Dünya Güncel tarih

AZERBEYCANDAN, ÇANAKKALE MÜZESİNİ ZİYARET

8 yıldır Hollanda da gönüllü olarak hizmet veren  ve yurt dışında Dünyada tek  olan Rotterdam da ki Çanakkale müzesi   dünyanın her yerinden ziyaretçi akını ile karşı  karşıya.  Dün de Hollanda..

AZERBEYCANDAN, ÇANAKKALE MÜZESİNİ ZİYARET
Dün de Hollanda ya bir dizi konferanslar vermeye gelen  Azerbaycan Yabancı Diller  Üniversitesi Doçenti Qerbi, Azerbaycan İcmasının Başkan Yardımcısı Hagiget Haciyeva hanımefendi  çok duyduğu ve Türkiye’de gidemediği Çanakkale ruhunu  Rotterdam da yaşadı.
Hagiget Hacyevea  yaptığı açıklamada  “harika konferanslar oldu. Buradaki Azeri ve Türk  kardeşlerimize korferanslar verdim. İlhan başkan daha önce bizlere Çanakkale müzesini  çok anlatmıştı. Rotterdam da ziyaret edince çok duygulandım. Hollanda da ki en güzel anım diyebilirim. Savaşta kullanılan bayraklar, süngüler,  sancak kuranı, fotoğraflar, savaşın toprakları Atatürk’ün  nutkundan  görmediğim şey kalmadı. Ne kadar mutlu olduğumu burada anlatamam.  Başta Bülent Türker olmak üzere İlhan Aşkın başkanıma da çok teşekkür ederim.  Türk dünyası Dünya kültür ödülü de  bu müzeye verilmiş çok güzel  tebrik ederim. ” dedi.
Hollanda Azerbaycan Derneği Başkanı İlhan Aşkın da yaptığı açıklamada  “Daha önce meclis başkan yardımcısı ve milletvekillerini de getirmiştim. Her gelen konuk  inanılmaz mutlu oluyor. Bülent Türker ve Annesi Zehra Türker e ne kadar teşekkür etsem azdır. Bu kadar güzel şeyleri hiç bir yerden yardım almadan gönüllü yapmaları  bizler için büyük mutluluk. Şükranlarımızı sunarız.” şeklinde konuştu.
Konuklar daha sonra bahçedeki Atatürk köşkünü ziyaret edip  mutlu bir şekilde ayrıldılar.
Bülent Türker Çanakkale kitaplarını ve diğer kitaplarını gelen konuklara imzaladı.  Hagiet Haciyeva Bülent Türker’i  seneye Azerbeycan’a hem yaşam öyküsünü hem de Çanakkale’yi anlatması için konferanslar vermek için davet etmeyi düşündüğünü belirtti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL