Bölgeden Güncel Manşet

Balkan Göçmenleri coştu

Balkan Göçmenleri coştu

Haber ve Fotoğraf : Osman Gazi Oktay-

 

Merkezi İzmir’de bulunan Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği , Bornova Belediyesi’nin katkılarıyla ‘ Sonbahar Şenliği ‘ düzenledi.

Bornova Pınarbaşı Nazım Hikmet Rekreasyon Alanı’nda düzenlenen ‘ 1. Bal – Göç Sonbahar Şenliği ‘ , Bornova Belediyesi sınırları içerisinde yaşayan Balkan Göçmenlerinin geniş katılımıyla gerçekleşti.

Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Hamdi Kanlıoğlu, ” Bu etkinliği gerçekleştirmedeki amacımız; Balkan göçmenlerini bir araya getirip, birbirleriyle tanıştırmak, kaynaştırmak ve dayanışma duygularını geliştirmektir. Geçen hafta içerisinde Bornova Belediyesi, Bulgaristan’ın Kırcaali kenti Cebel Belediyesi ile kardeşlik protokolü imzaladı. Bu etkinliği onun kutlaması olarak kabul etsek te; Sonbahar Şenliklerini, her yıl düzenleyerek gelenekseleştirmek istiyoruz ” dedi.

Yemeklerin yendiği oyunların oynandığı şenlikte; Balkan göçmenlerinin  çocuklarından oluşan SAKOBAND, çaldığı Balkan müzikleri ile, solistler İzmir’den Sevim Kahya ve  İstanbul’dan Ekrem Pehlivan söylediği türkülerle katılımcıları coşturdu. Sevim Kahya ve Ekrem Pehlivan, Ramo’yu birlikte seslendirdi.

Bornova Belediye Başkanı Kamil Okyay Sındır ve Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği İzmir Şubesi Başkanı Av. Aydın Özcan, bu güzel günde Balkan göçmenleriyle birlikte oldular.

Balgöç Gene Başkanı Hamdi Kanlıoğlu ve Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği İzmir Şubesi Başkanı Av. Aydın Özcan, eskiden dedelerinin Kırcaali’den Gümülcine’ye katırlarla alışveriş yapmak için gittiklerinden söz ettiler.

Müzik grubu üyelerine çiçek, Genel Başkan Yardımcılarından Fahriye Ersoy tarafından verildi. Genel Başkan Yardımcısı Ali Beysim Belgin, Tek Rumeli Televizyonu Program Yapımcısı Ahmet Türker’e plaket sundu.

Ali Beysim Belgin, ” Yaşım 80’lere geldi ama hemşerilerime hizmet, beni hiç yormuyor aksine dinç, mutlu ve huzurlu olmama neden oluyor ” dedi.

 

Etkinlik katılımcıların mutluluğu ve yinelenmesi istekleriyle son buldu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL