TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 320.078
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 63.082
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 289
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 56.510
Köşe Yazısı Okuma Sayısı: 783

ASIL GÜÇ KİMDE?

Güçlüyüm, güçlüyüz, güçlüsün, güçlüler… Kim bu gücü elinde tutanlar? Gerçekten güç kimde? Bileğine güvenip kaba kuvvete yönelende mi? Şişkin cüzdanından çıkardığı paralarla rüşvete başvurup, her şeyi yaptırmaya alışmış kalantorlarda mı?..

Güçlüyüm, güçlüyüz, güçlüsün, güçlüler… Kim bu gücü elinde tutanlar? Gerçekten güç kimde?

Bileğine güvenip kaba kuvvete yönelende mi? Şişkin cüzdanından çıkardığı paralarla rüşvete başvurup, her şeyi yaptırmaya alışmış kalantorlarda mı? Arkasındaki insana güvenip, her şeyi elde ederim havasıyla ahkâm kesenlerde mi? Hiçbir şey bilmeyip, kendi yargılarından başka yargı tanımayanbilmiş bilmiş konuşanlarda mı? Agresif tavırlarla kırıcı davranışlar sergileyip, “Ben güçlüyüm seni ezerim” diye terör estirenlerde mi? Aşırı kontrol hastası olup, duygusal şiddetle çevresine baskı yapanlarda mı? Kendisinden daha başarılı birisini sırf kıskandığı için bulunduğu ortamda küçük düşürmeye çalışanlarda mı? Her konuda ben bilirim diye kendini ortaya atanlarda mı? İnsan olduğunu unutup, hata yapabileceğini kabul etmeyenlerde mi? Zayıflığını örtme çabasına girip, güç maskesini takınanlarda mı?… Bütün bu saydıklarım insanı güçlü kılar mı, sizce? Tabi ki de hayır… Güçlü olmak insanın kendisini fark etmesi ve kendisine inanmasıyla alakalıdır…  Ne maddiyat, ne makam, ne unvan,  ne de konum insanı güçlü kılar. Kişi karşısına çıkan zorlukları aşabildiği sürece güçlüdür… Ve insanın kendisini eğitip, geliştirmesi güçte büyük role sahiptir. Çünkü güçlü kişiler araştırma sonucu edindiği bilgiye inanır ve kabul eder. Hiçbir maddi güce, unvana ya da makama sahip olmayan insanların da güçlü olduğunu görebiliyoruz. Onların cesaret, çalışkanlık, dayanıklılık ve mücadele edebilme yetenekleri güçlü insan olmalarının ispatıdır.

Hayat her zaman için engebeli yollardan ibarettir. Bazen dağa tırmanır bazen de virajlı yollara saparsın. Bu yollardan başarıyla geçmiş insanlarınhangi zorlu engelle karşılaşmış olursa olsun hayattan korkusu olmaz ve alacakları kararların hep arkasında durmayı bilirler. Diyeceğim o ki, güç ne parada ne de puldadır… Güç insanın kendisidir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL