BAŞKAN GÜRKAN 2017’DE HEDEFLERİNİ, PROJELERİNİ ANLATTI

BAŞKAN GÜRKAN 2017’DE HEDEFLERİNİ, PROJELERİNİ ANLATTI

Yeni yılın ilk basın toplantısını gerçekleştiren Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 2017’de gerçekleştirmeyi hedefledikleri projeler hakkında bilgi verdi. Edirne Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleştiren toplantıda tüm Edirne Halkı’nın yeni yılını kutlayan Gürkan, 2017 yılında hiçbir eve şehit cenazesinin girmemesini diledi. 2016 yılının Türk Milleti’ni derinden üzen ve yaralayan bir yıl olduğuna değinen Gürkan, Türk Milleti’nin çok...

Haberin Tarihi: 4 Ocak 2017 - Okunma Sayısı:974 defa okundu.

Yeni yılın ilk basın toplantısını gerçekleştiren Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 2017’de gerçekleştirmeyi hedefledikleri projeler hakkında bilgi verdi.

img_0946 img_0950Edirne Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleştiren toplantıda tüm Edirne Halkı’nın yeni yılını kutlayan Gürkan, 2017 yılında hiçbir eve şehit cenazesinin girmemesini diledi. 2016 yılının Türk Milleti’ni derinden üzen ve yaralayan bir yıl olduğuna değinen Gürkan, Türk Milleti’nin çok büyük bir millet olduğunu ve asla teröre pabuç bırakmayacağının altını çizdi.

                Bu milletin bugüne kadar en zor anlarda tekrar bir araya geldiğini belirten Gürkan, “ Ne yaparlarsa yapsınlar bu ülkeyi, bu milleti bölemeyecekler ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti her şeye  ve herkese rağmen ilelebet payidar kalmaya devam edecektir.               Türk Milleti var oldukça bu devleti ve bu vatanı böldürmeyeceğiz. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. 2017’in ilk saatlerine İstanbul’da katliam haberleriyle başladık. Bir gece kulübünde bir katil tarafından 39 insan katledildi, hunharca. Bu ülke için canını veren asker ve polislerimiz başta olma üzere şehitlerimizi rahmet ve minnet ile anıyorum. 2017’de umuyoruz ki; bu güzel ülkenin ve bu güzel ülkenin güzel insanlarının acı ve kötü haberleri almadığı bir yıl olsun” diye konuştu.

                2016 YILININ HESABINI HALKA VERECEK

                Seçim vaatlerinin içerisinde yer alan ‘Halka Hesap Verme Toplantıları’ hakkında da bilgi veren Başkan Gürkan, 2016 Temmuz Ayı’nda düzenlemeyi planladıkları toplantıyı yaşanan kanlı darbe girişimi nedeniyle gerçekleştiremediklerini söyledi.

                Şeffaf ve katılımcı bir yönetim anlayışını temel bir felsefe olarak benimsediklerini ifade eden Gürkan, önümüzdeki günlerde düzenleyecekleri ‘Halka Hesap Verme Toplantısı’yla 2016 yılının hesabını Edirne Halkı’na vereceklerine değindi. Halkın parasıyla gerçekleştirilen işlerin hesabını halka vermek gerektiğini belirten Gürkan, “Edirne Halkı’na hesap vermek bizim sorumluluğumuz, boynumuz borcu hem de yönetim felsefemizi temel taşı. Tarihini netleştirerek, halkımızın sorularını, seçilmiş belediye başkanı olarak doğrudan cevaplarını vereceğiz” dedi.

                ALTYAPI ÇALIŞMALARI 2017’DE START ALIYOR

                Edirne Belediye Meclisi’nin Aralık Ayı Olağan Toplantısı’nda tarihi bir karar aldığını ifade eden Gürkan, 2017 yılı için tüm planların yapıldığını, İller Bankası’nda talep edilen kredinin onaylanmasının ardından altyapı çalışmaları için ihalenin gerçekleştirileceğini söyledi.

                Gürkan, kredinin onaylanması ve ihalenin gerçekleştirilmesinin hemen ardından ilk kazmanın da vurulacağını belirtti.

 

“SEÇİM KAYGISI DUYMUYORUZ, BU EDİRNE’YE BORCUMUZ”

2017 yılında özelikle karla birlikte ortaya çıkan elektrik kesintilerinden dolayı ortaya çıkan içme suyu problemini gelecek 40-50 yılın, geçmiş 30 yılın tortularını da temizleyerek çözeceklerini aktaran Gürkan, “Maalesef geçmiş 30 yılın tortularını da temizlememiz gerek, çünkü Edirne’de planlı olarak 3 kez su şebekesi çalışması yapılıyor; biri 1934’te, biri 1966’da ve bir diğeri de 1986’da. 1986’dan günümüze kadar planlı olarak gerçekleştirilen bir şebeke çalışması yok. Altyapı çalışmalarımızı 30 yıldan bu yana gelecek 40 -50 yılı da kapsayacak bir şekilde yapacağız. Bu bizim Edirne’ye borcumuz. Halkımıza hizmet etmek için geldik.  Seçim kaygısı duymadan, seçim hesaplamadan, kendi siyasi geleceğimiz için halkın mağduriyetini uzatmadan, neye mal olursa olsun bu altyapı yatırımlarına gireceğiz ve Edirne’nin bu anlamdaki sıkıntıları da sona erecek” dedi.

SOKAKLARIN CADDELERİN TEK TEK KODLARI HESAPLANDI

                Edirne Belediyesi olarak çok büyük bir projeye imza atacaklarını kaydeden Gürkan, altyapı çalışmaları için hazırlanan projelerin, projelerini hazırlama süresinin bile 2 yılı bulduğunu söyledi. Edirne’deki yaklaşık bin 400 – bin 500 cadde ve sokağın kodlarının, en ince ayrıntısına kadar hesaplandığını belirten Gürkan, “2014 yılında DSİ ile bir protokol yapmıştık. Kırklareli Kayalı Barajı’ndan 58 kilometre mesafeden binlik borularla yıllık 20 milyon 500 bin metreküp kapasitesi olan yeni bir içme suyu kaynağı getiriyorduk. Bu proje 2017 ortalarına doğru bitiyor. Yine bu projeye bağlı Kırklareli Kayalı Barajı’ndan gelecek içme suyunu arıtacak, mevcut arıtma suyu tesisimizin de dışında yeni bir arıtma tesisi yapıyor DSİ bizim adımıza. 2017 ortalarında bitecek. Tesis bitmeden önce oranın çalışma tesisatını ve prensiplerini öğrenmek ve aksaklığa mal vermek adına bu yıl itibariyle  yeterli ve gerekli teknik personel istihdamını da yaptık. Onlarda şimdiden orada görev almaya başladı” diye konuştu.

                ÇALIŞMALAR KENTİN EN YÜKSEK YERİNDEN, KAYNAĞA EN YAKIN YERDEN BAŞLAYACAK

                İçme Suyu Şebeke Projesi etap etap gerçekleştireceklerini ifade eden Gürkan,                 “İçme Suyu Şebekeleri, kaynağından başlayarak döşenmesi gereken şebekelerdir. Dolayısıyla şehrimizin en yüksek noktası olan Kıyık semtimizden başlayarak döşenecek şebeke. Oradaki mahallelerimiz yani; Barutluk, Menzilahir, Nişancıpaşa, Medresealibey, Sarıcapaşa gibi ardından yeni yerleşim, Talatpaşa’nın bir kısmı Abdurrahman, İstasyon Mahallesi gibi bölgeler ilk etap da yapılacak olan yerler. Bunlar bittiğinde de şehrimizin nehirlerle ayrılan 4 mahallesi Yıldırım Beyazıt, Yıldırım Hacısarraf ve Yeniimaret Mahalleri ile Karaağaç Mahallesi’nde ayrı bir çalışma yapılacak. Bu 10 mahalle bittiğinde 2. etapta da şehir içleriyle devam edeceğiz. Eş zamanlı olarak kanalizasyon yenilemeleri, iyileştirmeleri de gerçekleştirilecek. 30 kilometre yağmur suyu toplama kanallarına ilave olarak 30 kilometre yağmur suyu toplama kanalı ilave edeceğiz. İçme suyu şebekemizin toplam uzunluğu 540 bin metre. Edirne’deki tüm şebeke yenilecek. Kanalizasyonda da 467 bin metrelik bir kanalizasyon ağımız var. Bunun sıkıntılı yerlere, problemleri yerleri de hesaplayarak gerçekleştireceğiz” şeklinde konuştu.

SU KESİNTİLERİNE DİKKAT ÇEKTİ

 

31 Aralık 2016 tarihinde aniden bastıran kar yağışı hakkında da bilgi veren Gürkan, “Biz gereken tedbirleri aldık. Tuzlamalara başladık. Resmi kurumlara ve okullara önceden tuzları dağıttık. En büyük sıkıntımız buzlanmadan sonra içme suyu oldu. Geçen gün bu durum Milliyet Gazetesi’ne de yansıdı. İstanbul’da çok ciddi bir elektrik krizi yaşandı. Tüm Trakya’dan İstanbul’a elektrik aktarmak için bizden plansız elektrik kesintisi yaptılar. Bu tabi şehir içinde çok fazla hissedilmedi ama bizim içme suyu pompalarımızın olduğu Paşaçayırı su kuyularını çok etkiledi. 13 kuyumuzun 7 tanesi bu anlık kesintilerden dolayı 31 Aralık tarihinden başlayarak yandı. Biz bunu TREDAŞ’a bildirdik. Zarar ziyanın karşılanmasını da talep edeceğiz. Su baskınında selde vatandaşın evi zarar görüyorsa biz bunu encümen kararı ile tazmin ediyoruz. TREDAŞ’ın hatasından kaynaklanmışsa, 7 pompanın zararını da karşılamalıdır” dedi.

                7 pompanın çok kısa aralıklarla yanmasından dolayı su depolarına su basamadıklarını ve depoların boşaldığını anlatan Gürkan, “Vatandaşlarımızın mağdur oldu. Bundan dolayı özür diliyoruz ama TREDAŞ tarafından bize bildirilmediği için bir mağduriyet yarattık” diye konuştu.

                HAFTA SONUNA DİKKAT

                6 Ocak 2017 tarihinde kar yağışının tekrardan etkili olabileceğini belirten Gürkan, “Hafta sonu hava durumu -18 gösteriyor. Vatandaşlarımız şimdiden olası bir kar yağışı için tedbir alsın. Araçlarında tedbir almayanları, kış lastiği olmayanların, zinciri olmayanların trafiğe çıkmamalarını, toplu taşıma araçlarını kullanmalarını rica ediyoruz” dedi.

                DOST ELLER DAYANIŞMA EVİ’NE YARDIM YAĞIYOR

                Dost Eller Dayanışma Evi’nin hizmete girmesinin hemen ardından yardımların da yağdığını belirten Gürkan, Edirnelilerin gösterdiği güzel yüreklilik ve yardımseverliğin kendisini çok mutlu ettiğini söyledi. Mevcut yerin yetmediğini ve gelen eşyaların depolanması için bir yer kiralayacaklarını belirten Gürkan, “Bu durum Edirnelilerin insancıllığının, hümanistliğinin, yardımlaşma ve dayanışma duygusunun ne kadar yüksek oranda olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi” dedi.

                İÇİŞLERİ BAKANLIĞINDAN ONAY BEKLENİYOR

Edirne’nin gurur kaynağı olan ve UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesi’nde yer alan Kırkpınar’ın gelecek yıllara daha güzel taşınması ve yağlı güreşinde daha disiplinli bir şekilde sahiplenilmesi amacıyla Yağlı Güreş Düzenleyen Belediyeler Birliği’ni kurma çalışmaları hakkında da bilgi veren Gürkan, “Edirne Belediyesi, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Karesi Belediye ve Elmalı Belediyesi kurucu üyeleri olarak, Türkiye Yağlı Güreş Düzenleyen Belediyeler Birliği’nin kurulması yönünde imzaları attık. Bu birliğin kuruluş tüzüğü, yağlı güreş düzenleyen belediyelere bir çağrı mektubu gönderdik. Şu anda İçişleri Bakanlığı’nda incelemesi bitti. Karar çıktığında bu birliği kurmuş olacağız” dedi.

 KIRKPINAR ÇAYIRINA ÇIKMAK İÇİN KRİTERLER OLMALI

07-08 Ocak 2017 tarihinde yağlı güreşlerin yılın 12 ayına yayılması, yağlı güreşlerin sadece yazın değil salonlarda da gerçekleştirilebilmesi için bir toplantı yapacaklarına dikkat çeken Gürkan, “Ve Kırkpınar’daki ilk 8 başpehlivanın güreşeceği ‘Pehlivanlar Şehitler için kol bağlıyor’ temasıyla şehitlerimize de saygı göstermek adına bir çalıştay düzenleyeceğiz. Bu çalıştayda da yağlı güreşlerin geleceğini ve salonlarda yağlı güreşi nasıl yaparız onu tartışacağız. Kırkpınar’a da güreşin kendi kuralları dışında, bir takım disiplinler, kurallar getirmek istiyoruz. Kırkpınar, yağlı güreşlerin olimpiyatıysa, her pehlivan gelip burada güreşmesin. 14 boy var. Bu 14 boyda yıl içerisinde yapılan güreşleri bir kayıt, disiplin altına alarak, burada derece yapan, başarılı olan pehlivanların Kırkpınar’a katılmasını hedefliyoruz. Kırkpınar ile ilgili aldığımız bir karar var. Kırkpınar’da dereceye girmiş pehlivanlar Kırkpınar çayırına 45 yaşına kadar, dereceye girememiş pehlivanlar ise 40 yaşına kadar çıkabiliyor. Edirne’de pehlivan sayısı 50, başka yörede 70 kadar yarışıyor. Bunun benzerini başka boylar içinde almak istiyorum.        Milli takıma seçilmek için kriterler varsa, Kırkpınar çayırına çıkmak için de bazı kriterler olmalıdır” dedi.

Yorum Kapalıdır.

Arşiv

Reklam Alanı