Güncel

BALKAN BELEDİYELER BİRLİĞİ PLATFORMU KURULMASINDA İLK ADIM ATILDI

BALKAN BELEDİYELER BİRLİĞİ PLATFORMU KURULMASINDA İLK ADIM ATILDI

Osmanlı imparatorluğunun yüzyıllar boyunca egemen olduğu Edirne Meriç Nehri’nin batısında yer alan Balkan coğrafyasında Yunanistan, Bulgaristan, Makedonya, Romanya ve Kosova’da günümüzde yaklaşık 837703 Türk yaşamaktadır. Lozan Antlaşması hükmünce azınlık statüsünde olan soydaşlarımızın yaşadıkları yerlerde büyük ölçüde kimlik sorunu, sosyal, kültürel, dini değerlerinin yaşatılması gibi zorlukları bulunmaktadır. Ülkemiz dışında yaşayan Türklerin yaşam standartlarının yükseltilmesi, kültürel değerlerinin yaşatılması amacıyla Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ve Başbakanlık Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından Balkan coğrafyasında Türk nüfusunun yoğun olduğu bölgelerde tarihi yapıların restorasyonu ve alt yapı yatırımları ile destek olunmaktadır.

Bülten-729 (BALKAN BELEDİYELER BİRLİĞİ PLATFORMU KURULMASINDA İLK ADIM ATILDI) (1)

Yerel yönetimler olarak Türk nüfusun yoğun olduğu kentler ile işbirliğinin güçlendirilmesine önem veriyoruz. Malkaramızın uluslararası düzeyde tanınırlığı, ticari ilişkilerinin güçlendirilmesi, turizm potansiyelimizin ilçemiz ekonomisine katkı sunması ve kültürel işbirliğimizin arttırılması amacı ile Avrupa coğrafyasında kardeş kent ilişkilerimizi güçlendirmeyi 2015-2019 Stratejik Planımıza alarak gerekli çalışmaları başlattık. Balkanlarda yer alan Türk soydaşlarımızın sorunlarını yakından takip ederek ilk kardeş kent ilişkilerimizi Türk Belediye Başkanları ile başlatmak üzere harekete geçtik. Yerel yönetimde göreve geldiğimiz tarihten başlayarak yaptığımız çalışmalar neticesinde 7-8-9-10 Ekim 2015 tarihlerinde Malkara Belediye Başkanı Ulaş YURDAKUL ve Başkan Yardımcısı Ahmet Nazif BALCI Yunanistan Sapes (Şapçı) ve Iasmos (Yassıköy), Bulgaristan Djebel (Cebel), Kosova Mamuşa Belediyelerine Malkara Belediyesi Kardeş Kent niyet yazılarını ulaştırdı. Bulgaristan ve Kosova’da olan Türk belediyelerin niyet yazısını alarak kardeş kent ilişkileri Bakanlık onay süreci başlatılmıştır. Yunanistan’da yer alan Türk belediyelerin işbirliği yapabilmesi için bakanlık onayı gerektiğinden bekleme süresindeki ortaklık çalışmaları işbirliği protokolü ile yürütülmeye devam edilecektir. Makedonya Cumhuriyeti Merkez Jupa Belediyesi, Bulgaristan Mestanlı ve Kirkova Belediyeleri, Romanya Köstence Dobruca Bölgesinde Boğazköy, Mecidiye, Mankalya ile görüşmelerimiz devam etmektedir.

Balkan coğrafyasında yer alan Türk Belediye Başkanları ile kardeş kent protokolleri ile ilişkilerimizi güçlendirerek ülkemiz dışında yaşayan Türk kardeşlerimizin yanında olmak, yalnız olmadıklarını hissettirmek, kültürel mirasların paylaşılarak yaşatılmasını desteklemek ve ülkemizin desteğini arkalarında hissetmelerini sağlamak adına Malkara Belediyesi olarak yurt dışında yaşayan soydaşlarımızın her zaman yanında olacağız. Balkanlarda bulunan Türk kardeşlerimizle işbirliğini güçlendirebilmek için Balkan Belediyeler Birliği Platformunu oluşturmaya başladık. Platformun amacı Balkanlarda yaşayan Türk soydaşlarımızın temsil edildiği belediyelerin ortak hareket becerisi kazanarak işbirliğinin güçlenmesidir. Merkezi Malkara olacak platform üçer aylık dönemlerde üye belediyelerde toplanarak ortak projeler hazırlayarak tarih, kültür, turizm, bölgesel kalkınma alanlarında işbirliğine gidecektir.

Malkara Belediyesi olarak ülkemiz dışında yaşamak zorunda olan soydaşlarımızın her zaman yanında olmaya devam edeceğiz. Belediye Başkanlarını, Konsoloslukları, Sivil Toplum Örgütlerini ve seçilmiş müftülere yaptığımız ziyaretlerde kullanılan ortak cümle “sizin bizleri ziyaretiniz bizleri burada güçlü kılıyor” olmaktadır. Balkanlarda yaşayan soydaşlarımızın ortak talebi olan Türkiye’nin gücünü arkalarında hissetmelerine yönelik bu talebi yerel yönetim olarak tarihi ve siyaset üstü bir görev kabul ediyor ve Balkan Belediyeler Birliği Platformunun oluşumu için gerekli çalışmalara Bakanlık nezdinde başlamış bulunmaktayız.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL