Güncel Manşet Siyaset

Balbay, Mecliste yemin etti ve konuştu

Balbay, Mecliste yemin etti ve konuştu

CHP İzmir Milletvekili Balbay, Başbakanın “ülkeyi demir ağlarla ördükleri” sözlerini hatırlatarak, “Daha çok demir parmaklıklar kurulmuştur.” dedi.CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “ülkeyi demir ağlarla ördükleri” sözlerini hatırlatarak, “Evet, ülkemizde demir ağlar kurulmuştur; ama daha çok demir parmaklıklar kurulmuştur” dedi.

Balbay, 2014 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı’nın görüşüldüğü TBMMGenel Kurulu’nda konuştu. Konuşmasını bütçe açığı üzerine yapacağını söyleyen Balbay, şu ifadeleri kullandı:
“Bütçe açıklarından biri özgürlük açığıdır. Şu anda bu Meclis’teki özgürlük açığının sadece biri giderilmiştir. Bu özgürlük açığının 6’sı henüz bu Meclis’in kapalı damarları gibi gündemde durmaktadır. Bütün dileğim, o milletvekillerinin de bugün benim yaptığım gibi yeminlerini etmeleri ve Meclis’in çatısı altında görevlerini yerine getirmeleridir. İkincisi, hukuk açığıdır. Bu hukuk açığının nelere mal olabileceğini bugün iktidar partisinden muhalefet partilerine kadar bütün partiler yaşamaktadır. Diğer önemli açık, yargılamalardaki adalet açığıdır. Adalet açığı öyle boyutlara ulaşmıştır ki, bugün cezaevlerinde adalet bekleyen binlerce insan, “AcabaTürkiye‘de iç hukuk yolları tümüyle tükendi mi?’ sorusunu sormaktadır.”
-“HAPİSHANEDE 4 AY DEĞİL, 4 YIL 8 AY YATMIŞ BİRİ OLARAK İÇ BARIŞA VARIM”-
Türkiye’deki diğer önemli açığın da iç barış açığı olduğunu vurgulayan Balbay, şöyle konuştu:
“Hapishanede 4 ay değil, 4 yıl 8 ay yatmış biri olarak iç barışa varım, diyorum. Ancak bugün tartışılmakta olan barış açılımının barıştan uzaklaşmak olduğunu görüyorum; çünkü açılım sözcüğünün aynı zamanda uzaklaşmak olduğunu göreceksiniz. Denize doğru açılmak, karadan uzaklaşmaktır. Bu bağlamda,Türkiye‘deki iç barış açığının bütün partilerin bir araya gelerek ortak gerçekleştirebileceği ciddi bir konu olduğunu görüyorum. Biz bugün tümüyle, tüm kayıplarımızı saydığımızda 40 bin kaybımıza yanıyoruz. Başbakan burada demir ağlardan söz etti. Evet, ülkemizde demir ağlar kurulmuştur; ama daha çok demir parmaklıklar kurulmuştur. Şu anda Türkiye‘de kurulmuş olan demir parmaklıkların da yetersiz kaldığını Adalet Bakanı söylemekte ve bunu gidermek için yapılacakları sıralamaktadır.”
Türkiye’de sadece iç barış değil, dış barış açığı da olduğunu kaydeden Balbay, şunları ekledi:
“Son 20 yıla baktığımızda, batımızdaki ülkeler bize selam vere vere AB’ye girdi, doğumuzdaki ülkeler bize selam vere vere Şangay İşbirliği Örgütü’ne girdi. Biz de birbirimize girdik. Ben komşularımızla ilişkilere de çok önem veren bir insanım. Ben Sayın Davutoğlu’nun televizyon konuşmalarını izlerken, “Acaba baştaki “D’ harfi düştü mü?’ diye de zaman zaman sormadan edemedim. Yaşadığımız tablo ortada ki, ne avutulacak bir dış barış konusu var ne de çevremizdeki ülkelerle ilişkilere baktığımızda ileri giden bir tablo var. Diğer açık da eğitim açığı. Şu andaTürkiye‘de 300 bin öğretmen atama beklerken, eğitimin bambaşka bir alanda tartışılıyor olmasına üzülüyorum.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL