Bölgeden Güncel Manşet

Batı Trakya’dan Enez’e Ziyaret…

Batı Trakya’dan Enez’e Ziyaret…

Batı Trakya’dan ilçemize gelen heyette, Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Osman İlhan Şener, muavin konsolos Adnan Öztürk, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Yassıköy Belediye Başkanı İsmet Kadı, Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif, İskeçe Müftüsü Ahmet Mete, Mustafçova Belediye Başkanı Mustafa Cukal ve Kozlukebir Belediye Başkanı İbrahim Şerif ile GÜNDEM, Millet, Birlik, Cumhuriyet, Trakya’nın Sesi gazeteleriyle Öğretmenin Sesi dergisinden basın mensupları yer aldı.

 

Heyet ilk olarak Enez Kaymakamlığını ziyaret etti. Enez  Fatih Baysal tarafından karşılanan heyet bir süre Hükümet Konağı’nda kaldı. Kaymakam Fatih Baysal burada Batı Trakyalı yetkililere ilçe hakkında bilgi verdi. Enez’in Yunanistan’la sınır ilçesi olduğunu hatırlatan Baysal, iki ülke ve bölgeler arasındaki ilişkilere büyük önem verdiklerini ve ilişkilerin gelişmesini arzu ettiklerini söyledi. Enez’in köyleriyle birlikte 10 bin nüfusa sahip olduğunu kaydeden Baysal, “Ancak Enez, yazları bir tatil ve turizm merkezi haline geliyor. Yazın nüfusumuz 70 bine yaklaşıyor. Bu bölgede 10 bin civarında yazlık bulunuyor. Turizm sektörünün gelişmesi için müsait bir yer. Son yıllarda da bu alanda ciddi bir atılım yaşanıyor. Yunanistan’dan da çok sayıda misafirimiz oluyor. Biz bunun artmasını ve ilişkilerin her iki ülke halkının yararına gelişmesini ve ilerlemesini istiyoruz.” dedi. Kaymakam Baysal, Enez limanının kuzey Ege’deki en büyük liman olduğunu da belirterek, limanın tam kapasiteyle çalışması halinde büyük bir ticaret merkezi haline gelebileceğini vurguladı. Baysal ayrıca, bölgede büyük ölçüde çeltik üretimi yapıldığını, avcılık ve balıkçılığın da bölge ekonomisinde önemli payı olduğunu ifade etti.

 

Batı Trakyalı azınlık yetkilileri de Enez Kaymakamı Fatif Baysal’a davetten dolayı teşekkür ederek, Batı Trakya Türk Azınlığı’nı ilgilendiren konular hakkında bilgi verdi.
Heyet, daha sonra Enez’deki tarihi kaleiçinde bulunan ve bölgede yaşanan büyük depreme kadar hizmet veren tarihi Fatih Camii’ni ziyaret etti. Batı Trakya’dan giden heyet, Enez’deki Has Yunus Bey Türbesi ile eski Osmanlı Mezarlığı’nı da ziyaret etti. Yetkililer daha sonra Enez limanına giderek burada liman hakkında bilgi aldı. limanın Dedeağaç limanına çok yakın olduğu ve 20 kilometre mesafede bulunduğu kaydedildi.

 

Enez’i ziyaret eden Batı Trakya heyeti, İlçe Kaymakamımız Fatih Baysal’ın Saroz körfezinde bir tesiste verdiği öğle yemeğine katıldı. Yemekte, Enez’deki yerel yetkililer ve ilçe protokolü de yer aldı.

Konuk heyet daha sonra Enez ilçesine bağlı Sultaniçe köyüne geçti. azınlık yetkilileri köy kahvesinde köy muhtarı Erhan Arı ve diğer köylüler tarafından karşılandı.

 
Heyet adına konuşan Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif, azınlık yetkilileri olarak Enez’de bulunmaktan dolayı büyük mutluluk duyduklarını ifade etti. Müftü İbrahim Şerif, Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı hakkında bilgi verdikten sonra şunları söyledi: “Bir köye gideceğimizi duyunca heyecanlandık. Sizlerle burada birarada olmak bizim için onur verici. Şunu bilmenizi isteriz ki biz Allah’tan sonra size güveniyoruz. Sizin iyi olduğunuzu görünce, birlik beraberlik içinde olduğunuzu görünce mutlu oluyoruz. Bizim hakkımız hukukumuz anlaşmalarla tesis edilmiş. O günden bugüne Batı Trakya’da yaşıyoruz. Sizlere ve tabii ki bizleri burada misafir eden kaymakamımıza ve diğer yetkililere teşekkür ediyoruz.”

 

Batı Trakya’dan giden heyete ziyaretleri sırasında Enez Kaymakamı  Fatih Baysal’ın yanısıra, Enez Belediye Başkanı Ahmet Çayır, İpsala Kaymakamı Mehmet Ali Gürbüz ve İpsala Belediye Başkanı Mehmet Karagöz de eşlik etti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL