Köşe Yazısı Okuma Sayısı: 1.119

Başardılar; çünkü İNANDILAR!

“The best view comes after the hardest climb…” Anlamı “En iyi manzara, en zor tırmanışın ardından gelir.” Sözün kime ait olduğunu bilmiyorum; ama tam sizin durumunuza uydu. Siz de en..

Başardılar; çünkü İNANDILAR!

“The best view comes after the hardest climb…”

Anlamı “En iyi manzara, en zor tırmanışın ardından gelir.”

Sözün kime ait olduğunu bilmiyorum; ama tam sizin durumunuza uydu. Siz de en zor tırmanışınızı yaptınız ve amacınıza ulaştınız.

Başın dimdik dolaşıyorsun haklı olarak, bileğinin hakkıyla kazandın üniversiteyi.

Haykır, haykırabildiğin kadar. Uykusuzlukların, arkadaşsızlığın, sinemasızlığın, televizyonsuzluğun, oyunsuzluğun içinden geldin bu günlere. Avaz avaz bağırmak, başardım diye haykırmak en doğal hakkın. Haykır haykırabildiğin kadar…

İlk defa tek başına kaydını yaptıracaksın, büyüdün, sorumluluk sende… Gurur duyacaksın kendinle. Ben başardım diyeceksin, ben başardım.

Bu arada şehir dışına gideceklerin içini bir korkudur sardı. Yatağa yatınca kâbus görmeye başladılar, keşke kendi şehirlerinde bir yer yazsalardı…

Ailenizden ilk kez bu kadar uzun bir süre ayrı kalacaksınız. Onlardan uzaklaşmak zor gelecek elbet.

Ailenize de zor gelecek sizin yokluğunuz. Onların da korkuları var sizin için… Başarabilecek misiniz kendileri olmadan.

Bir başka sorun da Corona … Üniversitelerde yüz yüze eğitim olacak mı, online eğitim senin için yeterli mi?

Corona konusunda sizin için dertlenirken kafamı rahatlatmak için geçmiş yıllardaki istatistikleri incelemek geldi aklıma… Ve şunu gördüm.

“Üniversite sınavlarının sonunda 2011’de kız öğrencilerin %48’i;erkek öğrencilerin %42’si yerleşmiş, 2019 ‘da kız öğrencilerin %46.37’si; erkek öğrencilerin %41.93 ü üniversitelere yerleşmiş verilere göre.”

Biraz önce beni üzen her şeyi unutuverdim. Bu sonuçlar beni heyecanlandırdı. Demek ki okuyan kız sayısı her geçen gün artacak. Kızlarımız ayakları üzerinde durabilecek, ezilmeyecek, namus cinayetlerine kurban gitmeyecek. Eğitimli anneler olacaklar, çocuklarını da bilinçli yetiştirecekler.

Umutluyum çok umutlu, gelecekte her şey güzel olacak…

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL