Ekonomi Haberleri Güncel

Araç Muayene Ücretlerine Zam Yapılmamalı

Keşan Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mahmut Demirkan, şoför esnafının zor durumda olmasından dolayı araç muayene ücretlerine zam yapılmaması ile ilgili yazılı bir açıklama yayınladı. Demirkan’ın açıklaması şöyle; “Ulaşım sektöründe..

Araç Muayene Ücretlerine Zam Yapılmamalı

Keşan Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mahmut Demirkan, şoför esnafının zor durumda olmasından dolayı araç muayene ücretlerine zam yapılmaması ile ilgili yazılı bir açıklama yayınladı.

Demirkan’ın açıklaması şöyle; “Ulaşım sektöründe faaliyet gösteren esnafımızın ve tüm vatandaşların mağdur olmaması için acilen geri adım atılarak bu zamdan vazgeçilmeli. Zaten yüksek olan mevcut araç muayene ücretlerine indirim beklerken bir de yüzde 123 oranında zam yapılacak olması kabul edilemez. Bakım ve onarım olmadan yalnızca arıza tespitinden bu kadar ücret almak adil değil. Enflasyon yüzde 80’in üzerinde iken araç muayene ücretlerine yüzde 123 zam yapılması tüm vatandaşları mağdur eder.

ESNAF ARAÇ MUAYENE ÜCRETİNİ KARŞILAYACAK DURUMDA DEĞİL

Bu yıl Eylül sonu itibariyle trafiğe kayıtlı araç sayısı 26 milyonu geçti. Bu araçların yaklaşık 10 milyonunu ise ticari araçlar oluşturuyor. Ulaşım sektöründe faaliyet gösteren taksi, kamyon, otobüs vb. gibi ticari araçlar ilk bir yıldan sonra her yıl araçlarını muayene ettirmekle yükümlü. Ancak pandemiden yeni çıkan esnafımız geçmişteki zararını karşılayamadı ve işleri henüz rayına oturmadı. Son bir yılda mazota gelen zamlarla birlikte belini doğrultamayan şoför esnafımız araç muayene ücretlerini, araç sigortasını, vergisini, Bağ-kur ve SSK primlerini ödemekte güçlük çekiyor. Esnafımızın mağduriyetinin önlenmesi için her yıl zorunluluğu olan ticari araç muayenelerine özel bir indirim sağlanmalı.(Erdoğan DEMİR)

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL