Köşe Yazısı

AYLARDAN KASIM..

Şimal Yıldızı Recebiye ÇATAKSEZER rcataksezer@kesanpostasi.com     Sonbahar mevsiminin son ayını rengarenk geçirmeye ne dersiniz? Yaklaşan zemherilere inat Bolluk ve bereketin temsilcisi rengarenk mis kokulu Kasımpatlarıda açmaya başlar bu ayda..

AYLARDAN KASIM..

44

Şimal Yıldızı

Recebiye ÇATAKSEZER

rcataksezer@kesanpostasi.com

 

 

Sonbahar mevsiminin son ayını rengarenk geçirmeye ne dersiniz?

Yaklaşan zemherilere inat Bolluk ve bereketin temsilcisi rengarenk mis kokulu Kasımpatlarıda açmaya başlar bu ayda . Görüntüsü ile yapısı ile soğuk havalarda içimizi sımsıcak yapar.Eski takvime göre 8 Kasım kışın başlangıcı sayılır ve taa Altı Mayıs hıdrelleze kadar Kasım günleri gecelerin upuzun gündüzlerin kısacık olduğu zamanlar Hızır günlerine kadar devam edermiş .

Bu arada bahar geldiğinde mis kokulu Sümbüller ihtişamlı Laleleriniz ,zarif Nergizlerinizin bahçeleriniz yada balkonlarınızı doldurmasını isterseniz onbeş Kasımda soğanlarını dikmeyi ve saksıları az kuytu bir köşeye koymayı unutmayınız.

Kasım aslında tam olarak bir değişim ayıdır ağaçlar yapraklarını döküp çırılçıplak kalırken, göç eden kuşlar, börtü böcek elini çekerken doğadan ,kısalan günler ,yağmaya başlayan yağmurlar, içimizi titreterek soğuyan havalar ,eve kapanan insanlar doğayla beraber duygu dünyamızda da farkında olmadan büyük bir değişim yaşanır sevdiğimiz kişilerin daha çok yanımızda olmasını isteriz ,daha çok sarılmak ,daha çok kucaklamak isteriz aylardan Kasım ayı ise bizi daha bir romantik yapar nedense ..

Boşuna dememişler Kasımda AŞK TA başkadır ..

Recebiye Çataksezer Elinin arkasında güneş duruyordu Aylardan kasımdı üşüyorduk (…)

Sisler bulvarı’na akşam çökmüştü Omuzlarımıza çoktan çökmüştü Kesik birer kol gibi yalnızdık (Atilla İlhan, ‘Sisler Bulvarı’ndan’)

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL