Bölgeden

Başkan Gürkan’dan Yerel Gazetelere Destek…

Başkan Gürkan’dan Yerel Gazetelere Destek…

 Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren 500 adet gazete satma zorunluluğu getirilen yerel gazetelere destek sözü verdi. 6 ay boyunca 8 vasıflı gazeteden 250 adet gazetenin satın alınarak, vatandaşlara ulaştırılacağını ifade eden Gürkan, ayrıca Silivri Kapalı Cezaevi’nde tutuklu olan gazeteci Can Dündar ve Erdem Gül’e de selamlarını iletti.

IMG_8573 IMG_8576

IMG_8682 IMG_8704

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle Edirne’deki basın emekçileriyle Villa Restoran’da bir araya geldi. Başkan Gürkan’ın yanı sıra, Edirne Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden sorumlu Başkan Yardımcı Çiğdem Gegeoğlu ile Edirne’de ve Keşan’da görev yapan çok sayıda gazeteci kaldı.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

 Basın mensuplarıyla sohbet eden Başkan Gürkan, bu kez objektifin arkasına geçerek, yemeğe katılan gazetecilerin fotoğrafını çekti. Gürkan, ayrıca bir süre önce yaş haddinden dolayı emekli olarak Edirne’den ayrılan Vali Dursun Ali Şahin’i telefonla aradı. Vali Şahin’de 10 Ocak Gazeteciler Gününü kutlayarak, basın mensuplarıyla sohbet etti.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Gazetecilerle siyasetçilerin ilişkisini mütemmim cüz ilişkisine benzeten Gürkan “Bu iki unsurdan biri olmadan diğeri, diğeri olmadan birinin olması mümkün değil. Siyasetçiyle, gazeteci bazen çok iyi anlaşır. Bazen kızar, birbirlerine arkasını döner ama bütün bunlara rağmen siyasetçiyle gazeteci ilişkisi bu iki kurumda var oldukça sonsuza kadar sürmek zorundadır” dedi.  

 Gazetelerin ve gazetecilerin dürüstlüğüne ve gazetecilik ilkelerine olan bağlılığına yürekten inandıklarını ifade eden Gürkan, “Bu anlamda Edirne’de bu mesleğe emek veren, yüreğini koyan, mücadele eden tüm basın mensuplarına saygılarımı sunuyor, onları yürekten kutluyorum. Gazetecilik bu ülkede zor, Basın İlan Kurumu açıldıktan sonra daha da zor hale geldi. Gazetelerimiz ayakta kalabilmek için, yayınlarını sürdürebilmek için, günlük çıkabilmek için gerçekten çok zor şartlarda mücadele ediyorlar. Biz bunun farkındayız. Biz gazetelere destek olmaya çalışsak da bunlarında çok da yeterli olmadığının farkındayız. Derneklerle sürekli görüşüyoruz. Hangi gazete olursa olsun, aleyhimize de haber çıksa insani ilişkilerimizi koparmamaya çalışıyoruz. Bunlar bu işin bir parçası istiyoruz ki kentimizde ki gazeteler daha çok satsınlar, daha geniş kitlilere ulaşsınlar, baskı olarak, fotoğraf olarak daha güzel bir hale gelsinler” diye konuştu.

                YEREL GAZETELER İÇİN STAND AÇILACAK

                Yerel gazetelerin son zamanlarda yaşadığı sıkıntılara değinen Gürkan, “1 Ocak’ta başlayan, her gün 500 adet satma zorunluluğunun, gazeteleri ne kadar sıkıntıya soktuğunun farkındayız. ‘Ne yapabiliriz’ dedik; ilk etapta 2 noktada bir çalışma yapmaya karar verdik. Önümüzde hafta Saraçlar Caddesi’nde sadece yerel gazetelerin satıldığı küçük bir büfe açacağız. Her gün binlerce insanın geçtiği cadde, bizimde gazete satışları konusunda sizce küçük bir katkımız olacaktır”  dedi.

               

                Edirne Belediyesi’nin kent merkezinde bulunan 8 adet vasıflı gazetelerden her gün 250 adet satın alarak halka ulaştıracağını ifade eden Gürkan, “8 adet vasıflı gazetelerden her gün 250 adet satın alarak, bu gazeteleri restoranlara, kafelere, kuaförlere dağıtarak, gazeteleriniz vatandaşlara ulaşmasını sağlayacağız. Her gün 2 bin adet gazete satın almış olacağız toplamda. Bir anlamda sizlere ekonomik bir katkı sağlarken, bir anlamda da halkımıza yerel gazete okuma alışkanlığını da kazandırmış olacağız.” dedi.

                Demokrasinin gelişmesi ve halkın özgür haber alabilmesi için yerel gazetelerin yayın hayatlarına devam etmelerinin gerekliliğini anlatan Gürkan, “Sizler Hep var olun, hep yazın. Buradan Silivri zindanlarında esir tutulan Can Dündar ve Erdem Gül’e özgür gazetecilerden selam olsun” şeklinde konuştu.

                Tek tek söz alan basın mensupları ise, yerel gazetelere vereceği destekten dolayı Gürkan’a teşekkür etti.

Edirne Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden sorumlu Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Çiğdem Gegeoğlu ise, Edirne’de tarafız haber anlayışıyla halkı bilgilendiren gazetecilere teşekkür etti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL