Güncel Manşet

Başarılı ve sağlıklı okul yaşamının sırları

Başarılı ve sağlıklı okul yaşamının sırları

 
Kış aylarının gelmesiyle birlikte nezle, grip, soğuk algınlığı kapalı alanlarda yayılıyor ve bağışıklık sistemi zayıf olanları hasta ediyor, özellikle alerjik kişileri çok etkiliyor ve daha ağır sonuçlar oluşturuyor. Prof. Dr. Yonca Tabak, gereksiz yere antibiyotik kullanımının vücut için yararlı bakterileri öldürdüğüne değiniyor. Hastalığı antibiyotiksiz atlatmanın ve bronşa inmeden engellemenin basit yöntemlerle mümkün olduğunu belirtiyor, velilere ve öğretmenlere tavsiyelerde bulunuyor.

 

Prof. Dr. Yonca Tabak, soğuk algınlığının yavaş seyreden bir hastalık olduğunu, boğaz ağrısı, hapşırma, burun akıntısı, burun tıkanıklığı ve hafif öksürük belirtileriyle kendini gösterdiğini söylüyor. Grip enfeksiyonunun ise birkaç saat içinde aniden ortaya çıkan yüksek ateş ile birlikte şiddetli baş ağrısı ve tüm vücutta yaygın kas ağrısı, ağır halsizlik belirtilerinin olduğunu vurguluyor. Alerjisi olan kişilerin üst solunum yolu enfeksiyonu gibi seyreden soğuk algınlığına daha çok yakalandıklarını belirtiyor ve gereksiz antibiyotik kullanmamanın yanı sıra basit uygulamalarla hastalığın önlenebileceğine değiniyor.

 

Kahvaltı
Çocuk Hastalıkları ve Alerji Uzmanı Prof. Dr. Yonca Tabak, sabahları birçok çocuğun yeterince erken uyanamadığı için iştahsız olduğunu ve sırf birkaç lokma yemesi için ailelerin, kakaolu fındık ezmesi, ekmek veya kakaolu mısır gevreği gibi hızlı ve hazır gıdalar ile kahvaltı etmesine göz yumduğuna dikkat çekiyor. Bu gıdaların besleyici hiçbir değerinin olmadığını söylüyor. Özellikle alerjik çocuklarda mideden reflüyü tetikleyen bu gıdaların, astıma neden olduğunu belirtiyor. Bunun yerine bol tahıllı ekmek, peynir, zeytin, yumurta, salatalık ve şekersiz marmelat gibi vitaminden zengin beslenmenin çocukların bağışıklık sistemlerini güçlendireceğine vurgu yapıyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL