Köşe Yazısı Manşet Okuma Sayısı: 26.761

B E Ş İ K T A Ş   FUTBOL ÇIKMAZINDA

Süper ligde Beşiktaş kendi saha ve seyircisi önünde demir grup Sivasspor’a 2-1 yenildi. Beşiktaş süper ligin şampiyon adaylarından kabol ediliyor. Yeni teknik direktörü Apdullah Avcı ve yaptığı transferler ile taraftarlarında..

B E Ş İ K T A Ş   FUTBOL ÇIKMAZINDA

Süper ligde Beşiktaş kendi saha ve seyircisi önünde demir grup Sivasspor’a 2-1 yenildi.

Beşiktaş süper ligin şampiyon adaylarından kabol ediliyor. Yeni teknik direktörü Apdullah Avcı ve yaptığı transferler ile taraftarlarında büyük bir beklenti yarattı. Ancak bütün bunlar süper ligin ilk yarı maçları sonunda ve dahası demir grup Sivasspor yenilgisi ile tam bir hayal kırıklığına dönüştü. Nasıl dönüşmesin ki ? Koskoca Beşiktaş camiası lige şampiyonluk parolası ile başlıyor, fakat süper ligde oynadığı 18 karşılaşmadan 6 yenilgi alıyor. Üstelik kendi saha ve seyircisi önünde demir grup Sivasspor’a yenilerek. Bu bağlamda Beşiktaş’ın kadro yetersizliğinden söz etmek de söz konusu olamaz. Çünkü yenildiği demir grup Sivasspor takımının bütün transferleri, hatta yabancı oyuncu transferleri alt liglerden yapıldı  ve süper ligde Beşiktaş’ı oynadığı iki karşılaşmadada yendi.

Beşiktaş teknik direktörü Apdullah Avcı demir grup Sivasspor yenilgisinden sonra verdiği demeçde “sivasspor çok şiddetli koşuyor, oyun aklımız gitti ve çok top kaybettik” diyor mazeret olarak.

Şimdi sayın Apdullah Avcı’ya buradan soralım; Beşiktaş’ın galip gelmesi ve oyun aklının gitmemesi için az koşan, daha az mücadele eden, rakibe pres yapamıyan takım mı gerekli? Bu nasıl bir mazeret?  Takımın oyun aklının gitmesi demek bir futbol cinneti demektir. Her bir oyuncunun kafasına göre oynaması demektir. Bu da teknik ekibi, en başta da hocayı boşlaması anlamına gelir. Karşılaşma demir grup Sivasspor’un 45 dakikada Yatabare’nin kaydettiği golle Beşiktaş için zaten bitmişti. Çünkü Beşiktaş takım oyunun taktik rotasında iki önemli arıza gösteriyordu. Birincisi rakibine etkin pres uygulayamıyor, üzerine oyun kurduruyor, orta sahada oyundan düşüyordu. Bu tespite maçtan örnek vermek gerekirse Yatabare’nin kaydettiği  2 golde, Beşiktaş defansının önünde, ortada ve ceza yayı dışında, top ayağındaki demir grup Sivsspor’lu oyuncu markajsız durumda oyunu okuyor, gol pası vermeye çalışıyor, bu oyuncunun 5metre solundaki Beşiktaş’lı oyuncu hareketsiz pozisyonu seyrediyor ve atılan ara pası gol oluyordu. İkincisi ise demir grup Sivasspor’un öne geçtikten sonra bekliyerek oynayacağı  belli iken, Beşiktaş’ın ise geniş alan bulamıyacağı kesin iken buna hiçbir önlem alınamadı. Beşiktaş’ın kapalı defansa göre oynama, yani defansın yerleşme düzenini bozabilecek bir hücum organizasyon girişimi yoktu. Bütün hücüm girişimleri demir grup Sivasspor ceza alanı içinde ve yakınında karambole dönüştü, toplar kaybedildi, zaman daraldı, oyun çıkmaza girdi ve demir grup Sivasspor haklı bir galibiyet aldı. Bu son mağlubiyetlerden, bilhassa bu karşılaşmadan, gerekli dersler ve önlemleri alınmalı Beşiktaş futbol çıkmazında kalmamalı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL