Güncel Manşet

Atatürk’ün Silahını hala Türkiye’ye getiremedi…

Atatürk’ün Silahını hala Türkiye’ye getiremedi…

Özcan Özbay/HOLLANDA-

(Videolu Haber)-

İngiltere’nin başkenti Londra’daki ünlü müzayede salonu Christie’s’de düzenlenen ‘Antik Silahlar Müzayedesi’nde, dönemin Arjantin Cumhurbaşkanı Marcelo Torcuato de Alvear’ın tarafından Atatürk için özel olarak yaptırılan üzerinde altın harflerle ‘General Mustafa Kemal’ yazan ‘Browning’ marka silahı 20 bin Sterlin’e satın alarak dikkatleri üzerine çeken işadamı Bülent Türker aradan bir yıl geçmesine rağmen bu anlamlı Tabancayı Turkiye’ ye gotürememenin üzüntüsünü yaşıyor.

“Bu tabancayı ben şehitlerimiz adına satın aldım” diyen işadamı ve sitemiz Köşe Yazarı Bülent Türker düzenlediği basın toplantısında Türkiye de çaldığı tüm kapılardan olumsuz yanıtlar almasının üzüntüsünü yaşadığını belirterek ” Bir çok kanaldan Tabancanın Türkiye’ye getirilmesi için temaslarda bulundum. Hem resmi hemde özel kuruluşlarla yaptığım gorüşmelerde kimse bu konuya gereken itinayı göstermediler. Atatürk’ün partisi CHP den tutunda İsbankasına kadar çalmadığım kapı kalmadı ama malesef Atamızın tabancasını Türkiye’ye götürmek için kimsenin desteğini de yardımını da görmedim. Tabanca halen satın aldığım Müzayede salonunun kasasında duruyor. İsterdim ki bu anlamlı Tabancayı Türkiye’ye götürüp Atatürk seven insanlara gösterebilmekti.” dedi.

Tabancayı satın aldığı günkü heyecanının anlatamayacak kadar çok olduğunu, kendisinle gurur duyduğunu belirten Türker, bu silaha sahip olmayı çok istediğini ve satın aldığı için de çok mutlu olduğunu belirtip, “Bu tabancayı satın almak için Müzayede tarihinden üç gün önce Londra’ya gittim. Bu tabancayı Türkiye’ye götüreceğimi düşünmek bile bana ayrı bir heyecan veriyordu. Ama gelin görün ki aradan geçen bir yıl içinde başvurduğum görüştüğüm hiç kimse bu Tabancanın Türkiye ye getirilmesi konusunda yardımcı olmadı. Öyle sanıyorum ki bize bu günleri kanlarıyla Bahseden Atatürk`ümüze ve Mehmetçiklerimize toplumsal bakışımız değişmiş. Bunu görmek beni ziyadesiyle uzdu. Hepimizin Türkiye’mize, Atatürk’ümüze, milli ve manevi değerlerimize sahip çıkmamız gerekiyor. Başka Türkiye yok”dedi.


Bu konuda mücadelesinin sonuna kadar süreceğini de sözlerine ekleyen Bülent Türker ” Eninde sonunda bu tabancayı Türkiye’ ye getirecek ve Milli duygulara sahip insanların görmesini sağlayacağım.” dedi.

Kendisini koyu bir Türkiye ve Atatürk sevdalısı olarak tanımlayan Türker en büyük hayalinin Hollanda da bir Çanakkale müzesi açmak olduğunu belirterek ” Tek hayalim bu. Hollanda da bir Çanakkale Müzesi açmak ve eğer imkanlarım el verirse de bu müzeyi gezici hale getirerek tüm Avrupayı dolaşmak ve Atatürk’ün silahını da müzeye eklemek.” dedi.

30 yıldır Hollanda’da yaşayan Bankacı ve iş adamı Bülent Türker, hayırseverliği ve çesitli ülkelere dahi yaptığı iyilikleri ile tüm Hollanda başta olmak üzere Avrupa ve Türkiye de de tanınıyor. Bülent Türker bu güne kadar Turkiye ve ihtiyac duyulan bir çok ülkeye sayısız yardımlarda bulunmuş, buralarda yardim akışlarını sağlamış olmasının yanı sıra  Kocaeli bölgesine deprem sonrasın da yaptırdığı 3 okul da bulunuyor.Bülent Türker ayrıca 2002 yılında Hollanda Kraliçesi tarafından üst düzeyde kraliyet nişanı alan tek Türk.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL