Kültür Sanat Manşet

Avrasya Bot Fuarı başladı

Avrasya Bot Fuarı başladı

Avrasya Bot Fuarı başladı

 

Özgür Güvenç

İstanbul(Anayurt-Keşan Postası)- Karada yapılan dünyanın üçüncü en büyük tekne ve yat fuarı olan “CNR Avrasya Boat Show, Uluslararası Deniz Araçları, Ekipmanları ve Aksesuarları Fuarı” başladı.

Fuar, CNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem, Ulaştırma ve Denizcilik Bakanlığı Deniz ve İç Sular Düzenleme Genel Müdürü Cemalettin Şevli, DENTUR Başkanı Alpaslan Sirkecioğlu ile seçkin konukların katıldığı törenle açıldı. Deniz Endüstrisini ve Denizciliği Geliştirme Derneği (Dentur) desteğinde düzenlenen  fuara 300’e yakın firma ve 1000’in üzerinde marka yer alıyor.

Foto 1 Foto 2

Dentur Başkanı Alparslan Sirkecioğlu,Avrasya Boat Show’da sergilenecek teknelerin toplam 150 milyon avro değerinde olduğunu belirterek, fuarın sektöre 1 milyar dolarlık ciro sağlayacağını açıkladı. Sirkecioğlu;  fuarda satış fiyatı 5 bin TL olan teknenin de 2.5 milyonluk yatların da bulunduğunu sergilenen teknelerin toplam değerinin 150 milyon avroyu bulduğunu söyledi.

Uluslararası Boat Show Organizatörleri Federasyonu’nun (IFBSO) da desteklediği fuarda 300’e yakın tekne de sergileniyor.

 

CNR  Fuarcılık Grup Başkanı Cem Şenel, “Fuar’da yalnızca mega yat, tekne ve yelkenliler değil aksesuar ekipmanları, deniz araçları ve çevre dostu ürünleri de var.

Uluslararası Deniz Endüstrisi Birliği (ICOMIA) yetkilileri, 18-20 Şubat tarihleri arasında düzenlenecek seminerlerde konuşmacı olacak. ICOMIA Çevre Faaliyetleri Müdürü Albert Willemsen ve ICOMIA Teknik Müdürü Udo Kleinitz fuar kapsamında düzenlenen seminerlerde Gezi Tekneleri Yönetmeliği, Süperyat Endüstrisi ve Denizcilik Endüstrisinde Küresel Çevre Mevzuatı ile ilgili bilgi verecek.” açıklamasında bulundu.

 

 

Ödüllü tekneler görücüye çıkıyor

  • “Açık hava alanı” felsefesi ile tasarlanan Azimut 55-S,
  •  Olağanüstü çarpıcı detaylara sahip spor bir tekne olarak dikkat çeken Targa 62 GT,
  • Yeni snıf Virtess 420, “2012/13 European Yacht of the Year” ödülüne aday Sun Odyssey 469,
  • Mega yat izlenimine sahip Squadron 65,
  • Kuyruklu motor (sterndrive) özelliğine sahip ilk flybridge’li model olan Prestige 350
  • Çok sayıda ödülün sahibi olan Prestige 500S
  • CNR Avrasya Boat Show’da dikkat görülebilecek tekneler arasında bulunuyor.

 

Fuarın en büyük teknesi Numarin 78

Türkiye’nin önde gelen performans yat üreticisi Numarine, 78 HT modelinin 2013 versiyonu ile CNR Avrasya Boat Show’un en büyük teknesi olma özelliğini taşıyor.

Yurt dışında oldukça ilgi gören bu model 24 metrelik uzunluğuna rağmen 38 knota kadar ulaşan hızı, şık ve modern çizgileri ile rakipleri arasında öne çıkıyor.

 

En büyük yelkenli: Hanse 575

Dünyanın en büyük üç yelkenli üreticisinden biri olan Almanya merkezli  Hanse Yachts’ın en yeni modeli Hanse 575 Türkiye’deki yelken severlerin karşısına ilk defa Avrasya Boat Show’da çıkacak. 17,5 metre uzunluğu ile fuardaki en büyük yelkenli tekne unvanına sahip Hansa 575, inanılmaz hacim sunan yaşam alanları, kolay seyir için tasarlanmış kokpiti ve tam otomatik şişme bot garajıyla fark yaratıyor.

 

Olağanüstü spor model Targa 62

Çarpıcı görünümlü ve gücünden şüphe duyulmayan spor bir tekne olarak dikkat çeken Targa 62 GT, iç tasarımı ve donanımlarıyla da büyülüyor. 19.37 m uzunluğundaki tekne, nefis kokpit düzenlemesiyle konfordan asla ödün vermeden muhteşem zamanların geçirilmesine olanak tanıyor.

 

CNR Avrasya Boat Show’da sergilenecek diğer büyük tekneler arasında Squadron 65, Sessa 68,  Princess V62, Princess 56, Absolute 70, Bavaria 420, Targa 62 ve Uniesse 65 yer alıyor.

 

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL