıp Sarıkamış Harekâtı ve devamındaki Milli Mücadele dönemini çeşitli kısa anlatılarla anlatırken  “Dün bugünü hazırlamıştır, bugün de yarını hazırlayacaktır. ”söylemiyle günümüzde dünyanın önemli bir sorunu haline gelen “kadına uygulanan şiddet”in anlamsızlığına dikkat çekmeye çalışıyor. Oyunda Nazlı Çığa’nın rol arkadaşlığını Mehmet Tokat yaparken, ışık ve teknik sorumluluğu Görkem Yunuskaya yapıyor.

“ANA” DOLU oyunu, Atatürk’ün “Dünyada hiç bir milletin kadını, ‘Ben Anadolu kadınından fazla çalıştım. Milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte Anadolu kadını kadar emek verdim’ diyemez!”sözüyle onurlandırdığı Türk kadınının şiddet başta olmak üzere son yıllarda artarak yaşadığı “kadın sorunları” na dikkat çekmek amacıyla Eğitim-İş Sendikası Keşan Temsilciliği ve Cumhuriyet Kadınları Derneği Keşan Şubesi’nin ortak etkinliği olarak izleyicilere sunulacaktır.

Çığa Sanat’ın sahibi Nazlı Çığa’nın deyimiyle,”ANA” DOLU oyunu seyirciye sadece bir tarih dersi vermekle kalmayıp, finalde insanlık dersi de veriyor. “ANA” DOLU sadece bir tiyatro oyunu değil, “ANA” DOLU bize ayna tutuyor.

Oyunu izlemek isteyen sanatseverler biletlerini Cumhuriyet Kadınları Derneği Keşan Şubesi ve Eğitim-İş Sendikası Keşan Temsilciliğimizden temin edebileceklerdir. Cumhuriyetin, Atatürk ilke ve devrimlerinin yılmaz savunucusu ve yaşatıcısı olma amacıyla çalışan Cumhuriyet Kadınları Derneği Keşan Şubesi ve Eğitim-İş Sendikası Keşan Temsilciliği olarak düzenleyeceğimiz bu etkinliğe  Keşan’ lı sanatseveri davet ediyoruz.

0 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Next Post

TEKİRDAĞ'LI DOKTOR UÇAK KAZASINDA HAYATINI KAYBETTİ

Derya Düşünce-Keşan Postası/Şarköy   Sabiha Gökçen Havalimanı’nda meydana […]