Bölgeden Güncel Okuma Sayısı: 71

Ata Toprağı İpsala’dan yola çıktı

Atatürk’ü Anma ve Barış Koşusu kapsamında, Selanik’te Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu evin bahçesinden alınan toprak, dün İpsala Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye getirilerek, burada yapılan tören ile Ankara’ya götürülmek üzere yola..

Ata Toprağı İpsala’dan yola çıktı

Atatürk’ü Anma ve Barış Koşusu kapsamında, Selanik’te Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu evin bahçesinden alınan toprak, dün İpsala Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye getirilerek, burada yapılan tören ile Ankara’ya götürülmek üzere yola çıktı.

Saat 11.00’da İpsala Gümrük Kapısında İpsala Kurtuluş Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Mustafa Şahin Uysal’ın sunuculuğunu gerçekleştirdiği programa: İpsala Kaymakamı Enis Aslantatar, İpsala Belediye Başkanı Abdullah Naci Ünsal, Türkiye’nin Gümülcine Konsolosu Murat Ömeroğlu, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Başkanı Av. Necmettin Hüseyin, Kamu kurum ve kuruluşların daire amirleri, İl Genel Meclis üyeleri, siyasi parti ilçe STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı’nın söylendiği törende, İpsala Anadolu Lisesi Öğrencilerinden Şahin Ergene’nin “ Çocukluğuma Ağıt” adlı şiiri okudu ve İpsala Anadolu Lisesi Halk Oyunları Ekibi’nin gösterilerini sundu.

Adaletoğlu: “Bizler Yunanistan’da yaşayan Türk vatandaşlarıyız”

Törende konuşan Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Av. Necmettin Hüseyin Adaletoğlu, Bizler Yunanistan’da yaşayan Türk vatandaşlarıyız. Bunun zorluklarını yıllardır yaşıyoruz ve her platformda yaşadığımız azınlık sorunlarını dile getiriyoruz. Atatürk’ü Anma ve Barış Koşusu’nun 32.’sinin gerçekleşmesinden dolayı duyduğumuz mutluluğu da dile getirmek istiyorum.” dedi.

Kalmaz: “737 km ve yaklaşık 55 saat sürecek yolculuğumuza çıkıyoruz”

Daha sonra söz alan Masterler Atletizim Spor Kulübü Genel Sekreteri Dilek Kalmaz“32 yıldır büyük bir şevkle yaptığımız İpsala’dan Ankara’ya Atatürk’ü Anma ve Barış Koşumuza bir kez daha başlamanın heyecanı içerisindeyiz. Bize biraz sonra teslim edilecek olan, Atatürk’ün doğduğu evin bahçesinden alınan toprak kutsal bir emanet olarak ülkemizin; refahı, adaletli ve aydınlık geleceği, demokrasiden ödün vermeyecek yönetim şekli gençlerimizin gerçekleşmesini istediğimiz hayalleri ve hak ettikleri geleceklerinin sembolü olarak 19 Mayıs günü Anıtkabir’e ulaşacaktır. Bizler bu uğurda sporun ahlaklı ve sağlıklı yaşamın bizi buluşturduğu ortak payda olan koşu çerçevesinde elimizden geldiğince genliğimize örnek olmak ve onların ufkunu açmak için zaman, zaman zor şartlar altında olsa da her yıl olduğu gibi bugünde 737 km ve yaklaşık 55 saat sürecek yolculuğumuza çıkıyoruz. İstanbul Masterler Atletizm Spor Kulübü sporcuları olarak bu değerli ve kutsal görevi yapmaktan büyük bir onur duyduğumuzu belirtiriz.” diye konuştu.

Ömeroğlu: “Bu anlamlı yıldönümünde bu emaneti bizlerin teslim edecek olmamızdan büyük onur duyarız”

Atletizm Federasyonu temsilcisi Selahattin Yıldız‘ın yaptığı konuşmanın ardından, Türkiye’nin Gümülcine Konsolosu Murat Ömeroğlu bir konuşma gerçekleştirdi. Ömeroğlu, “Atatürk’ün doğduğu evden alınan toprağın 20. yüzyılın en önemli askeri ve siyasi dehalarından biri olan Mustafa Kemal’in ebedi istirahatgahına, yani Cumhuriyetimizin başkentine taşıyacak atletlere toprağın teslim törenindeyiz. İçinde bulunduğumuz 2019 yılı ulu önderin Samsun’a çıkışının 100. yıldönümü, başka bir değişle ulusumuzun bağımsızlık mücadelesinin ilk atıldığı tarihten bu yana tam bir hasır geride kalmıştır. Bu anlamlı yıldönümünde bu emaneti bizlerin teslim edecek olmamızdan büyük onur duyarız.” şeklinde konuştu. Yapılan konuşmaların ardından, plaket törenine geçildi. Daha sonra İpsala Kaymakamı Enis Aslantatar, koşu startını başlatmak üzere başlangıç alanına gelerek, “Bu güzel memleketi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Silah arkadaşları ve birlikte yürüttükleri mücadele sonucu bize armağan ettikler ve bu armağana bizler sahip çıkacağız.” dedi ve 747 km’lik koşuyu başlattı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL