HESABIM
Üye Ol

BASIN İÇİN ÖNEMLİ TOPLANTI

BASIN İÇİN ÖNEMLİ TOPLANTI

Basın İlan Kurumu yazılı basının sorunlarını görüşmek üzere acil toplanacak. Edirne Gazeteciler Derneği ve Marmara Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Derya Sarılarlı yaptığı açıklamada, Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Kurulu 20 Eylül 2018 tarihinde yazılı basının sorunlarını görüşmek üzere acil olarak toplantıya çağrıldığını bildirdi. Sarılarlı, yerel basının son aylarda artan kağıt ücretleri başta olmak üzere, gazetelerin...

Haberin Tarihi: 11 Eylül 2018 - Okunma Sayısı:297 defa okundu.

Basın İlan Kurumu yazılı basının sorunlarını görüşmek üzere acil toplanacak.

Edirne Gazeteciler Derneği ve Marmara Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Derya Sarılarlı yaptığı açıklamada, Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Kurulu 20 Eylül 2018 tarihinde yazılı basının sorunlarını görüşmek üzere acil olarak toplantıya çağrıldığını bildirdi.

Sarılarlı, yerel basının son aylarda artan kağıt ücretleri başta olmak üzere, gazetelerin yüzölçümü, bayi ve abone satışları gibi konularda ekonomik yönden iyice sıkıntı yaşadığını anımsatarak, ”Toplantıdan yerel basının rahatlaması için kararlar alınmasını, alınan kararlarında onaylanarak, yürürlüğe girmesini bekliyoruz. Daha önce 7 olan zorunlu muhabir çalıştırma şartı 6’ya düşürülerek, gazetelere destek verilmişti. Hemen yanı başımızda bulunan Kırklareli’nde resmi ilan miktarı Edirne ile aynı seviyelerde olmasına rağmen zorunlu muhabir çalıştırma zorunluluğu 4’tür.

Edirne olarak tüm Türkiye’den yükselen yerel basının sesine yetkililerin kulak verip, bazı şartlarda iyileştirmeye gitmesini bekliyoruz.

Faizsiz kredi, resmi ilan fiyatının artırılması, yurtdışından kağıt ithalatında uygulanan vergilerin gözden geçirilmesi Türk Basının vazgeçilmez unsuru olan yerel gazetelerin yaşaması için yararlı olacaktır.

Bu arada BİK Yönetim Kurulu’nun acil toplantıya çağrılmasının da emeği geçen Konfederasyon Genel Başkanı Nuri Kolaylı, Çorum Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şevket Erzen ile yerel basının uzmanı haline gelmiş değerli dostum Mustafa Arslan’a teşekkürlerimi sunuyorum. Muhabir sayısının 7’den 6’ya düşürülmesi gibi bu toplantıdan da yerel basının yaşaması için önemli kararlar alınmasını bekliyoruz.

Unutmayalım gazete olmazsa muhabir de olmaz.”

REKLAM

Bir Yorum Yazın

Arşiv

Reklam Alanı