TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 351.152
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 27.663
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 232
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 30.824
Siyaset

BAKANLIK ENGELLİLERİ GÖRMÜYOR, DUYMUYOR

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu’nun engellilerin kamuya alımı hakkında verdiği soru önergesine Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya YANIK tarafından verilen cevapta mevzuat anlatıldı ancak yeni engelli alımına..

BAKANLIK ENGELLİLERİ GÖRMÜYOR, DUYMUYOR

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu’nun engellilerin kamuya alımı hakkında verdiği soru önergesine Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya YANIK tarafından verilen cevapta mevzuat anlatıldı ancak yeni engelli alımına hiç değinilmedi.

Soru önergelerinde çok net sorular sormalarına karşı Bakanlıklardan verilen cevaplarda netlik olmadığını belirten Doç. Dr. Gaytancıoğlu “ Şimdi bunun bir örneğini de Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı vermiş. Biz mevzuatı biliyoruz. Siz yeni engelli alımı için bir şey yapacak mısınız? Bunu söyleyin. Bakanlar ‘çevir kazı yanmasın’ türküsü tutturmuş gidiyorlar” dedi.

“Bir buçuk sayfa cevap yazıp hiçbir soruya cevap vermemekle gerçeklerden kaçılamayacağını söyleyen Doç. Dr. Gaytancıoğlu “Türkiye’de vatandaşın canını yakan bir işsizlik var. Engelli vatandaşlarımız bu yakıcı işsizliği birkaç kat daha fazla hissediyor ancak engellilerin haklarını koruması gereken Bakanlık hiçbir şey yokmuş gibi hareket ediyor”  diyerek açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

“Haziran ayının sonunda Türkiye’nin her yerinden gelen engelli yurttaşlarımız Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının önünde 10 bin engelli atanması ve hak ettiklerini almak için eylemde bulundular. Onların taleplerini bir soru önergesiyle Bakan’a yöneltmiştik. Gelen cevap dağlara taşlara değinmiş ama sorulara ve engellilerin sorunlarına değinmemiş.

Keşke engellilerimiz için müjdeli haberler verebilsek, bunları paylaşsak. Ama Engellilere sahip çıkması, onların hakkını koruması gereken Bakanlık sağır sultanı oynuyor. O zaman biz yine soruyoruz: Türkiye’de çalışabilir durumda kaç engelimiz vardır? Bunların kaçı çalışmaktadır? Bu yıl içinde kamuya yeniden bir engelli ataması yapmayı düşünüyor musunuz?”

 

Engelliler Soru Önergesi Yanıt

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL