Bölgeden Manşet Siyaset

Başkanın makam katı kütüphane oldu

Başkanın makam katı kütüphane oldu

Başkanın makam katı kütüphane oldu

Özgür Güvenç 

İstanbul(Anayurt-Keşan Postası)– Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezi’nin altıncı katında Maltepe Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Zengin’e makam odası olarak ayrılan, adalar ve deniz manzaralı alanı başkan kütüphaneye dönüştürdü.

IMG_6673

1968-73 yılları arasında Küçükyalı Belediye Başkanlığı yapan merhum Senih Tongsir’in isminin verildiği teknolojik ürünlerle donatılı kütüphanenin açılışı, coşkulu bir törenle gerçekleştirildi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Prof. Dr. Haluk Koç, Maltepe Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Zengin, siyasi parti yöneticileri, belediye başkan yardımcıları, gazeteci Oğuz Tongsir ve çok sayıda vatandaş kütüphanenin açılışına  katıldılar.

Prof. Zengin: “Burası kütüphaneye yakıştı”

 

IMG_6693

Kütüphanenin yapılış sürecini basın mensupları ile paylaşan Belediye Başkanı Zengin, “Burası Türkan Saylan Kültür Merkezi’nin açılışında boş bir alandı. Burayı makam odası olarak planlamıştık. Ben buranın büyük olduğunu, bana yakışmadığını, Maltepe Belediye Başkanlığı’na değil, Mustafa Zengin olarak buranın bana büyük geldiğine, buranın değişmesi gerektiğine inanmıştım. Daha önce Senih Tongsir için aşağıda açtığımız bir kütüphane vardı. O kütüphanenin taşınmasını sağlamak üzere burada bir takım değişikler yapmam gerektiğini biliyordum. Ben aşağıya taşındım ve burayı  gençlere, araştırma yapmak isteyen kütüphane severlere hizmet vermek üzere açtık” dedi.

Okuyan bir toplum olmadığımızı söyleyen Zengin, “Çalışan, sorgulayan toplum değiliz. Bunların daha çok hayata geçirilebilmesi, okuyan insanlar olabilmemiz adına belki ada manzaralı bir yerde daha iyi okuruz düşüncesiyle çekici kılmak ve cazibe merkezi haline getirmek adına kütüphaneyi bu hale getirdik. Bu benim en büyük dileğimdi ve bunu gerçekleştirdiğim için çok mutluyum.” söyleminde bulundu.

Altı bin beş yüzün üzerinde kitap ve ayrıca  bilgisayar odası bulunan kütüphane, haftanın yedi günü hizmet veriyor.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL