Kültür Sanat Manşet Okuma Sayısı: 20

Balkan Müzik Şöleni Üsküp’te…

BALKAN MÜZİK ŞÖLENİ ÜSKÜP’TE. TRT’DEN DOSTLUK ve BARIŞ PROJESİ KAPSAMINDA, 1 EYLÜL GÜNÜ MAKEDONYA’DA  ÜSKÜP MEYDANINDA BALKAN ŞÖLENİ KONSERİ YAPILACAK Attila Güvenç (İstanbul)- Yaptığı yayınlarla Türkiye dışında da  Orta Asya..

Balkan Müzik Şöleni Üsküp’te…

BALKAN MÜZİK ŞÖLENİ ÜSKÜP’TE.

TRT’DEN DOSTLUK ve BARIŞ PROJESİ KAPSAMINDA, 1 EYLÜL GÜNÜ MAKEDONYA’DA  ÜSKÜP MEYDANINDA BALKAN ŞÖLENİ KONSERİ YAPILACAK

Attila Güvenç (İstanbul)- Yaptığı yayınlarla Türkiye dışında da  Orta Asya ve  Balkanlard’a geniş bir dinleyicisi bulunan TRT;  “barış, sevgi ve dostluğun” yanında diyerek Balkan Şöleni adıyla unutulmayacak bir konser yapıyor.   Balkan ülkelerinin akıllarından silinmeyecek konserde farklı ülkelerden  farklı sesler, farklı kültürler 1 Eylül günü  Üsküp’teki Makedonya Meydanı’nda rüya gibi bir müzik şöleninde aynı sahneyi paylaşacaklar.Rabia Yılkaz Bıçakcı’nın yapım ve yönetimindeki konser 3 saatten fazla sürecek.

BALKAN ŞÖLENİ’NDE YILDIZ YAĞMURU

Balkanların en tanınmış ses sanatçıları özellikle de genç kuşağın hayranlık duyduğu yıldızlar, bu şölenin en özel konukları olacaklar. Bu şölende en büyük isimler yıldız yağmuru gibi bir araya gelecekler. Makedonya’dan Esma RECEPOVA, İsmail LUMONOVSKİ, Bosna Hersek’ten Hanka PALDUM; Bulgaristan’dan GEORGİ Hristov ve Teodosii SPASSOV, Arnavutluk’tan İrma LİBOHOVA, Yunanistan’dan Chiristo PAPADOUPOULOS, Hırvatistan’dan Mirko SVENDO, Sırbistan’dan Ksenija MİJOTOVİC, Kosova’dan Skurte FEYZA, Türkiye’den ise Suzan KARDEŞ, Şükriye TUTKUN ve Serkan ÇAĞRI, Balkan Şöleni’nde şarkıların yanısıra  türküler ile seslenirken farklı ülkelerin sanatçıları ise ilk kez birlikte düetlerle müzikseverlerle buluşacak.

Birçok Balkan Ülkesi kültürünü müzik aracılığıyla Üsküp’te Balkan Şöleni’nde duyuracak. Katılımcı ülkelerin en sevilen sanatçıları geleneksel müziklerinin en beğelinenlerini bu konserde seslendirirken yerel ezgilere de büyük bir senfonik orkestra eşlik edecek.

Seslendirilecek eserlerin senfonik şekilde yeniden düzenlendiği konserde, etnik sazlar klasik müzikle harmanlanacak .Bu şölen; Balkan Ülkelerinin ortak sesi; farklılıkların ve benzerliklerin buluşma gecesi olurken şölenin dili müziğin ve dostluğun dili olarak kalplerdeki yerini alacak.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL