Bölgeden Okuma Sayısı: 9

Balkanların İncisi “Kosova”

  Balkanlar Sosyal, Kültürel, Ekonomik ve Akademik İşbirliği Derneği (Balkan – Der )de Balkanların incisi ”KOSOVA” nın kültürü, tarihi ve konumu hakkında   Kosova lı öğrenciler den Dafina KARAHODA  kendi ülkesini anlattı. Dernek Üyelerimize bilgilendirme..

Balkanların İncisi “Kosova”

 

Balkanlar Sosyal, Kültürel, Ekonomik ve Akademik İşbirliği Derneği (Balkan – Der )de Balkanların incisi ”KOSOVA” nın kültürü, tarihi ve konumu hakkında   Kosova lı öğrenciler den Dafina KARAHODA  kendi ülkesini anlattı.

unnamed (1)

Dernek Üyelerimize bilgilendirme semineri veren Dafina KARAHODA :

“Kosova 10.887 km2lik alana, 2 milyon civarında bir nüfusa sahiptir. Kuzeybatısında Karadağ, kuzey ve doğusunda Sırbistan, güneyinde Makedonya ve güneybatısında Arnavutluk bulunmaktadır. En büyük yerleşim merkezi başkent Priştine’dir.

Nüfusun yüzde 93’ü Müslüman. Bu Müslüman nüfusun yüzde 80 kadarı Arnavut’lardan oluşuyor. Geriye kalanları da Türkler, Çingeneler, Boşnaklar ve Torbeş diye anılan Pomaklar meydana getiriyor.

Bu topraklar 15. asırdan beri müslümandır. Osmanlılar 500 seneden beri buradadır fakat Müslümanlık Sultan Murad’dan daha önce gelmiş buralara. Sarı Sal-tuklar, ahi dervişleri, Türkmen dervişleri buranın halkını Müslümanlaştırmışlar. Türk ordusu geldiği zaman burada Müslüman bulmuştur. Sultan Murad’dan önce gelip buraları fetheden gönül kumandanlarının türbeleri buradadır.

Kosova’da neredeyse her şehirde cami, hamam, türbe gibi Osmanlı’ya ait izlere rastlamak mümkün.. Kosova anayasası, ülkede yaşayan Türk azınlığı yasalarla koruyor. Hatta bazı şehirlerde Türkçe, resmi dil olarak kullanılıyor.
Kosova’da bizim açımızdan en önemli yapılardan biri de Sultan Murat Türbesi’dir. Kosova savaşında hayatını kaybeden sultanın türbesi Priştine’nin hemen dışında bulunuyor

Kosova, Murad Hüdavendigâr’dan bu yana bir İslâm yurdu. 650 yıllık bir Osmanlı-İslâm mirasının bekçisi Kosovalı Müslümanlardır..

Kosova da Kime sorsanız, “Biz Osmanlı’nın yetimleriyiz” derler. Kendilerini “Evlad-ı Fatihan-Fatihlerin çocukları” olarak tanımlar. Yemekleri, tabiatı ,Tarihi cami ve mekanlarıyla Balkanların İncisi KOSOVA’NIN mutlaka gezilip görülmesi gerekir.”dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL