Batı Akdeniz sağlık turizmi kümesi için kamu desteği atağı

Batı Akdeniz sağlık turizmi kümesi için kamu desteği atağı

 

 

Mehmet Savaş (Antalya-Keşan Postası)- Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın (BAKA) Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ile birlikte başlattığı sağlık turizmi kümelenme çalışmasında; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Kümelenme Desteklerine başvurulması aşamasına gelindi. Sağlık turizminde yapılacak tüm çalışmaların sistematik olması, konunun paydaşları arasında iletişim ve işbirliği ile pazar payının ve rekabet gücünün artması amacıyla gerçekleştirilen küme çalışmasında; destek başvurusuyla ilgili kamu ve özel sektörden paydaşların yeraldığı geniş katılımlı değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi.

1-tuncay engin  (2) 1-tuncay engin ve sağlık il müdürü adem bey

BAKA Genel Sekreteri Tuncay Engin’in başkanlığında Antalya Yatırım Destek Ofisi (YDO) Toplantı Salonu’ndaki toplantıya, Antalya Sağlık İl Müdürü Adem Bilgin, Akdeniz Sağlık İşletmeleri Derneği (AKSİD) ve ATSO Sağlık Turizmi Meslek Komitesi Başkanı Dr. Mehmet Karakayalı, Antalya Sağlık Turizmi Derneği (ANSAT) Başkanı Cengiz Yılmaz, Antalya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Cenker Ateş, TÜRSAB Antalya Bölgesel Yürütme Kurulu Bölge Müdürü Kirami Acar, Seyahat Acentaları Yöneticileri Derneği Yönetim Kurulu üyesi Rafi Rafioğlu, Anadolu Hastanesi Genel Koordinatörü İrfan Erdoğan, Memorial Hastanesi Direktörü Sevim Şuekinci, Olimpos Hastanesi Müdürü Feridun Kurt, Dünyagöz Hastanesi Müdürü Zafer Akgündüz, Antalya Sigorta Acenteleri Derneği’ni temsilen Adnan Semerci, Sağlık ve Doğal Terapiler Derneği Başkanı Nihat Ayçemen ile SGK Antalya İl Müdürlüğü, ATSO, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi, SDÜ Hastanesi, Talya Tıp Merkezi, SAYD, Spor Turizmi Birliği, diğer özel hastaneler ve klinikler, seyahat acentaları, oteller ve sektörde yer alan diğer paydaşların yetkilileri katıldı.

2- SAGLIK TURİZMİ KÜME TOPLANTISI  (1) 2- SAGLIK TURİZMİ KÜME TOPLANTISI  (2)

BAKA’nın sürdürdüğü sağlık turizmi kümelenme çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Tuncay Engin, kümelenme faaliyetlerinin bölgede yer alan kamu kurumları, STK’lar, hastaneler, seyahat acenteleri, oteller ve diğer sağlık turizmi paydaşlarının desteği ve işbirliği ile 27 Kasım 2012’de yapılan toplantı ile başladığını hatırlattı. Tuncay ENGİN, kümelenme çalışmalarının turizmde marka Antalya’nın sağlık turizminde de marka olmasını hedefleyen ve Batı Akdeniz’de farkındalık oluşturulması, sektörün ortak hareket etmesi ile işbirliğini güçlendirerek rekabetçiliğin artırılması amacıyla gerçekleştirildiğini belirtti.

AMAÇ İŞBİRLİĞİ VE SEKTÖRÜ BÜYÜTMEK

2- SAGLIK TURİZMİ KÜME TOPLANTISI  (3) 2- SAGLIK TURİZMİ KÜME TOPLANTISI  (4)

Saha çalışmalarında Batı Akdeniz Sağlık Turizmi küme çalışmaları kapsamında 2013 boyunca Antalya ve Isparta’da 100’e yakın sağlık turizmi paydaşıyla yüz yüze görüşüldüğünü hatırlatan BAKA Genel Sekreteri Engin, “Sektörün yol haritasının belirlenmesi amacıyla da tarafların görüş ve önerilerinin alındığı Batı Akdeniz Sağlık Turizmi Çalıştayı yapıldı. Çalıştaya sektörün paydaşlarının yanı sıra Sağlık ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji bakanlıklarımızdan üst düzey uzmanlar katılım sağlamıştır. Çalıştaydan çıkan sonuçlar ve saha analiz sonuçları birleştirilerek Antalya Sağlık Turizmi Kümelenme İhtiyaç Analizi ve Yol Haritası hazırlandı. Kümelenme konusundaki farkındalığının artırılmasına yardımcı olunmuştur. Kümelenmede ana amaç işbirliği ve ortak çalışma kültürünün geliştirilmesi ve sektörün sağlıklı bir şekilde büyütülmesidir. Gelinen aşamada Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Kümelenme Desteklerine başvurulması hedeflenmiştir” dedi.

İl Sağlık Müdürü Adem Bilgin de, Antalya’nın sağlık alanında marka değerini yükseltecek kümelenme çalışmalarına tüm kamu ve özel kurumların katkı sağlaması gerektiğine dikkat çekti. Bölgedeki hastaneler adına konuşan ve BAKA’nın uzun zamandır emek verdiği kümelenme çalışmalarını takdirle karşıladıklarını belirten AKSİD Derneği ve ATSO Sağlık Komitesi Başkanı Dr. Mehmet Karakayalı, hastanelerin prensip olarak sektörün markalaşmasını ve ortak rekabeti artıracak bu çalışmada yer almak istediklerini söyledi.

2- SAGLIK TURİZMİ KÜME TOPLANTISI  (5) SAGLIK İKONLARI. (1)

Türkiye’den teknik altyapı ve nitelikli işgücü bakımından daha kötü ülkelerin bile sağlık turizminde başarı yakaladıklarını belirten Antalya Sağlık Turizmi Derneği (ANSAT) Başkanı Cengiz Yılmaz ise, sağlık sektöründe Batı Akdeniz’deki pastayı büyütmek için ortak rekabet ve tanıtımın şart olduğuna dikkati çekti. BAKA Antalya YDO Koordinatörü Alaattin Özyürek ile uzman Sadettin Dikmen, başvuru koşulları ve başvuru sırasında izlenecek yöntem konusunda ayrıntılı bilgiler verdi.

HİBE MALİ DESTEK 5 YIL İÇİN 30 MİLYON TL

Bakanlığın hibe şeklindeki mali desteğinin 5 yıl için 30 milyon TL olduğu ve geri ödemesiz destek oranının yüzde 50 olduğu ve geri kalanının kümelenme teşebbüssünün karşılayacağına dikkat çekilen toplantıda, farklı sektörlerden (Hastane, Otel, Seyahat Acentesi vb.) 20 özel firmanın mutlaka olması beklenen ‘Kümelenme Birlikteliği’nde, en az bir ticaret ve sanayi odası ve bir üniversitenin olmasının zorunluluğu, asli unsurun özel sektör firmaları olduğuna dikkat çekilerek kamu ve STK’ların destekleyici kuruluşlar olarak kümelenme teşebbüsünde yer aldığı vurgulandı.

SAGLIK İKONLARI. (2) SAGLIK İKONLARI. (3)

Ana destek alanlarını ‘Küme koordinasyonu, farkındalığı veya etkinliğinin geliştirilmesi’, ‘Faktör koşullarını veya piyasalarının geliştirilmesi’, ‘Verimliliğin artırılması’ ve ‘Yenilik kapasitesinin güçlendirilmesi’ olarak belirlenen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın kümelenme teşvik veya desteklerinden faydalanabilmek için öncelikle “Kümelenme Birlikteliği” kurulması gerektiği uzun vadede yenilikçi, sürdürülebilir ve rekabet edebilir birliktelik olması kriterlerinin önemine dikkat çekildi. Toplantıda katılımcılar, sağlanacak desteğin sağlık turizmi potansiyelinin tanıtımı ve pazarlanması, insan kaynakları gibi alanlarda nasıl kullanılabileceği konusunda görüş alışverişinde bulundu.

Kümelenme çalışmasında kimlerin olacağı, küme koordinatörünün tespiti, başvuru formlarının, iş planı taslağının ve bütçesinin oluşturulması için yeni toplantı tarihinin belirlenmesi, faaliyetler ve taslak bütçe için ön çalışma yapılması ele alınan toplantıda; bakanlığa son başvuru tarihinin 29 Aralık 2013 olduğuna dikkat çekilerek hazırlıkların hızlandırılması kararlaştırıldı.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL