HESABIM
Üye Ol

AT İZİNİ KURT İZİNE KARIŞTIRMAK..

         Hilmi DİNÇER  hdincer@kesanpostasi.com     Şunu öncelikle söylemem gerekir ki; Sayın Devlet Başkanımızın ülkemiz gündemini değiştirmekteki maharetini ve becerisini öteden beri takdir eden biriyim! Hatta diyebilirim ki; Dünyanın gündemini değiştirmeye çalışan ABD Başkanı Trump, bu konuda; Sayın Devlet Başkanımızın ayaklarına su bile dökemez! Efendim, biz vatandaşlar yüksek enflasyon altında ezilip; domatesin...

Yazar: Hilmi Dinçer - Yazının Tarihi: 6 Kasım 2018 - Okunma Sayısı:237 defa okundu.

 

       Hilmi DİNÇER

 hdincer@kesanpostasi.com

 

 

Şunu öncelikle söylemem gerekir ki; Sayın Devlet Başkanımızın ülkemiz gündemini değiştirmekteki maharetini ve becerisini öteden beri takdir eden biriyim! Hatta diyebilirim ki; Dünyanın gündemini değiştirmeye çalışan ABD Başkanı Trump, bu konuda; Sayın Devlet Başkanımızın ayaklarına su bile dökemez!

Efendim, biz vatandaşlar yüksek enflasyon altında ezilip; domatesin kilosunun ortalama altı liraya, soğanın kilosu beş liraya çıkmasıyla,ekmeğin küçülmesiyle, elektrik ve doğal gaz zamlarıyla uğraşırken, bir çok firma iflas ederken, yani; temel sorunumuz ekonomiyken Sayın Devlet Başkanımız çıkıyor, “Andımız” konusunu gündeme getiriyor ve bu da yetmiyor: “Andımızı okumak isteyenler, ezanın Türkçe okunmasını isteyenlerdir!” diyerek, konuya daha farklı bir yorum getirerek, halkımızın kafasını karıştırıp, ekonomik sorunların (ki; bu sorunlar, kendisinin var olabilmesi ile ilgili, sorunlardır,)  tartışılmasını ikinci plâna atılmasını sağlıyor..

Evet, cumhuriyetimizin ilk yıllarında ezan Türkçe okunmuştur. Peki; bunun ne sakıncası var? Kur’an-ı Kerimin il ayeti oku ile başlar. Peki, bu “OKU” emri içinde ne barındırır? “Oku ve anla” önermesini barındırır. Eğer böyle olmasaydı: Başka bir ayette şunu söylemezdi:”Ölülerinize Kur’an okumayın. Ben O’nu yaşayanlar anlasın diye gönderdim!”

Bu konuyu uzatabilirim. Ancak; kişisel kanaatime göre ve daha iyi anlaşılması bakımından, ezan ve hatta Kur’anTürkçe okunmalıdır ki; insanlarımız gerçek dini öğrenebilsinler ve buna göre yaşamlarını düzenlesinler.

%99’u Müslüman olan halkımızın Kur’an-ı daha iyi anlaması için Kur’an-ı Kerim’in Türkçe okunması gereklidir. Ama; halkımızın bu dinin gerçeklerini örenmesini istemeyen vehhabi mezhebinin etkisiyle, halkımızın bu konuda cahil bırakılmak isteği; ezanın Türkçe okunmasını günah sayanlar tarafından işlenmiş ve işlenmekte olan bir günahtır.

Bakın; ünlü halk ozanımız Aşık Mahzuni Şerif bir türküsünde; tüm insanlık alemine indirilmiş olan, KUR’AN-I KERİM ile ilgili olarak, ne diyor:

“Hey Arapça söyleyenler,

Allah Türkçe bilmiyor mu?

İngilizce-Fransızca

Bize hitap kılmıyor mu?”

 

Görünen o ki; yaşadığımız bu günlerde, at izi – kurt izine; bilerek ve halkımızın bilinçlenmesini engellemek amacıyla, kasten karıştırılıyor.

Bir Yorum Yazın

Arşiv

Reklam Alanı