Bölgeden

Başkan Eşkinat Brüksel’de 13. Avrupa Bölgeler ve Şehirler Haftası toplantısına katıldı

Başkan Eşkinat Brüksel’de 13. Avrupa Bölgeler ve Şehirler Haftası toplantısına katıldı

 

Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği (SODEM) üyesi belediye başkanları, AB Komisyonu ve Bölgeler Komitesi tarafından 12-15 Ekim 2015 tarihleri arasında düzenlenen, 7 bin yerel siyasetçi ve yöneticiyi biraraya getiren “Open Days” 13. Avrupa Bölgeler ve Şehirler Haftası etkinliklerine katılırken Süleymanpaşa Belediyesi’ni temsilen Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat ve Süleymanpaşa Belediye Meclis Üyesi Tunç Saygun toplantıya katılarak AB kurumlarındaki yetkililer ile üst düzey görüşmeler gerçekleştirdi.

2 4

SODEM heyeti olarak en üst düzey AB yetkilileri ile görüşmeler gerçekleştirilip mesajların iletildiği organizasyonda SODEM ve Avrupa Parlamentosu Türkiye Dostları Grubu İşbirliği ile Avrupa Parlamentosu’nda düzenlenen “Aday ülkelerde genç işsizliği; Ortak sorunlar, ortak çözümler” konulu yuvarlak masa toplantısı yapıldı. Toplantıda genç işsizliği sorununu çözmek konusunda sosyal demokrat belediyelerin yaklaşımını ve çözüm önerilerini içeren birer sunum gerçekleştirildi.

Açılış konuşmasını Avrupa Parlamenteri Mercedes Bresso’nun yaptığı yuvarlak masa toplantısında, Avrupa Komisyonu, İstihdam ve Sosyal İşler Genel Müdürlüğü’nden Christiane Wetphal da katılım öncesi mali yardım hakkında bilgiler verdi.

5 7

Open Days kapsamında, Avrupa Parlamentosu’nda, Türkiye Dostları Grubu, Friedrich Ebert Vakfı ve SODEM işbirliğiyle “Yerel Yönetimlerin üstlendikleri rol; ‘Potansiyel durum ve mevcut durum” konulu bir panel gerçekleştirildi. Moderatörlüğü Friedrich-Ebert Vakfı Türkiye Temsilciliği Direktörü Felix Schmidt tarafından yapılan panelde ise Avrupa Parlamentosu Milletvekili İsmail Ertuğ, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, AB Komisyonu Komşuluk ve Genişleme Genel Müdürlüğü Türkiye Dairesi Başkanı Myriam Ferran, Rhone-Alp Bölgesi Başkan Vekili Avrupa Birliği Komitesi Üyesi Bernard Soulage konuşmacı olarak yer aldı. Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grup Başkanı Gianni Pittella, panelde Türkiye adaylığına verdiği desteği ifade eden bir konuşma gerçekleştirdi.

1

Türkiye’nin AB’ye katılım sürecinde yerel yönetimlerin rolü, mülteci meselesi, Türkiye’de terör olayları ve SODEM çalışmaları ile yapılacak ortak çalışmalar üzerinde görüş alışverişinde bulunulan panelin sonrasında, parlamento binasında SODEM resepsiyonu düzenlendi.

12-15 Ekim 2015 tarihleri arasındaki “Open Days” Avruap Bölgeler ve Şehirler Haftası etkinliği sırasında, Avrupa Sosyalist Partisi (PES) Başkanı Sergei Stanishev, Avrupa Birliği Bölgeler Komitesi Türkiye ile ilişkiler çalışma Grubu Başkanı Jean-Luc Vanraes, Avrupa Komisyonu Genişleme Genel Müdürlüğü Türkiye Masası Direktör Yardımcısı Patrick Paquet, CHP Belçika Birliği Başkanı Zuhal Kayhan, CHP AB Temsilcisi Kader Sevinç ve T.C. AB nezdindeki Daimi Temsilci Büyükelçi Selim Yenel ile toplantılar gerçekleştiren SODEM heyeti, AB’li paydaşlar ile görüş alışverişlerinde bulundu.

Etkinlik boyunca bir araya gelen işbirliği toplantılarına katılım sağlanırken, çeşitli temaslarda bulunulmuş, çalışmalar yapılmış konferanslar düzenlenmiştir. “Open Days” Avrupa Bölgeler ve Şehirler Haftası etkinliği kapsamında “Çevre Dostu Yeşil Ulaşım” teması çerçevesinde bir araya gelen yerel idareler ortaklığına Eskişehir Büyükşehir Belediyesi de katılıp, Başkan Yardımcısı Jale Nur Süllü Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin örnek çalışmalarını sundu. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, “Demografik değişim için yerel işbirliği”, Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar “Kentsel ekonominin gelişmesi”, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer “Bütünleşik bölgesel yatırımlar” konularını ele alan yerel yönetimler ortaklarında yer aldı ve konferanslarda kendi tecrübelerini paylaştı. Örnek çalışmaların, belediye hizmetlerinin ve geleceğe dönük çalışmaların görüşüldüğü toplantı istişareler ile sona erdi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL