Güncel

BAŞKAN ÖZCAN’DAN CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMA MESAJI

BAŞKAN ÖZCAN’DAN CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMA MESAJI

Keşan Belediye Başkanı Opr. Dr. Mehmet Özcan, Cumhuriyet’in ilanının 92. Yıl dönümü nedeniyle yazılı bir mesaj yayımladı.

29 Ekim ilanı tam sayfa

Tüm vatandaşları Cumhuriyet’in kazanımlarını korumaya ve sonsuza değin yaşatmaya çağıran Özcan, Cumhuriyetin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, O’nun kahraman silah arkadaşlarını, bu toprakları yurt yapan şehitleri ve gazileri sonsuz gönül borcu, şükran ve rahmetle andığını bildirdi.

Keşan Belediye Başkanı Opr. Dr. Mehmet Özcan’ın mesajı şöyle; “Cumhuriyet rejimi, çağdaş demokrasilerin temeli olan, devletin birey için var olduğu anlayışını yerleştirmeye çalışmıştır. Hukuk devleti ilkesinin yaşama geçirilebilmesi için, hukuksal ve yönetsel alanların bireye öncelik verilerek düzenlenmesini sağlamak zorundayız. Çağdaş yaşamdaki gelişmeler, bu konuda duyarlı adımlar atmaya zorlamaktadır. Cumhuriyet, katı kurallar getiren durağan bir rejim değildir. Büyük Atatürk Cumhuriyet’i kurarken, O’nun çağdaş gelişmeleri olanaklı kılacak dinamik bir yapıda olmasına özen göstermiştir. Cumhuriyet’in kuruluş felsefesi, insan hakları, demokrasi, hukuk devleti ve temel özgürlükler alanlarında dünyada yaşanan gelişmelerin, ülkemiz tarafından izlenmesini ve uygulanmasını gerekli kılmaktadır. Cumhuriyet, yalnız kurum ve kurallarla yaşatılamaz. Cumhuriyet’i yücelten en önemli etken yurttaşlık erdemidir. Cumhuriyet’in demokratik bir nitelik kazanması ve yaşatılması, yönetenlerin ve yönetilenlerin sorumlu bireyler olarak, görev ve yükümlülüklerini yerine getirmeleriyle olanaklıdır. Cumhuriyet’in etkin olarak işleyebilmesi için yurttaşların yönetime katılma yolları açık tutulmalı, devlet yönetimine katılma ve yönetimi denetleme hakkına sahip yurttaşların bu görevlerini yerine getirecekleri ruhsal ve hukuksal ortam yaratılmalıdır. Yurttaşların yönetime katılması, toplumsal uzlaşmanın sağlanması yönünden de işlevsel öneme sahiptir. Ulus istencinin temsilcisi olan parlamentonun sistemi işleten tüm kurumların üzerinde ayrı bir sorumluluğu ve görevi vardır. Demokratik rejimlerde parlamentolar, halk adına aldıkları kararlar ve çıkardıkları yasalarla ülkelerinin gelişimine doğrudan katkıda bulunurlar.

Masum insanlara yönelen ve bir insanlık suçu olan terörizm, günümüzde dünya barışını ve istikrarını giderek daha fazla tehdit etmeye başlamış, karşı karşıya bulunduğumuz olumsuzlukları ve belirsizlikleri artırmıştır. Geçmişten ders alarak toplumun her bireyinin Ulusumuz için çaba göstermesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin sonsuza dek varolmasını sağlayacaktır.

Türk Ulusu, bugün karşılaşılan zorlukları ve gelişme yolunda önüne çıkabilecek engelleri geçmişte olduğu gibi birlik ve dirlik içinde, yine aynı güçle aşacaktır. Daha güzel yarınlar için, yaşamın her alanında çatışma yerine uzlaşmayı, kavga yerine hoşgörüyle gelen barışı, karanlık yerine aydınlığı seçmeliyiz. Ulusumuza, devletimize ve demokrasimize inancımızı her koşulda korumamız, mutlu yarınların kurulabilmesinin de anahtarı olacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyor; saygı ve sevgilerimi sunuyorum.”

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL